آشنایی با شگفت‌انگیزترین معابد تایلند

جاذبه‌های گردشگری تایلند
آشنایی با شگفت‌انگیزترین معابد تایلند

بیش از ۴۰ هزار معبد در تایلند وجود دارد. بیشتر آنها در حال حاضر فعال هستند در حالی که برخی دیگر مدت‌ها است که به فعالیت خود خاتمه داده‌ و ویران شده‌اند. معابدی که بنای آن‌ها توانسته در طول سال‌ها جان سالم به در ببرند امروزه به مکانی برای گردش و بازدید توریست‌ها در تور تایلند تبدیل شده است. از جمله معابد موجود در این کشور می‌توان به معبدهای بودایی، هندو و ​​سایر ادیان اشاره کرد. هر کدام از آن ها از زیبایی و طراحی خاص خود برخوردار بوده و امروزه بازدید از آن ها به یکی از بایدهای گردشگران در سفر به این سرزمین تبدیل شده است. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا لیستی از بهترین معابد تایلند برای بازدید شما عزیزان تهیه کنیم. در صورت تمایل برای سفر به تایلند و رفتن به معبدهای زیبای آن در خواندن این مقاله همراه ما باشید.

 

معبد وات آرون (Wat Arun Temple)

یکی از مشهورترین معابد بودایی در تایلند، وات آرون نام دارد. این معبد نمایانگر معماری کوه مرو، مرکز جهان در کیهان‌شناسی بودایی است. این معبد که به نام خدای هندو آرونا نامگذاری شده است، در سال ۱۷۶۸ توسط پادشاه تاکسین طراحی شد. گلدسته این معبد بیش از ۷۰ متر ارتفاع دارد و با چینی و شیشه‌های رنگی تزئین شده است. نقاشی‌های دیواری زیبا و تصویر طلایی بودا تنها چند مورد قابل تحسین در وات آرون هستند.

 

معبد و موزه باشکوه آنک کوشون سالا، پاتایا

 

معبد وات رونگ خون (Wat Rong Khun Temple)

معبد وات رونگ خون یا معبد سفید یک نمایشگاه هنری است که توسط نقاش و هنرمند تجسمی معروف به نام Chalermchai Kositpipat خلق شده است. معبد وات رونگ خون اصلی در پایان قرن بیستم در وضعیت نامناسبی قرار داشت. کوسیت پیپات کسی بود که تصمیم گرفت شخصاً بودجه بازسازی به عهده بگیرد و در سال ۱۹۹۷ در آن را به روی عموم باز کرد. در طراحی این بنا از عناصر معماری ترکیبی الهام گرفته شده است. گفته می‌شود طراحی‌ها و بازسازی‌های این معبد تا سال ۲۰۷۰ ادامه خواهد داشت و در نهایت این محوطه ساختمان‌هایی مانند تالار آثار، گالری هنری و محل زندگی راهبان را در خود جای خواهد داد.

 

معبد وات فرا کائو (Wat Phra Kaew Temple)

احتمالاً معروف‌ترین معبد تایلند، معبد وات فرا کائو است که از ارزش معنوی بالایی بین بوداییان برخوردار است. این معبد قطعه یشم حکاکی شده را در خود جای داده به همین دلیل این نام را برای آن به معنای زمرد انتخاب کرده‌اند. این معبد معروف به سبک راتاناکوسین در سال ۱۷۸۴ تکمیل شد و دارای ستون‌هایی است که با موزاییک، سنگ‌فرش‌های مرمری و سقف کاشی‌کاری‌شده سبز و نارنجی می‌باشد. این بنا در مجموعه کاخ بزرگ بانکوک که شامل بیش از ۱۰۰ ساختمان از جمله اقامتگاه رسمی پادشاهان سیام است، قرار دارد.

 

معبد وات فو (Wat Pho Temple)

وات فو توانسته نام خود را در لیست معابد تایلند درجه یک سلطنتی بگنجاند. این معبد در قرن شانزدهم تکمیل شد و یکی از معابد اصلی شاه راما اول بود که بخشی از خاکستر او در آنجا نگهداری می‌شود. جاذبه‌های اصلی این معبد، مجسمه بودای خوابیده معروف به طول ۴۶ متر است. این مجسمه جز بزرگترین مجسمه‌های متعلق به بودا در تایلند محسوب می‌شود. همچنین این مجموعه شامل مجسمه‌های طلایی، کلیساها و نقاشی‌های دیواری است. این مکان نه تنها یکی از بزرگترین معابد تایلند به حساب می‌آید بلکه تاریخچه جالبی را نیز دارا بوده و امروزه مرکزی برای ماساژهای سنتی تایلند است.

 

پارک تاریخی سوخوتای (Sukhothai Historical Park)

این پارک ۱۹۳ خرابه سوکوتای، بقایای ۲۶ معبد و کاخ سلطنتی را در خود جای داده است. این مکان در لیست میراث جهانی یونسکو قرار داشته و مجسمه‌های ارزشمند و باستانی از بودا در آن قرار دارند. بزرگترین و چشمگیرترین معبد این پارک می‌توان به معبد وات ماهاتات (Wat Mahathat) اشاره کرد. این معبد باشکوه  با ۹ استوپا و ۱۶۸ مجسمه از شاگردان بودایی تزئین شده است. بیش از ۲۰ نقطه دیگر در پارک تاریخی سوخوتای وجود دارد که می‌توان از آن‌ها بازدید کرد.

 

معماری خارق‌العاده‌ معبد حقیقت پاتایا

 

معبد وات فرا دت دویی سوتپ (Wat Phra That Doi Suthep Temple)

دویی سوتپ در منطقه کوهستانی قرار داشته و مشرف به شهر چیانگ مای است. این معبد در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد و یکی از مقدس‌ترین معابد در شمال تایلند به حساب می‌آید. برای رسیدن به معبد باید ۳۰۶ پله را بالا بروید. آنچه این معبد را زیباتر کرده تراس بالای آن است که با فیل سفید معروف، زیارتگاه‌های کوچک، درختان میوه و بناهای دیگر تزئین شده است.

 

معبد وات سری سوفان (Wat Sri Suphan Temple)

وات سری سوفان معروف به معبد نقره‌ای در حدود سال ۱۵۰۲ ساخته شد و به عنوان معبد اصلی یک روستای نقره‌ساز عمل می‌کرد. این معبد در سالیان پیش مخروبه بود اما در سال‌های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است. آنچه این معبد را بی‌نظیر کرده مجسمه‌های بودای پوشانده شده با نقره است. فضای داخلی معبد با آینه‌ها و ترکیبی بی‌نظیر از عناصر بودایی، تائوئیست و ذن تراوادا تزئین شده است. از آنجایی که این بنا یک سالن تشریفات فعال است، فقط مردان می‌توانند وارد آن شوند. منطقه اطراف معبد دارای غرفه‌های نقره فروشی زیادی است که بازدیدکنندگان می‌توانند از هنرمندان محلی نقره بخرند یا سفارش دهند.

 

معبد سنکچوری آف تروث (Sanctuary of Truth Temple)

یکی از نمادین‌ترین سازه‌های پاتایا، معبد پناهگاه حقیقت است که در سال ۱۹۸۱ توسط لک ویریافانت تاجر و سرمایه‌دار معروف بنا شد. هدف او از بنا کردن این معبد ایجاد مکانی برای به نمایش گذاشتن هنر، فرهنگ، ایمان و فلسفه به صورت یکجا بود. این مکان بدون اینکه به دین خاصی تعلق داشته باشد معبدی برای عبادت همگان است. این محراب که از چوب ساج حکاکی و طراحی شده ارتفاع ۱۰۵متر دارد. با تماشای آن می‌توانید به سبک معماری تایلندی مربوط به دوره آیوتایان پی ببرید. در فضای داخلی معبد می‌توان مجسمه‌های چوبی هندو و بودایی حکاکی شده با دست را مشاهده کرد. ناگفته نماند که ساخت این معبد هنوز تمام نشده و در حال اجرا است.

 

معبد وات بنچامابوفیت (Wat Benchamabophit Temple)

معبد وات بنچامابوفیت معروف به معبد مرمری یکی از ۱۰ معبد برتر بانکوک است. ساخت و ساز این معبد مرمری در سال ۱۸۹۹ به دستور پادشاه چولالانگکورن آغاز شد. چهار ستون مرمری چشمگیر در ورودی به بازدیدکنندگان خوش آمد می‌گویند. همچنین مجسمه بودا به سبک سوکوتای در تالار تشریفات در سال ۱۹۲۰ قرار گرفت که شکوه بسیار زیادی دارد.

 

پارک تاریخی آیوتایا (Ayutthaya Historical Park)

این پارک تاریخی از جمله میراث‌های جهانی یونسکو بوده و ویرانه‌های یکی از مرفه‌ترین امپراتوری‌های تاریخ، آیوتایا را در بر گرفته است. آیوتایا نه تنها زمانی پایتخت تایلند بود، بلکه در گذشته بزرگترین شهر جهان نیز بوده است. این پادشاهی از سال ۱۳۵۱ تا ۱۷۶۷ پابرجا بود که در سال ۱۹۷۶ به پارک تبدیل شد. در حال حاضر ۶۷ معبد و خرابه شامل کاخ سلطنتی، معابد و چندین مکان دیگر از جمله اردوگاه فیل‌ها و یک شهرک ژاپنی را در خود جای داده است.

 

معرفی معبد حقیقت The Sanctuary of Truth در پاتایا

 

معبد وات پا ماها چدی کیو (Wat Pa Maha Chedi Kaew Temple)

یکی از جالب‌ترین معابدی را که در تور تایلند فرصت بازدید از آن را خواهید داشت، معبد وات پا ماها چدی کیو است. این معبد ایده‌ای جدید از راهبان بودایی محلی برای کمک به دفع زباله بود. چرا که در ساخت این معبد از میلیون‌ها بطری پلاستیکی استفاده کرده‌اند. تاریخ ساخت این مکان مقدس به سال ۱۹۸۴ برمی‌گردد که ساخت آن دو سال طول کشید. نه تنها در ساخت این بنا از بطری‌ها استفاده شده، بلکه از درپوش‌ها نیز برای ایجاد موزاییک استفاده کرده‌اند.

 

معبد وات فا سورن کیو (Wat Pha Sorn Kaew Temple)

این از دیگر معابد تایلند، می‌توان به معبد وات فا سورن کیو اشاره کرد که بالای کوهی به ارتفاع ۸۳۰ متر قرار گرفته و تاریخ ساخت آن به سال ۲۰۰۴ برمی‌گردد. طراحی مدرن و معماری منحصر به فرد این معبد و صومعه بودایی به آن جلوه ویژه‌ای بخشیده است. پوگودا اصلی و ساختمان‌های اطراف آن با بیش از پنج میلیون کاشی معرق، ظروف سفالی و قطعات چینی تزئین شده‌اند. با رفتن به این معبد می‌توانید علاوه بر بازدید از آن به تماشای مناظر با شکوه اطراف نیز بپردازید.

 

معبد وات فا دت لامپنگ لونگ (Wat Phra That Lampang Luang Temple)

این معبد بودایی یکی از بزرگترین نمونه‌های معماری لانا در تایلند است که در قرن سیزدهم تأسیس شد. افسانه‌ها حاکی از آن است که بودا در حدود ۲۵۰۰ سال پیش هنگام بازدید از این مکان یک مو اهدا کرد و اکنون در معبد نگه‌داری می‌شود. اگر دوست دارید تا از یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین معابد تایلند در سفر خود بازدید کنید رفتن به این مکان را فراموش نکنید.

 

معبد وات سوتات (Wat Suthat Temple)

در میان بهترین معابد تایلند، وات سوتات یکی از ده معبد سلطنتی کلاس اول است. این معبد در سال ۱۸۰۷ توسط پادشاه راما اول برای محافظت از تصویر برنزی بودا که با قایق از سوکوتای منتقل شده بود، بنا شد. امروزه این معبد به خاطر تاب غول پیکری که بیش از ۲۱ متر طول دارد، مشهور شده است، فضای داخلی آن نیز بسیار چشمگیر است. در حیاط مخفی آن ۱۵۶ تصویر بودا نگه‌داری می‌شود. وات سوتات به عنوان یکی از قدیمی‌ترین معابد شهر، همچنان یکی از چشمگیرترین معابد بانکوک از نظر گردشگران است.

 

معرفی معبدهای مشهور پوکت

 

معبد وات چدی لوانگ (Wat Chedi Luang Temple)

معبد وات چدی لوانگ بنایی متعلق به قرن چهاردهم است که در شهر چیانگ مای تایلند قرار گرفته است. این معبد که به دستور پادشاهی تایلندی بین سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۴۰۲ به عنوان محل خاکستر پدرش ساخته شد. این معبد که به‌خاطر بتکده بزرگش معروف بود، در آن سال‌ها به دلیل ارتفاع زیاد خود در حدود ۸۰ متر معروف بود. بودای زمردی معروف ابتدا در سال ۱۴۶۸ در اینجا نصب شد تا اینکه در سال ۱۵۵۱ به دلیل زلزله جابجا شد.

 

معبد وات تریمیت (Wat Traimit Temple)

معبد وات تریمیت که به معبد بودای طلایی مشهور است از دیگر معابد معروف تایلندی است. اولین دلیل شهرت آن این است که بزرگترین بودای طلای جهان را در خود جای داده است. بودای بزرگ نشسته تقریباً ده فوت قد و پنج و نیم تن وزن دارد. تصور می‌شود که این مجسمه بین قرن‌های ۱۳ و ۱۴ در زمان سلسله سوکوتای ساخته شده است. مجسمه طلایی برای پنهان کردن ارزش واقعی خود از ارتش‌های مهاجم، برای نزدیک به ۲۰۰ سال با شیشه‌های رنگی و گچ پوشیده شده بود. افتادن تصادفی مجسمه در سال ۱۹۵۵ طلایی را که سال‌ها پنهان شده بود آشکار کرد. هم مجسمه معروف بودا و هم برخی از گچ‌هایی که قبلاً آن را پنهان می‌کردند در این معبد نمایش داده می‌شوند که علاقه‌مندان می‌توانند از آن‌ها دیدن کنند.

۲۹ دی ۱۴۰۰

نظرات کاربران