بایدها و نبایدهای اولین سفر به روسیه

جاذبه‌های گردشگری مسکو
بایدها و نبایدهای اولین سفر به روسیه

روسیه بزرگترین و یکی از جذاب‌ترین کشورهای دنیاست و همه را با منظره‌های نفس‌گیر و هنر بی‌نقصش شگفت‌زده می‌کند. شما هم شاید به این دلایل تصمیم به سفر به روسیه گرفته باشید. اگر می‌خواهید برای اولین‌بار برای   تور روسیه   برنامه‌ریزی کنید، این مقاله را از دست ندهید!
 
 باید: تقویم رویدادهای محلی را چک کنید

 

برنامه‌ی یکی از مناسبت‌های تقویم

 

در طول تعطیلات‌های بزرگ روسیه یعنی، اولین هفته ژانویه(بین اولین روز سال نو و کریسمس ارتدوکس) و یک یا دوهفته اول می، مسکو و سنت‌پطرزبورگ به طور کامل خالی خواهند شد. البته، در طول این زمان‌ها در هردوی این شهر ها جشن‌هایی با رژه، کنسرت و دیگر رویدادها برگزار می‌شود ولی احتمالا ساعات کاری موزه‌ها و دیگر سازمان‌ها کمتر شده و یا به طور کلی تعطیل خواهند شد. ماه می تا سپتامبر زمان بسیار خوبی برای بازدید از سنت‌پطرزبورگ است ولی در میانه‌های ماه ژوئن هم این شهر به خاطر برگزاری فستیوال شب‌های سفید عالی است.
 
باید: الفبای سیریلیک (خط روسی) را یاد بگیرید


تلاش برای آشنا شدن با الفبای سیریلیک حساب خود را ده چندان پس می‌دهد. نه تنها شما می‌توانید بیشتر از حالت عادی بفهمید، بلکه دانستن این خط به شما در پیدا کردن نام خیابان‌ها، متروها، خواندن نقشه‌ها، منو‌ها و برنامه‌های زمانی کمک بسیاری می‌کند.
 

باید: انتظار خرج شدن پول‌هایتان را داشته باشید

 

یکی از مراکز خرید در روسیه

 

مسکو یکی از گران‌ترین شهر های دنیاست و سنت‌پطرزبورگ هم مقصد ارزانی نیست; خالی شدن کیف پول شوکی است که در بیشتر هتل‌ها و رستوران‌ها به مردم وارد می‌شود. به عنوان یک خارجی شما احتمالا مجبور به پرداخت پول بیشتر یعنی حدود ۱۰ برابر یک روسی برای بازدید از موزه ها خواهید بود.اما  اگر دانشجو هستید، با نشان دادن کارت دانشجویی می‌توانید در موزه ها و بعضی از سازمان‌ها تخفیف بگیرید. گاهی اوقات راننده‌های تاکسی سعی می‌کنند که از خارجی‌ها پول بیشتری بگیرند پس احتمالا یاد گرفتن چانه‌زدن به روسی می‌تواند به شما کمک زیادی کند.
 
باید: برنامه زمانی قطارها را چک کنید

 

ایستگاه مترو

 

در سراسر روسیه، برنامه زمانی قطار‌هایی با مقاصد دور، بر اساس زمان مسکو نوشته شده. تنها استثنا قطار‌های بین شهری هستند که بر اساس زمان محلی کار می‌کنند-اما همیشه هم اینطور نیست پس همیشه زمان ها را چندین بار چک کنید. ساعت ایستگاه‌ها هم در بیشتر مواقع با ساعت مسکو تنظیم شده. در نظر داشته باشید که مسکو و سنت‌پطرزبورگ در یک منطقه زمانی قرار دارند.
 
نباید: به قانون حضور در کلیسا‌ها توجه کنید

 

کلیسا در روسیه

 

کلیسا‌ها به روی عموم مردم باز هستند ولی در هنگام بازدید از یک کلیسا باید مواظب باشید که باعث ایجاد اختلال در عبادات و توهین به عقاید نشوید. در هنگام ورود به کلیسا زن‌ها باید سر و شانه‌های خودشان رو بپوشانند.  مردها نیز نباید شلوارک بپوشند.

 

نباید: از مراکز عمومی عکاسی نکنید

 

عکاسی در روسیه

 

مواظب عکس گرفتن خود باشید و اگر ساختمانی را دیدید که به نظر دولتی و یا نظامی می‌آمد عکس نگیرید. چون این رفتار شاید باعث دستگیری و محاکمه شدن شما بشود.


نباید: به دستور توقف پلیس بی‌توجهی نکنید

 

پلیس روسیه


همیشه یک کپی از مدارک خود به همراه داشته باشید تا اگر به وسیله یک افسر پلیس متوقف شدید آن‌ها را ارائه بدهید. شاید بعضی از ماموران دولتی برای تسریع کار از شما به طور غیر رسمی پولی بخواهند پس همیشه یک رسید رسمی بگیرید.

۳۰ مرداد ۱۳۹۶

نظرات کاربران