برج گالاتا، نمادی از زیبایی‌های استانبول

جاذبه‌های گردشگری استانبول
برج گالاتا، نمادی از زیبایی‌های استانبول

برج زیبای گالاتا در محله بی اوغلو استانبول، یکی از نمادهای مهم این شهر است و به واسطه قرار گیری در یکی از دیدنی‌ترین نقاط استانبول، به مکانی محبوب برای گردشگران در سفر با تور استانبول بدل شده است. محله‌ای مملو از فروشگاههای مختلف، رستوران‌های بسیار عالی و همچنین کافه‌های دوست داشتنی. اما چیزی که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم، خود برج گالاتا است، یک سازه قدیمی و ارزشمند در شهری که بناهای مهم تاریخی بسیار زیادی دارد.

 


برج گالاتا


برآورد شده است که برج گالاتا، که بسیاری آن را به نام مسیح نیز می‌شناسند، در آغاز دهه ۵۰۰ میلادی ساخته شده ، اگر چه تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست و در مورد سال دقیقش شک و شبهاتی وجود دارد. رومی ها، ونیزی ها و عثمانی‌ها که در دوره‌های متفاوت در این مملکت حضور داشتند، هر کدام از این بنای باستانی به نحوی استفاده می‌کردند. گاهی به عنوان یک برج دیدبانی و گاهی تا مرز استفاده جنگی از آن. اما نکته مهم در این رابطه استفاده‌ی تمام این امپراطوری‌های بزرگ از برج گالاتا بوده است.
بسیاری از کسانی که به استانبول سفر می‌کنند اول از همه برای بازدید از برج گالاتا برنامه می‌ریزند. زیرا هم برج گالاتا و هم خیابان‌های اطراف این برج همانطور که گفتیم جایی دیدنی و ارزشمند است.

 

گردش در گالاتای استانبول؛ محله‌ای با کافه‌‌ها و مغازه‌های جذاب

 

 

 برج گالاتا

 


برج گالاتا قسمتی از استانبول است؛ برخی از داستان هایش تخیلی است و برخی از داستان‌هایش اسناد تاریخی دارد. این برج یکی از قدیمیترین برج‌ها در دنیا محسوب می شود و با ساختار پر ابهتش صدها سال است که به تماشای شهر استانبول نشسته است.

 


اطلاعاتی در مورد برج گالاتا


این برج تاریخی که در فهرست پربازدیدترین مکان‌ها قرار دارد، به ارتفاع ۶۹.۹۰ متر است. ضخامت دیوارها ۳.۷۵ متر و قطر داخلی بدنه ۸.۹۵ است و قطر بیرونی آن ۱۶.۴۵ متر. وزن آن حدود ۱۰ هزار تن می‌باشد. در مورد اسم گذاری این مکان دو نظریه متفاوت وجود دارد، بعضی ریشه آن را در زبان ترکی می‌بینند اما بسیار کتب تاریخی اسم آن را ایتالیایی در نظر گرفته و نام گذاری آن را نشانی از دوره بیزانس می‌‌دانند که هنوز بر چهره استانبول نشسته است.

 

 

گالاتا

 


تاریخ برج گالاتا


برج گالاتا که در صدر پربازدیدترین مکان‌های استانبول درکنار موزه ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و مسجد سلطان احمد قرار دارد. این برج ابتدا توسط Anastasius Oilosuz امپراتور بیزانس دستور ساخت گرفت و حالا شما بعد از چند صد سال می‌‌توانید تمام مکان‌های تاریخی شهر را از برج گالاتا مشاهده کنید. هنگامی که در سال ۵۲۸ تکمیل شد، به عنوان یک برج فانوس با ساختار چوبی مورد استفاده قرار گرفته می‌شد، اما بعدها با آتش‌سوزی که پیش آمد غیرقابل استفاده واقع شد و دوباره در سال ۱۳۴۸ ژنوایی‌ها برج را با استفاده از سنگ‌هایی بازسازی کردند و در درازمدت از آن به عنوان یک برج دفاعی بهره بردند. پس از آنکه شهر در سال ۱۴۵۳ به حکومت عثمانی‌ها منتقل شد، این برج نیز برای اهداف مختلف مورد استفاده واقع شد. برج گالاتا در قرن شانزدهم به عنوان پناهگاه سربازان کشتیرانی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما از نظر ظاهر و ساختار بیرونی، برج گالاتایی که امروزه مشاهده می‌نمایید در دوران محمود دوم ساخته شده و به همین شکل نیز باقی مانده است.

 

در استانبول به دیدن این ۶ محله‌‌ی توریستی بروید

 

 

 برج گالاتا

 


در سال ۱۹۶۷ بود که کم کم مسئولان شهری استانبول به فکر استفاده گرشگردی از این برج زیبا افتادند، ساخت و ساز‌ها اطراف آن نیز سرعت گرفت. همین کافه‌ها و رستوران‌هایی که می‌بینید بسیاری به همان دوران بر می‌گردند و سپس طی سال‌های جدید، فروشگاه‌ها و حتی مراکز خرید نیز به سیطره محله بی‌اوغلو بر استانبول اضافه کرد.

 


افسانه‌های برج گالاتا


در مورد برج تاریخی گالاتا دو افسانه گفته شده است؛


بر طبق اعتقاد رومیان "اگر دختر و پسری برای اولین بار باهم همزمان به برج گالاتا بروند ازدواج آنها قطعی است. اما اگر یکی از آنها کمی زودتر وارد برج شده باشد این فرصت را از دست می‌دهد!". هنوز هم بسیاری از ترک‌ها (شاید بیشتر به صورت نمادین) به این گفته اعتقاد دارند و به همین خاطر است که زوج‌ها جوان زیادی را می‌بینید که به سراغ گالاتا رفته و با هم پا به این برج می‌گذارند. افسانه دیگری نیز وجود دارد و آن این است که بین برج گالاتا(گالاتا کولسی) و برج کیز (کیز کولسی) عشقی وجود دارد، احساساتی که سال‌هاست این برج‌های سنگی در قلبشان احسا می‌کنند و باعث شده از آن در داستان‌های فولکلور ترکی نشانه‌های زیادی دیده شود.

 

۵ رستوران مقرون به صرفه و خوشمزه‌ در بی‌اوغلو، لذت یک شکم‌گردی ارزان در استانبول

 

 

 برج گالاتا

 


رستوران برج گالاتا


برج گالاتا دارای ۹ طبقه است که در طبقه نهم آن رستورانی با منوهای مختلف، از طعم های منحصر به فردی از غذاهای عثمانی و ترکیه قرار دارد. البته این برج دارای دو آسانسور است و شما می‌توانید هم از آسانسور و هم از راه‌پله استفاده کنید و به بالای آن برسید. با توجه به علاقه شدید گردشگران خارجی و داخلی به این رستوران و غذاهای آن، پیدا کردن میز خالی در این رستوران مشکل است به همین علت باید از قبل زنگ زد و میز رزرو کرد.

 

 

 برج گالاتا

 


برج گالاتا کجاست و چگونه می‌توان به آنجا رفت؟


برج گالاتای استانبول در قسمت شمالی شاخه طلایی و بسفر، درست بالای کاراکوی قرار دارد. میدان تکسیم و خیابان استانبول نیز در این منطقه قرار گرفته‌اند. اگر می‌خواهید، می‌توانید با پیاده‌روی در خیابان استقلال و بازدید از مکان‌های مختلف آن و ساختمان‌های زیبا و مغازه‌های جذابش، به این برج برسید. در این مسیر مغازه‌هایی قرار دارد که می‌توانید از آنجا سوغاتی تهیه هم کنید. کسانی که هم می خواهند با وسیله نقلیه خود به این برج بروند می‌توانند از مسیر Tarlabaşı-Taksim استفاده کنند. تماشای این برج از بیرون نیز شگفت‌انگیز است. اتوبوس‌های خطوط شهری استانبول نیز مسیرهایی برای رسیدن به این برج دارند که از آن‌ها نیز می‌توانید بهره ببرید.

 

 

 برج گالاتا

 


ساعات و روزهای بازدید


امکان بازدید از این برج تاریخی در تمام روزهای هفته وجود دارد و ساعات بازدید بین ۹ صبح تا ساعت ۱۹ می‌باشد. اما بازدید از برج در ساعات اولیه روز بهتر است، زیرا در ساعات دیگر بسیار شلوغ می‌شود. برای داشتن یک شام لذت‌بخش در این برج تاریخی، بعد از بسته شدن برج، در ساعت ۲۰ رستوران برای سرویس‌دهی آماده است.

۲۹ مرداد ۱۳۹۷

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: