راهنمای گردشگری وارنا

جاذبه‌های گردشگری بلغارستان

درباره وارنا

بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و از شمال در مجاورت رومان و از شرق به دریای سیاه و از جنوب به ترکیه و یونان و از غرب به صربستان و مقدونیه منتهی می شود. بلغارستان داری تاریخ غنی و ریشه در اعصار کهن دارد.

آنچه بسیار قابل توجه می باشد آثار بجا مانده از قرون شش تا سوم قبل از میلاد مسیح است که شامل مقبره ها و گنجینه های طلا در مکان های مختلف می باشد.

در جریان تحولات کشورهای بلوک شرق در سال 1990 اولین انتخابات در آنجا برگزار و در سال 1991 قانون اساسی دمکراتیک بلغارستان تصویب شد و در سال 2007 به اتحادیه اروپا پیوست.

وارنا یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است.فرهنگ های متعدد در این منطقه به هم آمیخته شده اند. در حومه وارنا هنگام حفاریهای باستان شناسی در مکانی که نکروپولیس Necropolis نامیده می شود، قدیمی ترین گنجینه طلای دنیا مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد کشف کردند.

در چشم انداز شهر وارنا از درون دریا، وارنا ساخته شده در طبقات متعددی با ارتفاع 3تا20 متر جلوه می کند، گویی که از آسمان برون آمده و تا ساحل سرازیر مس شود. ساحل عریضی که گاه تا 50 متر پهنا پیدا می کند. اقلیم قاره ای و معتدل وارنا بشدت متاثر از دریای مجاور آن است.بهار خنک، تابستان معتدل و پاییز آفتابی و زمستان ملایم است. سواحل فوق العاده و چشمه های آب معدنی این شهر را به یکی از زیباترین مراکز گردشگری با شهرتی جهانی تبدیل نموده است. در آبراه ارتباطی دریا با دریاچه وارنا بزرگترین سازه حمل و نقلی شبه جزیره بالکان یعنی پل آسپاروخوف Asparouhov Bridge ساخته شده است.

در شمال وارنا سرزمین ماسه های طلایی Golden Sands که به واقع مروارید سواحل بلغاری دریای سیاه است که به شکرانه پوشش گیاهی منحصر به فرد، طراوت و خنکی جنگل، پهنه گسترده ماسه های طلایی و آرام و امن تسهیلات ورزشی تفریحی بسیاری همچون زمین های تنیس، مینی گلف، مین های والیبال و بستکبال در امتداد گذرگاه ساحلی آن وجود دارد.

استخرهای شنا با آب معدنی و سرسره های آبی همواره طراوت، شور و نشاطی مثال زدنی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. مجموعه تفریحی گلدن سندز نزدیک به 100 لنگرگاه برای قایق های تفریحی عرضه می نماید. هتلهای مجهز با شرایطی عالی آسایش میهمانان گرامی را فراهم می سازند. برخی از میان معروفترین هتلهای زنجیره ای دنیا می باشند.هتلهایی احاطه شده با زمین های چمن، گلزارها و جنگل که امکانات بسیار مناسب و جذابی برای آب درمانی با وجود چشمه های آب معدنی ارائه می نمایند.

آب و هوا: دارای آب و هوای قاره ای، با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد است.

حکومت : جمهوری

مساحت : 912/110 کیلومترمربع

جمعیت : 198/755/8 نفر

رشدسالانه جمعیت : 2/0 درصد

پایتخت : صوفیه

زبان : بلغاری – ترکی

دین : مسیحی

واحد پول : لوا (هر 2 لوا حدوداً 1 یورو)

کد تلفن: 359+

اختلاف ساعت با ایران: 30/1 -

زبان رسمی کشور زبان بلغاری است.

کشور بلغارستان در نیمکره شمالی و شرقی، در جنوب شرقی قاره اروپا و درغرب دریای سیاه واقع شده و با کشورهای رومانی در شمال، صربستان در غرب و ترکیه ویونان در جنوب همسایه است.جلگه های رود دانوب در شمال کشور، رشته کوههای درمرکز، و سواحل دریای سیاه در جنوب، چشم انداز طبیعی این کشور را تشکیل میدهند.

پایتخت این کشور شهر صوفیا است و از شهرهای مهم آن می‌توان به پلوودیف، وارنا، روسه و بورگاس اشاره کرد.پایتخت آن صوفیه و مذهب رسمی آن مسیحی ارتدوکس است.زبان رایج این کشور بلغاری است که با خط سیریلی نوشته می‌شود.بلغارستان از لحاظ ذخایر معدنی فقیر می باشد. ولی وجود دریای سیاه وتولید و صادرات انگور و تنباکو ، باعث رونق تجاری این کشور شدهاست.

درباره وارنا

وارنا پس از سوفیا و پلوودیو سومین شهر بزرگ بلغارستان است.این شهر بر کرانه دریای سیاه در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده و بندر مهمی در بخش شرقی بلغارستان بشمار می‌رود. این شهر در 470 کیلومتری شمال شرقی صوفیه قرار دارد و شهر های مهم اطراف دوبریخ ، شومن و بورگاس هستند

در مجموع وارنا یک کشور اروپایی با جاذبه های تفریحی توریستی خوب بوده که با توجه به واقع شدن در اروپای شرقی نرخ ارزانیدارد .هوا در وارنا از نیمه شهریور کمی رو به سردی می رود و بهترین ماه برای سفر به وارنا تیر و نیمه مرداد می باشد

جاذبه های توریستی وارنا

مهمترین مکان دیدنی آن کلیسای جامع است که در مرکز شهر قرار دارد .
پارک باغ دریایی که مکان تفریحی با تعدادی پلاژ ، موزه دلفین ها و چندین رستوران است از دیگر مکان های دیدنی وارنا می باشد. بلغاریها به این منطقه مورس کاتو گرادینا و به انگلیسی سی گاردن می گویند .
مجتمع ماسه های طلایی یا گلدن سندز مجموعه ای از مروارید های آرمیده در میان انبوهی از تپه های جنگلی و ماسه های سفید و طلایی و آبهای زلال آبی ، انعکاسی از بهشت بر روی وسیعترین ساحل شمال وارنا با مساحتی به ابعاد 5 کیلومتر طول و 100 متر عرض می باشد .
گلدن سنوز استراحتگاهی است مجلل و مفرح برای کودکان و خانواده ها دارای امکانات فوق الاده ورزشی ، تفریحی ، چشمه های آب درمانی که بارها جایزه معروف پرچم بین المللی را از محیط زیست دریافت نموده است.

جنگل سنگ کاری شده

یک پدیده منحصر به فردطبیعی ، واقع در 18 کیلومتری غرب وارنا، بازدید از این جنگل فقط در تابستان امکانپذیر است.
دارای پدیده های شگفت انگیز از بقایای ما قبل تاریخ و ستونهای سنگی 5 الی 6 متری است که بینندگان را مات و مبهوت می کند

ساحل آسپارادوف

بیش از 1500 متر طول این ساحل شنی است.

منطقهٔ ساحلی گلدن سندز (golden sands): مجتمع ماسه های طلایی:
مروارید های آرمیده در میان انبوهی از تپه های جنگلی و ماسه های سفید وطلایی و آبهای زلال آبی ، انعکاسی از بهشت بر روی وسیعترین ساحل شمال وارنا بامساحتی به ابعاد 5/3 کیلومتر طول و 100 متر عرض و دمای 27-31 درجه سانتیگراد میباشد

گلدن سندز استراحتگاهی است مجلل و مفرح برای کودکان و خانواده هادارای امکانات فوق العاده ورزشی ، تفریحی ، چشمه های آب درمانی که بارها جایزه معروف پرچم بین المللی را از محیط زیست دریافت نموده است.

این منطقه از نظراقتصاد گردشگری؛ نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور بلغارستان دارد.

اهالی این منطقه از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایبان و تخت در حاشیهٔ ساحل و همینطور اجاره دادن اتومبیل، موتورسیکلت،دوچرخه و اسب‌های کوتاه قد، از جملهٔ این شگردهاست.

در بازارچه‌های اطرافاین منطقهٔ ساحلی، انواع و اقسام جانوران (نظیر طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک وبزرگ) موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار گرفته و عکس یادگاری بگیرند.

مراکز خرید وارنا

یکی از بزرگترین مرکز خرید در وارنا ، وارنا مال است. وارنا مال پاساز بزرگی است که در حدود 150 فروشگاه متنوع اقلام مختلف از لباس و سوغاتی و لوازم الکترونیک را درخود جای داده اند . شما می توانید با بازدید از مغازه های آن خرید خوبی انجام دهید. این مال دارای فست فود های متنوعی در داخل خود است. علاوه بر آن مغازه های کوچک و جالب در بازارهای خیابانی وجود دارد که شما می توانید لباس ، کیف و کفش ،چرم، صنایع دستی و سوغاتی های خود را از آنها تهیه نمایید

Grand Mall The first Varna Mall
آدرس :Vladislav Varnenchik boulevard 186

رستوران های وارنا

رستوران Pri Monahinite - At The Nuns

Pri Monahiniteدر حیاط یک کلیسای کوچک واقع شده است. اینجا مکانی درجه یک برای کباب بره، کباب گوشت خوک و سایر خوراکهای گوشتی میباشد. در اینجا همچنین انواع سالادها و نوشیدنیها موجود است.

دارای غذاهای: ایرانی - فرنگی - محلی

47Primorski Blvd., Varna نشانی
تلفن: 035952611830

رستوران Godzila

اگرچه زنجیره کوچک رستورانهای Godzila آنها را به عنوان یکی از معروفترین محلهای سرو پیتزا معرفی میکند اما در حقیقت آنها چیزی فراتر از این هستند. آنچه که آنها روی یک قطعه پیتزا انجام میدهند همان مشخصه آنها به عنوان یک منوی اصیل بلغاری است (و البته پیتزا یکی از خوراکهای ملی آنجا به شمار میرود)، که باعث القاء انرژی به هر چیزی میشود. منو شامل تنوع خوبی از سوپها و سالادها میباشد که متناسب با علایق قدیمی گهگاهی به روز میشود. کبابها، کبابهاب گرم و البته پیتزا، به همراه مجموعه ای از پاستاها نیز موحود است. اینجا از 9 صبح تا 1 شب باز است.

دارای غذاهای: ایرانی - فرنگی - محلی

Blvd Mariya Louiza 37A نشانی
تلفن:035952604469

رستوران Zaliva - The Bay

محله Bansko در همه جا به دریا نزدیک نیست، اما رستوران Zaliva دقیقاً به دریا نزدیک است. کلبه چوبی متمایز آن که با دیوارهای مصنوعی رومی محصور بوده، بر روی شنهای ساحل جنوبی قرار گرفته است. و شمای آن از یک عرشه کشتی بادبانی قدیمی تشکیل شده است. عرشه کشتی و دیوارهای رومی آن ممکن است کمی ساده بنظر برسند، ولی از سوی دیگر اینجا شامل دکوری به سبک مدرن همراه با نمایی روح انگیز است (اگرچه رستوران اصلی اندکی ناخوشایند به نظر میرسد). همانطوریکه انتظار میرود، منوی اینجا تمام خوراکهای دریایی را پیشنهاد میکند، و علایق و تمایل ما را برای امتحان کردن خوراکهای آماده آن تحریک میکند.

دارای غذاهای: ایرانی - فرنگی - محلیس

South Beach, Varna نشانی
تلفن:035952614887

حمل و نقل عمومی وارنا

فرودگاه وارنا در 8 کیلو متری غرب وارنا واقع شده است.
حمل و نقل عمومی در این شهر مبتنی بر تاکسی اختصاصی ، مینی بوسهای مسیر ثابت، اتوبوس، اتوبوس برقی می باشد.
اکثر تاکسی ها در وارنا قابل اعتماد هستند ، اما از راننده هایی که در خارج از ایستگاه های قطار و اتوبوس منتظر مسافران هستند بر حذز باشید.
تاکسیهای این شهر تماما به رنگ زرد بوده و محاسبه نرخ کرایه با استفاده از تاکسی متر انجام می گیرد. نام راننده و شرکت تاکسی مورد نظر در کنسول جلوی اتومبیل نصب شده است. تاکسی ها را می توان دراطراف تقاطع های بزرگ بیابید و یا میتوانید با استفاده از تلفن آنها را بخدمت بگیرید.
نرخ تاکسی به ازای هر کیلو متر بین 0.9 تا 1 لوا می باشد که این نرخ در روزهای تعطیل تا 30 درصد نیز ممکن است افزایش یابد

تاریخچه وارنا

وارنا یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است.فرهنگ های متعدد در این منطقه به هم آمیخته شده اند. در حومه وارنا هنگام حفاریهای باستان شناسی در مکانی که نکروپولیس نامیده می شود، قدیمی ترین گنجینه طلای دنیا مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد کشف کردند.
این شهر طی سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۶ به نام استالین نامیده می‌شد

