معبد ماهسوری در لنکاوی

جاذبه‌های گردشگری لنکاوی
معبد ماهسوری در لنکاوی

کشور مالزی همواره به دلیل داشتن تنوع فرهنگی در بین گردشگران محبوب بوده است. از جمله مکان‌های جذاب و دیدنی در این کشور معابد هستند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی از معروف‌ترین معابد شهر لنکاوی مالزی با نام معبد ماهسوری بپردازیم. این معبد یکی از اسرارآمیزترین و جالب‌ترین معبدهایی است که در تور مالزی می‌توانید از آن دیدن کنید. اگر برنامه سفر با تور لنکاوی را در سر دارید همراه ما باشید تا با این معبد منحصر به فرد قبل از بازدید بیشتر آشنا شوید.

 

آشنایی با معبد ماهسوری

معبد ماهسوری که بسیاری از بومیان آن را با نام مکم ماهسوری نیز می‌شناسند یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری پس ماجراجویی‌های هیجان انگیز در مالزی است که در شهر لنکاوی می‌توانید از آن دیدن کنید. این معبد علاوه بر ارزش معنوی که در بین مردمان مالزی دارد از لحاظ تاریخی نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. طبق یکی از افسانه‌هایی که از قرن ۱۸ میلادی روایت می‌شود در گذشته زن بسیار زیبایی به نام ماهسوری وجود داشت. این زن که در جزیره لنکاوی زندگی می‌کرد زیباترین زن این جزیره بود. زیبایی این زن به قدری زبانزد همه بود که حتی کدخدا نیز از او خواستگاری کرده بود. اما این زن زیبا به یک جنگجوی معروف و شجاع دل بسته و با او ازدواج می‌کند. اما به دلیل جنگ شوهرش مجبور به ترک طولانی مدت او می‌شود.

در طول این مدت یک جادوگر قصه گوی به این روستا آمده و با داستان‌هایی که نقل می‌کرد تمامی مردم از جمله ماهسوری را شیفته خود می‌سازد. بنابراین ماهسوری در خانه خود به این قصه گوی جادوگر مکان و غذا می‌دهد. این داستان باعث می‌شود تا تمامی مردم روستا به ماهسوری تهمت داشتن رابطه نامشروع با جادوگر را بزنند. با شدت گرفتن این شایعات کدخدای روستا حکم مجازات این زن زیبا را می‌دهد. طبق این مجازات او را به درختی بسته و با چاقو زخم‌های متعددی بر روی بدن ماهسوری با هدف اعدام او می‌زنند. اما او نمرده و در نهایت پیشنهاد می‌دهد تا با چاقوی پدر خود ضربه خلاص را بزنند. اما با این کار به جای خون قرمز خون سفید از بدن او جاری می‌شود که نشان از بیگناهی این زن بود.طبق داستان گفته می‌شود که ماهسوری در لحظات آخر عمرش کل اهالی روستا را به دلیل تهمتی که زده بودند نفرین می‌کند. بر اساس این نفرین بدبختی تا هفت نسل گریبان گیر آن‌ها می‌شود.

در سال ۱۹۵۷ عبدالرحمان به عنوان فرماندار وقت منطقه دستور می‌دهد تا قبری باشکوه برای ماهسوری ساخته شود. این قبر با سنگ‌های مرمر و به صورت کاملا باشکوهی ساخته و تزیین می‌گردد. امروزه این مقبره به یک معبد باشکوه و مقدس در بین بومیان و توریست‌ها تبدیل شده است.

 

بهترین سواحل جزیره زیبای لنکاوی

بخش‌های مختلف معبد ماهسوری

در حال حاضر مقبره ماهسوری به یک معبد و مجموعه فرهنگی و تاریخی عظیمی تبدیل شده است. علاقه‌مندان به بازدید باید قبل از ورود به این مکان بلیط ورودی تهیه کنند. بلیط‌های ورودی در ورودی معبد که به شکل یک لابی کوچک است به فروش می‌رسند. با گذر از این لابی کوچک به یک راهرو داخلی خواهید رسید که ارابه‌ای به جا مانده از گاوهای نر روستاییان آن دوران در آن به نمایش گذاشته شده است. با رفتن تا انتهای این راهرو به یک اتاق موسیقی خواهید رسید. در این اتاق موسیقی زنان لنکاوی دور هم نشسته و به نواختن موسیقی‌های سنتی مالزی مشغول هستند.

علاوه بر این موارد اتاقی بزرگ و باشکوه در این معبد تعبیه شده است که در آن می‌توان یادگاری‌ها و سوغاتی‌هایی مثل لباس و کیف سنتی و محلی را خریداری کرد. همچنین کافه و بوفه‌هایی وجود دارند که می‌توان در صورت احساس گشنگی غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه‌ای را تهیه کرده و شکم خورد را سیر کرد. بعد از طی کردن تمامی این بخش‌ها به مقبره ماهسوری خواهید رسید. این مقبره در فضای باز و در وسط یک زمین چمن قرار گرفته است. بازدیدکنندگان می‌توانند تابلو سنگی که بر روی مزار قرار داده و تاریخ مرگ و نفرین ماهسوری را نوشته‌اند، مشاهده کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند در این محوطه و صندلی‌های تعبیه شده در آن نشسته و از لحظات خود در این معبد لذت ببرند. سالانه توریست‌های بسیاری از این معبد خاص دیدن می‌کنند. شما نیز می‌توانید با رفتن به آن در بهترین زمان برای سفر به مالزی، در سفر خود به لنکاوی تجربه بازدید از این مکان متفاوت و خاص را به دست آورید.

۱۳ اسفند ۱۳۹۹

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: