باتومی؛ نوار سبز دریای سیاه

جاذبه‌های گردشگری باتومی
باتومی؛ نوار سبز دریای سیاه

در حالی که بیشتر گردشگران با  تور گرجستان و برای دیدن جاذبه‌ها به تفلیس می‌روند، اما بسیاری از دیدنی‌های گرجستان و سرزمین زیبای قفقاز منتظر دلربایی از گردشگران هستند. اما واقعیت این است که  تور باتومی  مقصد طلایی گردشگران، با سواحل دنج و دوست داشتنی‌اش انتظار مهمانانش را می‌کشد. باتومی از کوه‌های سرزمین قفقاز در شمال شروع می‌شوند و به کوه‌های سرزمین بیزانس در جنوب آن می‌رسند. جایی که وسعت بی‌کران دریای سیاه تا فرسنگ‌ها نشان آرامش و عظمت دارد.

همه این زیبایی‌ها باعث میشود که باتومی مقصد بسیار جذابی باشد. سبک و سیاق شهر، در قرن ۱۹ و معماری شوروی سابق مانده است، شاید مثل فرزندی از سنت پترزبورگ. خیابان‌هایی عریض با درخت‌کاری زیبا. تمام خیابان‌های باتومی مسیر مخصوصی برای دوچرخه سواری دارند.

 

 

خانه‌های محلی باتومی

 

 

باتومی، دختر زیبای سنت پترزبورگ با ساختمان‌های قدیمی قرن ۱۹ است با درهایی بلند که گچبری‌های آن صورتی و آبی لاجوردی است.

یکی از بهترین تجربه‌ها در باتومی کرایه کردن دوچرخه است. تمام نقاط توریستی شهر، ایستگاه‌هایی برای کرایه کردن دوچرخه دارند. نگران تمام شدن کارت شارژتان نباشید، کنار تمام جاذبه‌های دیدنی، محل پارک برای دوچرخه است و در طول زمانی که دوچرخه را آنجا می‌گذارید، از شارژ کارت شما کم نمی‌شود. بهتر است با نوار ساحلی شروع کنید، جایی که در یک طرف پارک ساحلی با نیمکت‌های جذاب و دیدنی هستند و در سمت دیگر دریای زیبای سیاه.

 

 

ایستگاه‌های کرایه‌ی دوچرخه در باتومی

 

 

خیلی زود خودتان را در بلوار اصلی باتومی خواهید دید. بلواری که حدودا ۶ کیلومتر طول دارد و از بندرگاهی که صبح زود میزبان ماهیگران است تا انتهای شهر که جشن فواره‌های موزیکال است کشیده شده است. روح باتومی را می‌توانید در هر ساعتی از روز در اینجا ببینید. با مردمی که در هر ساعت رو ز و از همه‌ی خیابان‌ها، به سمت بلوار می‌آیند جایی که پر از کافه‌ها و رستوران‌ها و جاذبه‌های کوچک اما پرخاطره و پرهویت است.

 

 

ماهیگران در بندرگاه باتومی

 

 

در بندر باتومی کشتی‌های بزرگی لنگر انداخته‌اند که برخی از آنها به عنوان رستوران و کافه نیز استفاده می‌شوند. بعد از چند دقیقه به برج ۱۴۵ متری الفبا می‌رسید که از دور شبیه به DNA است و تمام ۳۳ حرف الفبای زبان گرجی بر روی آن قرار دارد. در بالای این برج بلند نمای زیبایی را از باتومی خواهید دید. بهتر است آخر شب سری به رستوران یا کافه‌‌ی طبقه‌ی آخر برج بزنید تا ساحل باتومی با نور کافه‌ها و خیابان‌ها و تلالوی زیبای آنها بر دریای سیاه را ببینید.

 

برج الفبا در باتومی

 

 

در حین راه رفتن در بلوار باتومی، به جایی می‌رسید که مجسمه‌ی علی و نینو قرار دارد، نمادی از بی مرزی عشق. مجسمه ای که از عشق علی پسر مسلمان و نینو دختر مسیحی می‌گوید که چگونه مشتاق هم بودند، به هم رسیدند و دوباره از هم گذشتند. پیشنهاد ما به شما این است که زمانی را کنار این مجسمه بشینید بعد از چند بار که علی و نینو به هم نزدیک می‌شوند و دوباره دور می‌شوند، تازه متوجه می‌شوید که مردم دقیقا قبل از رسیدن این دو مجسمه به آن نزدیک می‌شوند، عکس و فیلم و سلفی می‌گیرند و با دور شدن آنها از اطراف مجسمه دور می‌شوند.

 

 

مجسمه‌ی علی و نینو در باتومی

 

 

فرقی نمی‌کند که سوار دوچرخه هستید یا پیاده این مسیر را طی می‌کنید، در فواصل کوتاهی در بلوار باتومی، مجسمه I Love Batumi را خواهید دید، و کمی جلوتر دو جفت کفش که هیچ وقت اطراف آن خلوت نیست و همیشه چند نفر در حال عکس گرفتن از آن هستند. بساط دست‌فروش‌ها در کنار بلوار همیشه پهن است. انواع مگنت‌های یخچال و کارت پستال‌های جذاب و سوغاتی‌های باتومی، تا یادگاری از این شهر ساحلی زیبا داشته باشید. یکی از چیزهایی که مردم باتومی بسیار به آن افتخار می کنند، نان کره‌ای، خاچاپوری آجارا است. نانی که افتخار اسمش از همین منطقه آجارا می‌آید.

 

 

خاچاپوری

 

 

کمی جلوتر در مسیر بلوار، برج ۲۰۰ متری باتومی را می‌بینید که بلندترین ساختمان منطقه است و یک چرخ و فلک در دل خودش جا داده است. در انتهای این مسیر جشن فواره‌های موزیکال است، جایی که شب‌ها محل تجمع گردشگران و مردم باتومی است و سراسر هیجان و شادی است. فواره‌های آب در میان موسیقی زیبا و هیاهوی مردم بالا و پایین می‌روند و رقص نورهای آن صحنه‌های بی‌نهایت زیبایی را ایجاد کرده است.

 

 

 چرخ و فلک در برج باتومی

 

تله‌کابین باتومی در ارتفاع ۲۵۰ متری از دریا بالای کوخ آنوریا قرار گرفته، همان نقطه سبزی که در شمال باتومی است، مسیر تله‌کابین کوتاه است اما با عبور از بالای شهر، چشم انداز کاملی از کوه‌های شمال تا جنوب باتومی، جنگل و شهر و درنهایت دریای سیاه بسیار جذاب خواهد بود.

 

جاده ساحلی در باتومی

برای این که خاطره باتومی برایتان زنده بماند، بعد از رد کردن چند کوچه با ساختمان‌های قدیمی و درهای بلند سبک شوروی به میدان پیازا بروید. وسط حیاطی که دور تا دور آن را اتاق‌های زیر شیروانی هتل پیازا و کافه‌های سر باز گرفته بایستید و با ریتم موسیقی زنده‌ای که هر روز عصر آنجا اجرا می‌شود و نوای دور سرزمین قفقاز است، بچرخید تا رنگ آجری ساختمان و آبی دریای سیاه و سبزی کوه‌های باتومی و سقف رنگی ساختمان‌های باتومی زیبا را به یاد آورید.

 

 

کافه هتل پیازا در باتومی

۱۳ شهریور ۱۳۹۶

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: