گشتی در حوالی منطقه آولاباری تفلیس

جاذبه‌های گردشگری تفلیس
گشتی در حوالی منطقه آولاباری تفلیس

آولاباری، منطقه ای تاریخی است که در کرانه چپ رودخانه متکواری قرار دارد. این منطقه، امروزه به خاطر کلیساها و میراث به جا مانده از ملیت‌های مختلف ساکن در تفلیس شهرت دارد. اینجا یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر بوده و طی سالیان، به مقصدی محبوب برای گردشگران تور گرجستان بدل گشته و جایگاه برخی از جدیدترین مکان‌های معماری شهر شده است.

 

درباره آولاباری تفلیس

اگرچه آولاباری هرگز قلب شهر نبوده، اما مملو از مکان‌هایی است که گذشته چند فرهنگی و چند قومیتی تفلیس را منعکس می‌کند. از لحاظ تاریخی، آولاباری مسکن جمعیت بزرگ ارمنی تفلیس بوده است، جمعیتی که به طور سنتی در اطراف کلیسای جامع اچمیادزین متمرکز شده‌اند. کلیساهای برجسته دیگری نیز در این منطقه قرار دارند، از جمله کلیسای جامع تثلیث تفلیس، که معمولا با عنوان سامبا شناخته می‌شود که به معنای "تثلیث" است.

این شهر در گذشته به خاطر زندان عرب‌هایش معروف بود و برای مدتی Soghdebili نامیده می‌شد. گمام می‌رود این نام اشاره به قومی دارد که در زمانی که تفلیس بخشی از امپراتوری ایران بود، در این منطقه ساکن شدند.

 

خاص‌ترین مقاصد در گرجستان

بعلاوه در قرون وسطی، برای ایمن نگه داشتن تفلیس از فشار نیروهای خارجی، منطقه آولاباری به شدت کنترل می‌شد. زیرا این محدوده یکی از ورودی‌ها به پایتخت به شمار می‌آمد. در نهایت در عصر تجارت و زمانی که تفلیس یک فعال تجاری در جاده ابریشم محسوب می‌شد، این جاده با منطقه آولاباری مرتبط بود و به عنوان گذرگاهی به قسمت شرقی پادشاهی متحد گرجستان منتهی می‌شد.

آولاباری یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس است، زیرا بخشی از تفلیس قدیم است. نکته جالب این است که تفلیس قدیم، یکی از گران‌ترین مکان‌ها در رابطه با املاک و مستغلات به شمار می‌آید به طوری که ۱ متر مربع در تفلیس قدیم، ۹۸۶ دلار قیمت دارد. اما در آولاباری این عدد به شدت متفاوت است و میانگین قیمت ۱ متر مربع ۵۶۷ دلار است، بیشتر به این دلیل که اکثر آپارتمان‌های این قسمت از شهر، قدیمی و نافرم هستند. این امر می‌تواند فرصتی باشد برای خرید املاک و مستغلات ارزان‌تر. به طور کلی، به دلیل موقعیت توریستی، هر نوع کسب و کار هتلداری برای این قسمت از تفلیس مناسب است. در ادامه سری می‌زنیم به معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی در منطقه آولاباری تفلیس.

کلیسای جامع سامبا در آولاباری تفلیس (Sameba Cathedral)

چندین کلیسای ارتدکس در تفلیس وجود دارند،.اما یکی از آنها، یعنی کلیسای سامبا شهرت خاصی دارد. این بنای عظیم مذهبی که بعنوان کلیسای جامع تثلیث تفلیس نیز شناخته می‌شود، در واقع یک کلیسای ارتدکس شرقی است که بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ ساخته شد. جالب است بدانید اینجا سومین کلیسای مرتفع ارتدکس در جهان و یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های مذهبی دنیا از نظر مساحت است.

سامبا علیرغم اینکه یک سازه مدرن است، نمادهای گرجی و مسیحی بسیار و سبک‌های معماری سنتی متعددی را دربر می‌گیرد و گنبد طلایی بزرگش که مشرف به شهر است، از فاصله‌ای دور خودنمایی می‌کند. بعلاوه فضای داخلی، دارای کف پوش سنگ مرمر و نقاشی‌های دیواری چشمگیر است. این کلیسای جامع در منطقه آولاباری، در سمت دیگر رودخانه، در فاصله‌ای نزدیک به موزه ملی گرجستان و کمی بیش از یک مایل از پل صلح تفلیس واقع شده است.

به خاطر داشته باشید که مانند بسیاری از کلیساها، بهتر است در هنگام حضور در این مکان لباس مناسب به تن داشته باشیدو پاها و شانه‌ها کاملا پوشانده شوند. گفتنی است ورود به این مکان، رایگان است.

کلیسای جامع اچمیادزین در آولاباری تفلیس (Etchmiadzin Cathedral)

این بنا، یکی از دو کلیسای ارمنی تفلیس است. این کلیسای کوچک بازسازی شده، بعنوان نمایشی کلاسیک از معماری کلیساهای ارمنی ارائه شده و در منطقه آولاباری قرار دارد که جمعیت بسیاری از ارامنه را در خود جای داده است.

قدمت این بنا را بیش از ۲۰۰ سال تخمین زده‌اند و احتمالا بین سال‌های ۱۸۰۵-۱۸۰۹ ساخته شده است و یکی از مشهورترین کلیساهای گرجستان است. طبق سنت معماری ارمنی، این کلیسا در ابتدا گنبدی نداشت، اگرچه یک برج ناقوس کوچک در کنار آن درنظر گرفته شده بود. پس از کار مرمت در اواسط قرن نوزدهم گنبد اضافه شد و طاق‌ها و تزئینات به دیوارهای بیرونی اضافه شدند. گفتنی است تمام کتیبه‌های موجود در کلیسا، مربوط به سال ۱۸۴۶ هستند.

 

دانستنی‌هایی برای سفر به کازبیگی

لازم به ذکر است که این بنا با ساختمان آجری، دکوراسیون داخلی مینیمالیستی و سه ورودی که به یک تالار مرکزی منتهی می‌شوند، نمونه‌ای زیبا از معماری کلیسای ارمنی به شمار می‌رود. در ورودی اصلی، یک خاچکار از سنگ صلیب به یاد قربانیان زلزله سال ۱۹۸۸ که شهرهای ارمنستان یعنی اسپیتاک و لنیناکان را ویران کرد، قرار داده شده است.

 برخلاف بسیاری از کلیساها، این کلیسا حتی در دوران شوروی فعال باقی ماند. بازسازی کامل در نمای بیرونی و داخلی کلیسا نیز بین سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۱۰ انجام شد و امروزه این بنا، زیر نظر کلیسای حواری ارمنی قرار دارد.

این مکان در کنار میدان آولاباری، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی گرجستان واقع شده است. مسافرانی که از این کلیسا دیدن می‌کنند، می‌توانند برای بازدید از سایر مکان‌های تاریخی مجاور از جمله کلیسای جامع تثلیث مقدس، اقامتگاه ریاست جمهوری آولاباری و کلیسای متخی نیز برنامه ریزی کنند.

کاخ ریاست جمهوری در آولاباری تفلیس (Presidential Palace)

کاخ ریاست جمهوری در تفلیس، در آولاباری و در تفلیس قدیم، در کرانه شمالی رودخانه کورا واقع شده است. این بنا بین سال‌های ۲۰۰۴-۲۰۰۹ ساخته شد. اینجا ساختمانی باشکوه به سبک کلاسیک با عناصر معمار یونانی، رومی و سبک Rennes ایتالیایی است. نما با سه ستون بلند تزئین شده و بر فراز قسمت مرکزی، گنبد شیشه‌ای بزرگی برافراشته شده است. فضای داخلی نیز مزین به فرش قرمز است.

در طبقه اول کاخ، موزه‌ای وجود دارد و در آن هدایایی به نمایش گذاشته شده‌اند که توسط رهبران کشورهای مختلف و مهمانان افتخاری گرجستان، به رئیس جمهور کشور ارائه شده‌اند. در قسمت مرکزی تالار، کتاب مقدس گرانبهای قرن یازدهمی قرار داده شده و در بالای تالار، در طبقه سوم، فضایی گنبدی شکل وجود دارد که برای انواع رویدادها طراحی شده است. چندین فرم کوچک معماری نیز، در حیاط کاخ به چشم می‌خورند.

گفتنی است کلیسای جامع تثلیث، در نزدیکی این کاخ قرار دارد. بهترین منظره از این کاخ نیز، از ساحل کورا و از دیوارهای قلعه ناریکالا در بالای کوه متاتسمیندا ارائه می‌شود. درنظر داشته باشید که گرفتن عکاسی در کاخ، از فاصله نزدیک ممنوع است. اما امکان بازدید در یک گردش سازمان یافته وجود دارد.

 

بهترین رستوران‌های فضای باز تفلیس

کلیسای متخی در آولاباری تفلیس (Metekhi Church)

این کلیسای کوچک جذاب که به مریم باکره تقدیم شده است، از صخره‌ای شیب دار در ساحل چپ رودخانه کورا به شهر مشرف است. این بنا قدیمی‌ترین کلیسای آولاباری است که در سال ۱۲۷۹ ساخته شد و در طول تاریخ، این کلیسا چندین بار تخریب و بازسازی گشت و در حال حاضر یکی از مهم‌ترین بناهای تفلیس به شمار می‌آید. این بنا در محل کاخ و کلیسای اصلی قرن پنجمی پادشاه گرجستان واختانگ گرگسالی قرار دارد که در سال ۱۲۳۵ توسط مغول‌ها ویران شد. بر این اساس در بیرون کلیسا، مجسمه سوارکاری پادشاه واختانگ گرگاسالی، بنیانگذار شهر به چشم می‌خورد.

گفتنی است پل متخی که یکی از قابل توجه‌ترین سازه‌های تفلیس است، در بالای صخره مشرف به رودخانه متکواری در نزدیکی کلیسای متخی قرار دارد.

پارک ریکه و پل صلح در تفلیس (The Bridge of peace & Rike Park)

معماری مدرن تفلیس در پارک ریکه که در کنار خانه‌های تاریخی و قدیمی‌ شکل گرفته، بسیار شگفت انگیز است. این فضای بزرگ، یکی از جدیدترین پارک‌های هنری در قلب شهر بوده و در ساحل چپ رودخانه کورا قرار دارد. دسترسی این پارک به شهر قدیمی، از طریق پل عابر پیاده معروف یعنی "پل صلح" امکانپذیر است. این پل، یکی از شاهکارهای معماری در دنیا به شمار می‌آید و همچنین از معروف‌ترین پارک‌های گرجستان است.

البته راه دیگر برای رسیدن به پارک ریکه، از سوی دیگر رودخانه و پله‌های سنگی است که از آولاباری به پارک منتهی می‌شوند. گفتنی است این پارک، به طرز شگفت انگیزی توسط شرکت‌های درجه یک اروپایی طراحی شده است. باید بگوییم که این مکان، در شب بسیار زیباتر است. درست همان وقتی که چراغ‌های پارک روشن می‌شوند و هزاران چراغ LED، 90 دقیقه قبل از غروب آفتاب شروع به خودنمایی می‌کنند و رودخانه کورا و ساختمان‌های اطراف را غرق در نور می‌نمایند. همچنین می‌توان فواره‌ای موزیکال را در اینجا یافت که از نورپردازی جذابی برخوردار است.

یکی از هیجان انگیزترین امکانات این پارک برای گردشگران تور تفلیس، تله‌کابینی است که بازدیدکنندگان را از رودخانه کورا و شهر قدیمی تا قلعه ناریکالا بالا می‌برد. این تلکابین همیشه مملو از جمعیت بوده و کف شیشه‌ای آن، امکان تماشای زیرپایتان را به زیباترین شکل فراهم می‌کند. 

از دیگر جاذبه‌های بصری این پارک، شطرنج غول پیکر و پیانوی بزرگ سفید است. بعلاوه اینجا دارای یک زمین بازی کودکان بوده و از انواع امکانات سرگرمی برخوردار است. در جای جای پارک نیز بستنی، اسباب بازی و تنقلات فروخته می‌شوند و همچنین با تصویرگران و انیماتورهایی روبرو شوید که فیگور و پرتره شما را نقاشی می‌کنند. در تابستان، اینجا در پارک Rike نمایشگاهی از آثار هنری برگزار می‌شود که بازدیدکنندگان می‌توانند از تماشای نقاشی‌های افسانه‌ای لذت ببرند و حتی آنها را خریداری کنند. در نهایت، باید گفت دو سازه لوله‌ای شکل فلزی بزرگ در انتهای شمالی پارک و یک سالن کنسرت را نیز می‌توانید در این مکان باشکوه شاهد باشید.

 

بهترین کافه‌ها و رستوران‌های تفلیس با طراحی خاص

قلعه تاریخی ناریکالا در تفلیس (The Narikala Fortress)

قلعه ناریکالا که در حوالی منطقه آولاباری واقع شده است، تاریخ شگفت انگیز و منظره‌ای بی نظیر از تفلیس را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. قلعه اولیه توسط ایرانیان در قرن چهارم ساخته شد، اما بعدها بخش‌هایی از آن مورد تخریب قرار گرفت، هرچند که هنوز دیوارهایش به جا مانده‌اند. گفتنی است کلیسای سنت نیکلاس که دارای نقاشی‌های دیواری است، به تازگی به این بنا اضافه شده است.

برای رسیدن به ناریکالا، می‌توانید از حمام‌های گوگردی تفلیس پیاده‌روی کنید یا با پرداخت ۲.۵ لاری، با تله‌کابین از پارک ریکه خود را به اینجا برسانید. در ضمن، ورودی قلعه رایگان است. بنای دیگر یعنی تندیس مادر تفلیس یا همان "کارتیس ددا"، در فاصله کمتر از ۱۰ دقیقه پیاده روی از قلعه ناریکالا قرار دارد. این مجسمه آلومینیومی، در دهه ۱۹۵۰ در تپه سولولاکی ساخته شد و گواهی بر فرهنگ گرجستان است. این شخصیت زن، یک شمشیر و یک لیوان شراب در دست دارد که نمادی از خشونت گرجی‌ها در برابر دشمنان و مهمان نوازی از مهمانان است.

چاپخانه جوزف استالین در آولاباری تفلیس(Joseph Stalin's printing house)

آولاباری همچنین میزبان یک چاپخانه مخفی قدیمی است که توسط جوزف استالین در سال ۱۹۰۰، در خیابان کاسپی کنونی راه اندازی شد. او معتقد بود که گردآوری و انتشار متون غیرقانونی، یکی از جنبه‌های مهم جنبش نوپای انقلابی است. همچنین شاگرد و دوست استالین، میخو بوچوریدزه، مامور سازماندهی چاپخانه شد. گفتنی است این چاپخانه، روزنامه‌ها و اعلامیه‌هایی به زبان‌های روسی، گرجی، آذری و ارمنی تولید می‌کرد.

 

سفر زمینی به گرجستان بهتر است یا هوایی؟

شکم گردی در آولاباری تفلیس

در مورد رستوران‌ها و کافه‌ها آولاباری، باید بگوییم تعداد رستوران‌های زنجیره‌ای بین‌المللی در این منطقه بسیار اندک است. در عوض، آولاباری بر نمایندگی غذاهای محلی گرجستان و منطقه‌ای تمرکز می‌کند. در ادامه به برخی از رستوران‌های حوالی آولاباری اشاره می‌کنیم که در جز رستوران‌های محلی محبوب در تفلیس هستند:

  • Maspindzelo

اولین مورد، رستوران Maspindzelo است که در نزدیکی پارک حیدر علی اف قرار دارد و یک منوی گرجی غنی را ارائه می‌دهد. گزینه‌هایی همچون خینکالی، خارچو و کباب خوش پخت طعم بیش از سایرین محبوبیت دارند. بعلاوه این غذاکده، از فضایی گرم و خانگی برخوردار است که باعث می‌شود مهمانان احساس آرامش و راحتی داشته باشند. خدمات عالی و پرسنل دقیق و صمیمی، قیمت‌های منصفانه و دکوراسیون زیبا، از دیگر مشخصه‌های جذاب این رستوران به شمار می‌آیند.

  • Lagidze Water

اگر در حال گشت و گذار در حوالی کلیسای جامع سامبا هستید، بهتر است سری به رستوران Lagidze Water بزنید و از خاچاپوری‌های خوشمزه و همچنین بستنی، لیموناد، قهوه یا نوشیدنی‌های کاکائویی بی نظیرش بهره مند شوید. بعلاوه این غذاکده، از موقعیت مکانی عالی برخوردار بوده و دسترسی به آن آسان است. در اینجا نیز با قیمت‌هایی منصفانه مواجه هستید و در ضمن وای فای رایگان، پارکینگ و میز و صندلی‌های چیده شده در فضای باز برای مشتریان فراهمند.

  • Khinkali House

این رستوران، گزینه دیگری برای شکم گردی است که در نزدیکی کلیسای Echmiadzin واقع شده و بهترین مکان برای صرف خاچاپوری و خینکالی‌های اصیل گرجی، لیموناد یا چای به شمار می‌آید. در ضمن اجرای موسیقی شبانه همراه با خدمات عالی پرسنل حرفه‌ای و قیمت‌های مناسب و فضای دوست داشتنی، لذت این خورد و خوراک را دوچندان می‌کنند.

  • Cafe Flowers

این کافه مکانی عالی برای چشیدن سوپ مرغ خوش پخت، استیک و پلمنی است. در اینجا خوردن دسرهایی نظیر کرپ‌های خوشمزه، چیزکیک، بستنی و نوشیدنی‌هایی همچون قهوه سرد، آب میوه یا میلک شیک به شدت توصیه می‌شوند. در کنار اینها وای فای رایگان، میز و صندلی‌های فضای بیرونی، مهمان نوازی پرسنل حرفه‌ای و قیمت‌های مناسب، یک شکم گردی لذت بخش را در سفر با تور تفلیس رقم می‌زنند.

  • Bread House

در نهایت پس از پیاده روی طولانی در اطراف پارک حیدر علی اف، پیشنهاد می‌شود سری به این رستوران گرجی بزنید و به استراحت و صرف غذاهای گرجی لذیذ بپردازید. سالاد سبزیجات خوشمزه، شیشلیک، قهوه عالی و لیموناد در اینجا شما را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهند. بعلاوه این مکان، چشم اندازهایی جذاب به زیبایی‌های اطراف دارد. پرسنل بسیار مثبت بوده و خدماتی قابل قبول ارائه می‌دهند و البته قیمت‌ها نیز مقرون به صرفه هستند. و البته وای فای رایگان، پارکینگ، خدمات تحویل غذا و میز و صندلی‌ها در فضای بیرونی نیز در دسترس مشتریان می‌باشند.

 

فانتزی‌ترین رستوران‌های شهر تفلیس

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

۱۲ شهریور ۱۴۰۱

نظرات کاربران