راهنمای گشت و گذار معمارانه در میان بناها و آثار باستانی کشور ارمنستان

جاذبه‌های گردشگری ارمنستان
راهنمای گشت و گذار معمارانه در میان بناها و آثار باستانی کشور ارمنستان

ارمنستان یکی از ارزان‌ترین و بهترین کشورها برای سفرهای کوتاه مدت و بلند مدت در تمامی فصول سال، کشوری پر از جاذبه‌های تاریخی و کلیساها، کشوری با بهترین غذاها و نوشیدنی‌ها یکی از پر مخاطب‌ترین نقاط گردشگری دنیاست که سالانه هزاران هزار گردشگر را به خودش می‌کشاند. کشوری که بناها و یادبودهایش، فضاهای نوستالژیک و خاطره‌انگیز در آن به وجود آورده‌اند. در سفرتان با تور ارمنستان اگر به دنبال یک گشت و گذار معمارانه هستید و می‌خواهید مهمترین بناهای این کشور را بیشتر و بهتر بشناسید همراه ما باشید.

 


کلیسای قرون وسطی ارمنی‌ها


ارمنستان یکی از مهدهای مسیحیت به حساب می‌آید. بنابراین کلیساها از قدیمی‌ترین سازه‌های این کشور محسوب می‌شوند. کلیساهایی که در دوره‌های مختلف تاریخی ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خودشان را دارند. در دل تمایزات و تفاوت‌هایشان اما این کلیساها ویژگی‌های مشترکی از جمله سقف‌های سنگی، گنبدهای نیمه قوسی، نقاشی‌های دیواری متشکل از انگور و درخت نیز دارند که در ادامه به معرفی مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

 


۱- Yererouk


این بقعه یکی از قدیمی‌ترین اماکن مذهبی ارمنستان به حساب می‌آید که در نزدیکی روستای Anipemza قرار دارد. بقعه‌ای که مطابق با شواهد باستان‌شناسی تاریخ ساخت آن به قرن چهارم تا ششم میلادی بازمی‌گردد. بقعه‌ای که سبک ساخت آن به دوره‌ی پائولو بازمی‌گردد.

 

 طبیعت‌گردی در دل صومعه‌های ارمنستان 

 

 

Yererouk

 


نشانی: استان شیراک، آنیپمزا

 


۲- کلیسای جامع Etchmiadzin


این کلیسا نیز یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای کشور ارمنستان به حساب می‌آید که ابتدا در قرن چهارم میلادی توسط سنت گئورگی، کسی که مذهب مسیحیت را به عنوان مذهب رسمی ارمنستان پذیرفته و ترویج داده است ساخته شده. کلیسایی که در تاریخش نوشته شده به دلیل حمله‌ی ایرانیان مورد تخریب قرار گرفته و بازسازی شده است. آخرین بازسازی این کلیسا مربوط می‌شود به قرن نوزدهم میلادی که برای آن یک عبادتگاه جدید ساخته‌اند.

 

 

Etchmiadzin

 


نشانی: واگارشاپات

 


۳- کلیسای Sait Gayane


کلیسایی که تاریخ ساختش به قرن هفتم میلادی بازمی‌گردد و در سال ۲۰۰۰ به فهرست میراث جهانی یونیسف اضافه شده است. کلیسایی که سقف و قسمتی از دیوارهای آن در سال ۱۶۵۲ ساخته شده است و یکی از بناهای شکوهمند کشور ارمنستان به حساب می‌آید.

 

 

Sait Gayane

 


نشانی: واگارشاپات، خیابان ایسی لِس مولینکس

 


۴- کلیسای Saint Hripsime


کلیسایی که در فهرست میراث جهانی یونیسف قرار دارد و سبک ویژه و منحصر به فردی از معماری ارمنی در ساخت آن کاربرد داشته است. سبکی خالص که اگر بخواهند ویژگی‌های معماری ارمنی را برشمارند حتما به مصادیق موجود در این بنا مراجعه می‌کنند. سبک معماری این بنا تاثیر زیادی بر روی دیگر بناهای ماندگار در کشور ارمنستان گذاشته است.

 

 معرفی مکان‌هایی که از آنجا می‌توانید زیباترین مناظر ارمنستان را ببینید

 

 

 Saint Hripsime

 


نشانی: واگارشاپات، مسروب ماشتوتس ۸۵

 


۵- Zvartinots Cathedral


یک بنای به یادماندنی مربوط به قرن هفتم میلادی که برای بازدید همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر می‌توانید در آن حضور داشته باشید. بنایی که تلفیقی از معماری ارمنی و معماری عربی و ایرانی است. چرا که در زمان ساخت و بعدها تخریب این بنا در ارمنستان، ساسانیان بر ایران حکم می‌راندند و این امر توسط ساسانیان انجام شده است.

 

 

 Zvartinots Cathedral

 


نشانی: واگارشاپات

 


۶- موزه Dzitoghtsyan


ساختمانی شکل گرفته از سنگ‌های سرخ مربوط به خاندان سلطنتی. ساختمانی که امروزه تبدیل به موزه شده است و تاریخ ساختش بازمی‌گردد ۱۸۷۲. ساختمانی که همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر می‌توانید به دیدن درون آن بروید.

 

 

 موزه

 


نشانی: گیومری

 


۷- ساختمان تئاتر و اپرای ملی ارمنستان


ساختمانی که یکی از نمادهای ارمنستان مدرن به حساب می‌آید و در شهر ایروان واقع شده است. ساختمانی که در سال ۱۹۳۷ توسط الکساندر تامانیان طراحی و ساخته شده است و و تامانیان توانسته جوایز بزرگ معماری از جمله جایزه‌ی بزرگ فرانسه را با این بنا کسب کند.

 

 گشت و گذار شبانه در ایروان؛ شهر پرشور و حال ارمنستان 

 

 

 ساختمان تئاتر و اپرای ملی ارمنستان

 


نشانی: ایروان، خیابان تامانیان ۵۴

 


۸- پلکان آبشاری


پلکان آبشاری ارمنستان که در ایروان واقع شده است یکی از فضاهای زیبای معماری آن به حساب می‌آید. بالا رفتن از این پلکان سبب می‌شود ایروان و زیبایی‌هایش زیر پای شما قرار بگیرد. پلکانی که  اطراف آن گلکاری شده است.

 

 

 پلکان آبشاری ایروان

 


نشانی: ایروان، خیابان تامانیان ۱۰

 


۹- میدان جمهوری


میدان جمهوری شهر ایروان جزو معماری‌های مدرن این شهر به حساب می‌آید که از مصالح صورتی و زرد رنگ تشکیل شده است. ارسن این میدان را حوضی تشکیل داده است که شب‌ها رقص نورها و آب‌ها در آن برگزار می‌شود.

 

 

میدان جمهوری ایروان

۲۶ شهریور ۱۳۹۷

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: