راهنمای گردشگری بدروم

جاذبه‌های گردشگری بدروم
مختصری درباره بدروم


در طول تاریخ، بودروم که در گذشته Hali Karnassos خوانده می شد، همیشه صحنه ی مبارزه برای حاکمیت بر این دیار بوده است. این منطقه افراد مشهوری همچون مورخ نامدار هرودوت، اولین دریاسالار زن Artemisia اول و Artemisia دوم و هنرمندانی چون Leachares و Shepas را پرورش داده است.
بودروم با قلعه های بلند، خانه های سفید رنگ ردیف شده در کناره های دو بندر، گنبدها و کوچه های تنگ منتهی به دریا با کشتی های تفریحی که شهرت جهانی یافته اند و نیز با کارخانه های کشتی سازی خود یک سرزمین مشهور شده است.
امروزه بودروم، همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار برای یک منطقه ی توریستی را در خود جمع کرده است. بودروم یکی از مراکز مهم گردشگری است که در تابستان و همچنین در زمستان نیز قابل سکونت است. از صاحبان کشتی های تفریحی ثروتمند گرفته تا گردشگرانی که با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به این جا سرازیر می شوند و تعطیلات طولانی تابستانی خود را می گذرانند، همه و همه و با هر بودجه ای انتظارات خود را بر آورده شده می بینند.

11_634658539936161406_l


راه های ارتباطی بودرومجاده زمینی :

از هر نقطه کشور می توان با اتوبوس به این شهر سفر کرد.
ترمینال اتوبوسرانی در مرکز شهر قرار دارد.
تلفن ترمینال : 3162637 (0090252)


راه دریایی :

به جزایر یونانی استانکوی و رودوس سفرهای منظم دریایی برقرار است . از بودروم به داتچا ، دیدیم و دالیان نیز ارتباط دریایی وجود دارد. محل حرکت کشتی و اتوبوسهای دریایی ، بندر اصلی است .
آژانس کشتی بودروم 3160882 (0090252 )
اتوبوس دریایی بودروم 3161087 (0090252 )


مسیر هوایی :

فرودگاه میلاس - بودروم در 30 کیلومتری مرکز شهر است . در اینجا نیز سرویس های هواپیمایی ترکیه و تاکسی وجود دارد.
تلفن فرودگاه : 5230101 (0090252)

آب و هوای بودروم

زمستانهایی معتدل و بارانی و تابستانهای گرم و خشک دارد. لیکن نسیم بعد از ظهری در تابستان ها ، کمی از شدت گرما می کاهد .


خوردنی ها


مزه ای بنام کوپ اوغلی که با ماست تهیه میشود ،دلمه گل کدو ، مربای برگاموت ، روغن چای سبز از خوراکی های محلی است.14


مراکز خرید بودروم


صنایع دستی در بودروم بسیار توسعه یافته است. پوشاک چرم، بافتنی ها، منجوق، زینت آلات نقره ای، سوزن دوزی ها و لوازم دکوری تولیدی در بودروم را می توان از فروشگاه های جاده بین میدان اسکله تا دیسکو Halikarnas خریداری کرد. صندل های بودروم شهرت جهانی دارد. بازار بودروم یکی از مراکز ایده آل برای خرید و فروش است. در بودروم و اطراف آن ۶ روز در هفته بازارهای محلی که در آن ها از میوه تا خشکبار عرضه می شود، برپا است. پارچه های ۱۰۰% دستباف میلاس و رومیزی و پرده و لباس و بافتنی های دکوری تهیه شده از این پارچه ها را می توان از این بازارها خریداری کرد.

istambulhonar1

دیدنی های بودروم


موزه باستان شناسی زیر زمینی (زیر آبی) بودروم


امروزه در نوع خود یکی از بزرگترین و مهمترین موزه های جهان است. آثار به دست آمده از حفاری هایی که از سال ۱۹۶۰ آغاز شده، در این موزه که در قلعه بودروم ساخته شده قرار گرفته و به نمایش گذارده شده است. در این موزه آثار به دست آمده از تحقیقات انجام یافته در مرداب های نزدیک بودروم به نمایش گذاشته شده است. مرداب های این منطقه شامل یاسی آوا، شیطان دره سی و بندر سرچه می باشد. مشاهده ی قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان نیز از آثار جالب توجه منطقه است.

موزه روباز Mausoleion

بعلت قرار داشتن گور Mausoleion از پادشاهان کاریا به این نام خوانده میشود و این بنای یادبود که بر اثر زلزله بزرگ آناطولی کاملا" تخریب و از بین رفته و یکی از عجایب هفتگانه جهان به شمار می رفت امروزه یک موزه کوچک ساخته شده است. کلمه Mozele (آرامگاه) که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد از نام پادشاهMausoleion گرفته شده است . اکثر سنگهای مربوط به Mausoleion در ساخت قلعه بودروم بکار رفته و قطعات زیبای منقوش آن نیز در هنگام حفاری های قرن 19 از سوی انگلیسی ها به موزه بریتانیا منتقل شده است.


تئاتر باستانی

به روی جاده بودروم - تورگوت رئیس واقع شده است . در حفاری های انجام یافته سن تئاتر بیرون آورده شده و محلهای نشستن بازسازی شده است. ظرفیت این تئاتر 13000 نفر می باشد.

گور سنگها

در بالای تاتر و دامنه قرار داشته و متعلق به دوران Helenisti و روم می باشد.

درب Myndos

یکی از دربهای ورودی hali Karnossos بوده است که در غرب شهر قرار دارد . درب میندوس از دو برج تاریخی و یک شبستان داخلی که درب ورودی به شهر که در پشت آن جای داشته تشکیل شده است . بازسازی مرحله اول برج و حصارهایی که در شمال این درب قرار دارند در سال 1999 به پایان رسیده است .

قلعه چیفیت (As Pat )

در جنوب غربی شبه جزیره و در نزدیکی منطقه باغلا بروی تخته سنگها ساخته شده و آثار تمدنهای مختلف رادر خود جای داده است.


شهرهای باستانی

شهرهای باستانی شبه جزیره عبارتند از میندوس (Myndos ) ، ترمه نا ، تلمیسوس ، کادی یاندا و theangela .

- بدون دیدن قلعه بودروم و موزه زیر زمینی
- بدون رفتن به سه شنبه بازار
- بدون شرکت در گشت های روزانه دریایی با قایق نسیم شب پرواز
- بدون گشت دریایی حتی کوتاه مدت
- بدون مشاهده بودروم از تئاتر باستانی
- بدون خوردن ماهی در گوموشلوک
- بدون خوردن بوبرک آب پز مدل بودروم
- بدون خوردن دلمه گل کدو و قورمه سبزی تند
- بدون خریدن منجق بودروم و بافتنی برنگردید.

هتل 4 ستاره

CALIANTE

caliante

VIRGIN HOTEL

pool19652_at_the_club_virgin_bodrum

هتل 5 ستاره

GREEN BEACH

GREEN_BEACH_RESORT_BODRUM_1

WOW BODRUM

wow

woow

THOR HOTEL

thor_alacarte_restaurant_004_750_565

thor۳۰ تیر ۱۳۹۲

نظرات کاربران