برگزاری جشن آب در ارمنستان

جاذبه‌های گردشگری ارمنستان
برگزاری جشن آب در ارمنستان

یکی از جاهایی که همیشه برای گردشگران ایرانی جالب بوده تا تعطیلات تابستانه خود را در آنجا بگذرانند، سفر با تور ارمنستان است. در این فصل شما می‌توانید با گشت و گذار در طبیعت، زیبایی‌های آن را ببینید و برای آشنایی با مردمان این سرزمین در جشنواره‌های مختلفی شرکت کنید. یکی از بهترین جشن‌هایی که می‌توانید در سفر تابستانی خود در آن حضور بیابید، ورداوار یا وارتاوار است. در این روز مردم در فضای باز به یکدیگر آب می‌پاشند و شادی می‌کنند. جشن آب یکی از قدیمی‌ترین آیین مشترک آشوریان و ارمنیان است که به آن نوسردیل یا نوسرد نیز می‌گویند. برخی از محققان وارداوار را مربوط دوران الهه آستقیک می‌دانند.

 

زمان و مکان برگزاری جشن آب در ارمنستان

جشن آب که از رویدادهای تابستانی در ارمنستان است سالانه در تاریخ‌های مختلفی برگزار می‌شود که معمولا حدود ۱۴ روز پس از عید پاک و در نیمه دوم ماه جولای می‌باشد. این ماه یکی از محبوب‌ترین ماه‌های تابستانی در کشور ارمنستان محسوب می‌شود و مردم در تاریخ‌های یازدهم تا بیستم جولای خیابان‌ها را غرق در شادی می‌کنند و با پاشیدن آب به یکدیگر این روز را جشن می‌گیرند. قطب اصلی این جشنواره، شهر ایروان است. در صورتی که در این ماه به ایروان سفر می‌کنید، می‌توانید با یک سطل آب یا تفنگ‌های بزرگ آبی به سمت مردم رفته و شیطنت کنید. چرا که در طول این جشنواره، مردم در بالکن‌ها و پشت‌بام خانه‌های خود ایستاده‌اند و بر روی رهگذران آب می‌ریزند.

 

خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های ارمنستان

تاریخچه جشنواره وارداوار

ورداوار یا وارتاوار یک سنت مسیحی و از رسوم ملی و مذهبی کشور ارمنستان بوده که به الهه آب، خدای زیبایی و باروری مربوط می‌شود. قدمت این جشن مذهبی به قبل از مسیحیت و زمان پرستش بت‌ها باز می‌گردد که با نام Vartavar شناخته می‌شده است و ارمنی‌ها در این روز گل رز تقدیم می‌کردند. اگر به خیابان‌ها بروید کودکان، نوجوانانی و افراد بسیاری را خواهید دید که سطل‌های خود را پر از آب کرده و آن‌ها را روی یکدیگر خالی می‌کنند. در واقع مردم ارمنستان در این روز به عنوان نمادی از خلوص روی یکدیگر آب می پاشند که نماد پاکی، روشنایی و شفابخشی است و با این کار از خداوند آب، زیبایی، عشق و باروری تشکر می‌کنند. همچنین مردم به رقص و شادی، اجرای موسیقی و مسابقه می‌پردازند.

ماهیت برگزاری جشن آب‌بازی

ماهیت برگزاری فستیوال وارداوار در تمام مناطق ارمنستان به این صورت است که مردم در همه شهرها و سنین به آب‌بازی و تفریح می‌پردازند و کودکان نیز مالکان حقیقی این شادی به شمار می‌روند. صبح روز جشنواره، مراسم تجلی مسیح در کلیساهای مختلف برگزار شده و برنامه‌های دیگری برای تقدیس آب و میوه‌ همچون سیب اجرا می‌شود. آزادسازی کبوترها، نیایش برای پیشگیری از وقوع سیل‌ در جهان، اجرای رقص‌های آیینی، بازی‌های سنتی، نمایش‌های بومی و گروهی و آوازهای محلی نیز بخشی از فعالیت‌های این فستیوال است که می‌تواند برای گردشگران تور ارمنستان جذاب باشد.

 

دانستنی‌های جالب از فرهنگ ارمنستان

جشن آب بازی در کشورهای دیگر جهان

آب بازی یکی از مهیج‌ترین و سالم‌ترین تفریحات در فصل تابستان است. آب به معنی روشنی و سرزندگی به تنهایی قادر است حس طراوت و سرخوشی را در طبیعت و زندگی شما به وجود بیاورد. به همین دلیل در هر دوران، در کشورهای مختلف جهان با افسانه‌های مشابهی این جشن برگزار می‌شده است. ایران، چین ، تایلند، لائوس، میانمار، کامبوج و مالزی یکی از پیشتازهای این جشنواره‌اند. به طور مثال ایران در زمان فیروز، پسر یزد گرد اول و پادشاه ایران به مدت هفت سال دچار خشکسالی شد. پس از اولین بارش باران بعد از گذشت هفت سال، مردم ایران باستان به پاس محبتی که خداوند به آن‏ها ارزانی داشته بود، از خانه‌‏های خود بیرون آمدند و بر روی هم آب ریختند و این رسم پس از سال‏ها در بین ایرانیان باقی ماند که در فصل تابستان انجام می‌شود.

در پایان روز جشنواره وارداوار، می‌توانید از غذاهای خوشمزه کشور ارمنستان سفارش داده و میل کنید. خوراکی‌های خنکی همچون هندوانه، بستنی و آبمیوه‌های متنوع را امتحان کنید. همچنین با ثبت خاطره از فستیوال‌های مختلف دیگری از این کشور همچون جشن ناواسارد، عید پاک، جاز، جشنواره رنگ، دلمه، توت و زردآلو و جشنواره ویژه‌ای به نام جشن بالن‌ها که هر ساله در میدان جمهوری ایروان برگزار می‌شود، خواهید توانست پس از سفری پربار با تور ازمنستان و کوله‌باری از تجربه‌های جدید به کشور خود باز گردید.

 

۳ جاذبه دیدنی شهر دیلیجان در ارمنستان

۲۵ شهریور ۱۴۰۰

نظرات کاربران