طبیعت‌گردی در دل صومعه‌های ارمنستان

جاذبه‌های گردشگری ارمنستان
طبیعت‌گردی در دل صومعه‌های ارمنستان

مطابق با اسناد تاریخی اولین کشوری که آیین مسیحیت را پذیرفته است کشور ارمنستان است. در سال ۳۰۱ میلادی ارمنستان آیین مسیحیت را به رسمیت شناخته است و کلیسای اچمیادزین در بیست کیلومتری ایروان پایتخت این کشور برای بزرگداشت و یادآوری همین امر ساخته شده است. در سفرتان با تور ارمنستان نوروز 97 به این کشور اگر به دنبال دیدن جاذبه‌های تاریخی آن هستید یکی از بهترین جاهایی که می‌توانید به آنها سر بزنید اماکن مذهبی هستند. کلیساها و صومعه‌هایی که غالبا در ارتفاعات و دل طبیعت زیبای این کشور قرار گرفته‌اند. در این مقاله‌ی کوتاه همراه ما باشید تا با هم سری به صومعه‌های بی‌نظیر و مشهور این کشور بزنیم.

 

حقایق شگفت‌انگیزی که شما را مشتاق سفر به ارمنستان می‌کند


۱- صومعه خور ویراپ در ارمنستان


در دل ارتفاعات آرارات، جاییکه از باد و طوفان و زلزله و هر حادثه‌ی دیگری در امان است، صومعه‎‌ای قرار دارد که تاریخ ساختش بازمی‌گردد به قرن هفتم میلادی. سیاه‌چاله‌ی این صومعه امروزه یکی از زیارتگاه‌های ارمنی‌ها به حساب می‌آید. چرا که طبق روایت‌های تاریخی، سنت گرگور را به دلیل موعظه‌ی مردم به مدت سیزده سال در سیاه‌چاله‌های این صومعه می‌اندازند و در تمامی این مدت دختری مسیحی برای او نان می‌برده است.

 

 

khor-virap

 

 

از دل طبیعت باشکوه آرارات، پناه بردن به دخمه‌های تنگ و تاریک و تاریخی، موهبتی‌ست که رفتن به خور ویراپ برایتان به ارمغان می‌آورد.

 

 

khor-virap

 


۲- صومعه گقارد در ارمنستان


گقارد در زبان ارمنی به معنای نیزه است و این صومعه نیز به دلیل آنکه نیزه‌ای مهم در آن نگهداری می‌شود این نام را به خود گرفته است. ارمنیان معتقدند که نیزه‌ی این صومعه همان نیزه‌ای است که پس از مصلوب شدن مسیح برای اطمینان از مرگ در بدن او فروکرده‌اند.

 

 

geghard-monstery

 

 

ورودی این صومعه از دل غار کنده شده است و تصویر باشکوه این کلیسا از دل تنگی‌ها و تاریکی‌ها بر شما نمایان می‌شود.

 

 

geghard-monstery

 


۳- صومعه سواناوانک در ارمنستان


سواناوانک صومعه‌ای است که دور از شهر و برای نگهداری کشیشان گناهکار ساخته شده است. این صومعه در نزدیکی دریاچه‌ی سوان قرار دارد و تصویری از مسیح که روی سنگ تراشیده شده است در آن نگهداری می‌شود.

 

sevanavanq-monstery

 

 

بازدید از این صومعه و مناظر زیبای اطراف دریاچه سوان در فصل‌های مختلف سال یکی از معدود موهبت‌هایی‌ست که سفر با تور ارمنستان برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

 

sevanavanq-monstery

 


۴- صومعه تاتو در ارمنستان


تاتو یکی از زیبایی‌های خاص کشور ارمنستان است که شما در هر فصل سال نمی‌توانید به راحتی به آن بروید. چرا که مسیر رسیدن به تاتو خطرناک است. این کلیسا در ۲۵۰ کیلومتری جنوب ایروان قرار گرفته است و در سال ۱۹۹۵ در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

 

 

tatev

 

 

قدمت بنای این صومعه بازمی‎گردد به قبل از میلاد مسیح. زمانیکه یک معبد مهرپرستی بوده است و یک بار نیز توسط آغامحمد خان قاجار مورد حمله قرار گرفته است. بازدید از این موزه جدای از آنکه شما را در طول تاریخ به عقب می‌برد، زیبایی‌های کوهستانی ارمنستان را نیز در معرض دیدتان قرار می‌دهد.

 

 

tatev

 


۵- صومعه‌ی نوراوانگ در ارمنستان


در صد کیلومتری ایروان پایتخت ارمنستان و در مجاورت رودخانه‌ی آماغو صومعه‌‌ای قرار گرفته است که تاریخ ساختش بازمی‌گردد به ۸۰۰ سال پیش. در این منطقه مجموعه‌ای از کلیساها و صومعه‌ها قرار داشته است که امروزه سالم‌ترین و معروف‌ترین آنها برای بازدید نوراوانگ است.

 

 

noravank

 

 

بازدید از این صومعه و بالا رفتن از پله‌های باریک ورودی آن یکی از تجربه‌های خاطره‌انگیز شما از سفر با تور ارمنستان خواهد بود.

 

 

noravank

 


۶- صومعه ساناهین در ارمنستان


ساناهین که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است در قرن دهم میلادی در استان لوری ارمنستان ساخته شده است. این صومعه به سنگ‌های چلیپایش شناخته می‌شود که آنها همواره موضوع تحقیق و بررسی باستان‌شناسان بوده‌اند.

 

 

sevanavanq-monstery

 

 

قدم‌زدن زیر دالان‌های این صومعه درحالیکه کتیبه‌های مختلف زینت‌بخش آنها هستند تجربه‌ای بی‌نظیری از دیدن گذشته‌ی بشر و عبادت‌هایش در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

 

sevanavanq-monstery

۰۸ بهمن ۱۳۹۶

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: