از کوش آداسی چه سوغاتی بگیریم؟

جاذبه‌های گردشگری کوش آداسی
از کوش آداسی چه سوغاتی بگیریم؟

 سوغاتی خریدن، یکی از جذاب ترین و در عین حال سخت ترین کارهای سفر است. برای اینکه سختی این کار را کم کنیم، میخواهیم برایتان از هفت سوغاتی محبوب بنویسیم که در سفرتان با تور کوش آداسی می‌توانید بخرید. سوغاتی که انتخاب می‌کنید ممکن است خوراکی باشد، یا یکی از محصولات سنتی ترکیه باشد، یا حتی هنگام عبور از کنار یک دستفروش در یک بازارچه محلی چشمتان آن را گرفته باشد. سوغاتی‌های هیجان‌انگیز ترکیه تمامی ندارد اما این لیست به شما کمک میکند تا بهترین سوغاتی‌ها را در کوش آداسی پیدا کنید.

 

بهترین اقامتگاه‌های ساحلی کوش‌آداسی برای تعطیلات نوروز

 

شیرینی سنتی ترکیه

شیرینی های سنتی ترکیه یا لوکوم در همه شهرها پیدا می شوند. شیرینی هایی با بسته بندی های جذاب که به راحتی قابل حمل هستند. لوکوم با مزه گل سرخ، آجیل، دارچین، لیمو و پسته که مشابه راحت الحلقوم است، هنگام خوردن در دهان آب می‌شود. پیشنهاد می کنیم قبل از خریدن لوکوم، از فروشنده بخواهید که لوکوم مورد علاقه تان را امتحان کنید. بعضی از مغازه ها ممکن است آفرهای ویژه ای داشته باشند و بعد از خریدن ۲ بسته از این شیرینی های خوشمزه ی ترکی ، سومی را به رایگان در اختیارتان قرار دهند.

 

راهنمای انتخاب بهترین و مدرن‌ترین هتل‌های ساحلی کوش‌آداسی

 

 

باقلوا ترکی

 

 

چشم نظر؛ بترکه چشم حسود

یکی از مشهورترین سوغاتی هایی که می‌توانید در تور کوش‌آداسی نوروز 97 بخرید، مهره های چشم نظر است. هنگام خریدن چشم نظر توجه کنید که آن را به چه کسی میخواهید هدیه دهید. تمام مغازه های سوغاتی فروشی، انواع و اقسام چشم نظر را دارند. مدل هایی برای آویزان کردن، یا مگنت هایی برای روی یخچال، یا انواع دستبند و گردنبند و گوشواره، جاسوئیچی و آویزهای بالای در که بیشتر از همه جلوی در خانه های ویلایی و پنجره ها در خیابان های گوش آداسی می‌بینید. نکته جالب اینکه اگر یکی از گشت های روزانه شما در سفر به کوش آداسی دیدن ازمیر است حتما به روستای نظرکوی Nazarkoy ، جایی که کارگاه های ساخت چشم نظر در آنجاست سر بزنید.

 

گشت و گذاری تاریخی در کوش آداسی؛ شهر باستانی ترکیه

 

 

چشم نظر

 

 

باقلوای مخصوص ترکیه

هرچقدر هم که در تبریز و یزد و حتی قزوین باقلوا خورده باشید، طعم باقلوای ترکیه متفاوت است. مغازه هایی که باقلوا می فروشند، حتما شما را به یک لیوان چای در استکان کمر باریک دعوت می کنند و ظرفی از باقلواهای ترکی را به شما تعارف می کنند. بدون شک باقلوای ترکی یکی از هیجان انگیزترین خوراکی هایی است که باید در سفر به ترکیه امتحان کنید. نکته مهمی که باید هنگام خریدن باقلوای ترکی دقت کنید، بسته بندی و پکیج آن است که در طول سفر خراب نشود. یکی از بهترین نمونه های باقلوا در ترکیه برای منطقه غازی عنتاب(قاضی آنتب) است. با این حال در مغازه های سوغاتی فروشی و شیرینی فروشی همه شهرها و همینطور کوش آداسی می توانید بهترین نوع باقلوا را پیدا کنید.

 

مشهورترین رستوران‌های کوش آداسی با خوشمزه‌ترین غذاهای دریایی

 

 

باقلوای مخصوص ترکیه

 

 

فرش و گلیم سنتی ترکیه

اگر اهل گشت و گذار در بازارهای سنتی کوش آداسی هستید، سری به مغازه های فرش فروشی بزنید و در نقش و رنگ و طرح و گره فرش ها گم شوید. هرچقدر طرح و رنگ فرش های ترک نزدیک به فرش ایرانی باشد، با این حال تفاوت هایی را از زبان فروشنده ها خواهید شنید، به خصوص اگر به آنها بگویید ایرانی هستید حتما با آب و تاب بیشتری برای شما از ویژگی های فرش و گلیم دست باف در ترکیه خواهند گفت. حتما برای خریدن فرش در بازارچه محلی کوش آداسی از راهنمایی افراد باتجربه استفاده کنید. بعضی از مغازه ها مدل چینی شبیه به فرش های ترک را می فروشند.

 

۵ مرکزخرید معروف کوش آداسی؛ جزیره‌ی تفریحات ناب

 

 

گلیم سنتی ترکیه

 

 

سفال ترکیه

سرزمین عثمانی سابقه و تاریخچه طولانی خودش را دارد و بعد از حفاری باستان شناسان ، سفال های زیادی در بخش های مختلف این سرزمین پیدا شده است. کاپادوکیا مرکز تولید سفال خاص ترکیه است و کارگاه های مختلف محصولاتشان را به شهرهای دیگر ارسال می کنند. فروشگاه های بزرگ صنایع دستی در کوش آداسی مدل های مختلفی از محصولات سفالی دارند که با توجه به سلیقه و اندازه چمدانتان میتوانید انتخاب کنید. بعضی از مغازه ها که فقط محصولات سفالی دارند، به شما فرصت این را می دهند که کنار چرخ سفالگری بشینید و تجربه گل بازی و خلق یک اثر سفالی را داشته باشید.

 

کوش آداسی؛ جزیره‌ی پرندگان، بهشت مسافران

 

 

سفال ترکیه

 

سیاه، قوی و شیرین

هرچند چای سیب یکی از معروف ترین انواع چای در ترکیه است؛ اما باید بدانید که ترک ها چای را سیاه و در استکان های کمرباریک و تلخ می نوشند. بعضی از فروشگاه های سوغاتی که مواد خوراکی هم دارند، چای را در بسته بندی های جذابی ارائه می کنند .ولی اگر از طرفداران قهوه ترک هستید، اول از همه پیشنهاد ما به شما امتحان کردن قهوه ترک در قهوه ساز مسی کوچک بر روی شن های داغ در وسط بازار محلی گوش آداسی است. قدم دوم خریدن یکی از خوشطعم ترین قهوه ها از بازار کوش آداسی است. یک مَثَل ترکی میگوید: «قهوه ترک باید مثل جهنم سیاه، مثل مرگ قوی و مثل عشق شیرین باشد.»

 

 

قهوه ترک

 

 

طعم و عطر و رنگ ادویه های ترکی

ادویه ها نقش مهمی در آشپزی ترکی دارند. استفاده به اندازه و مناسب در غذاها و اضافه کردن جادوی نهایی سرآشپز همان چیزی است که مزه ی غذاهای ترکی را از هر غذای دیگری متفاوت می کند. ادویه های مخصوص سرزمین عثمانی را در بسته بندی های جذاب می توانید در مغازه های سوغاتی فروشی در هر کوچه وخیابان کوش آداسی پیدا کنید. ادویه مورد علاقه ترک ها در سوپ  فلفل قرمز پَرَک شده و سماق در انواع سالاد است. اگر فروشنده ها زعفران به شما پیشنهاد دادند از سوغات محشر ایران زمین برایشان بگویید.

 

 

ادویه ترکی

۳۰ بهمن ۱۳۹۶

نظرات کاربران