اقتصاد وارنا

وارنا از نظر اقتصاد گردشگری؛ نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور بلغارستان دارد.اهالی این شهر از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایبان و تخت در حاشیه ساحل و همینطور اجاره دادن اتومبیل، موتورسیکلت، دوچرخه و اسب‌های کوتاه قد، از جمله این شگردهاست. در بازارچه‌های اطراف این مناطق ساحلی، انواع و اقسام جانوران نظیر طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک و بزرگ موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار گرفته و عکس یادگاری بگیرند.
وارنا یکی از شهرهای فعال و در حال توسعه بلغارستان دارای جاده های ارتباطی خوب ، هوای عالی و حمل و نقل دریایی و راه آهن است. این شهر سومین مرکز بزرگ صنعتی بلغارستان است و در امر صنعت کشتیرانی ، کشتی سازی و تعمیرات کشتی فعال می باشد.

ساختار وارنا

در چشم انداز شهر وارنا از درون دریا، وارنا ساخته شده در طبقات متعددی با ارتفاع 3 تا 20 متر جلوه می کند، گویی که از آسمان برون آمده و تا ساحل سرازیر می شود. ساحل عریضی که گاه تا 50 متر پهنا پیدا می کند. چشمه های آب معدنی این شهر را به یکی از زیباترین مراکز گردشگری با شهرتی جهانی تبدیل نموده است. در آبراه ارتباطی دریا با دریاچه وارنا بزرگترین سازه حمل و نقلی شبه جزیره بالکان یعنی پل آسپاروخوف ساخته شده است

مردم وارنا

اغلب اقوام این شهر سفیدپوست و از تیره های بلغار، ترک، یونانی و ارمنی هستند، ضمن این که مسلمانان هم در این شهر زندگی می کنند. ۷۰ درصد مردم، ارتدوکس مسیحی و ۹ درصد، مسلمان هستند. زبان رسمی آنها بلغاری است که با خط سیریایی نوشته می شود. البته زبان های ترکی، یونانی و ارمنی نیز در بین مردمان این شهر رایج است.

آنچه که باید درباره مردمان این شهر و اصولا اهالی بلغارستان گفت، این است که در زمان حکومت کمونیستی بر مسلمانان سختی های زیادی تحمیل شد.در سال ۱۹۶۱ دولت بلغارستان، مسلمانان این کشور را تحت فشار قرار داد. حتی مسلمانان حق نداشتند نام نوزاد خود را به نام های اسلامی خطاب کنند و برگزاری فرایض مذهبی به طور دسته جمعی ممنوع بود. بسیاری از مساجد تخریب شد و نشر و خرید و فروش قرآن و دیگر کتب اسلامی منع شد، همچنین کسی اجازه حج رفتن نداشت.در سال ۱۹۸۹ بر اثر تلاش و مبارزه مسلمانان، دولت بلغارستان، مسلمان را در اجرای فرایض دینی آزاد گذشت و در سال ۱۹۹۱ با تغییر قانون اساسی بلغارستان، مسیحیت ارتدوکس شرقی به عنوان دین رسمی و آزادی مذهبی برای کلیه اقلیت های دینی از جمله مسلمانان آزاد شد. از آن پس مسلمانان که بیشتر ترک تبار هستند در حوضه رود آردا و در امتداد رود دانوب و سواحل وارنا مشغول به زندگی شدند و می توانند آزادانه به اعمال دینی خود بپردازند. در مورد وارنا باید اشاره داشت که به همراه بوداپست و پراگ جزو سه شهر زیبای شرق اروپاست

تمدن و فرهنگ

تاریخ تمدن در بلغارستان کنونی به 3500 سال پیش از میلاد مسیح باز میگردد، ساکنان اولیه این منطقه اقوام تراکیان بودند. نام بلغارستان برگرفته از بلغارها است که مردمی ترک بودند که از استپ های شمال دریای سیاه به آنجا مهاجرت کردند و بر قبایل اسلاو غلبه نمودند و در سال 681 میلادی اولین پادشاهی بلغاری را بنا نهادند.
پادشاهی دوم بلغاری که در سال 1186 در ولیکو تارنووو تأسیس شد، دوباره مرزهای قبلی را برقرار ساخت و عصر طلایی جدیدی آغاز شد که در طی آن قلمرو بلغار با سه دریای سیاه، دریای آدریاتیک و دریای اژه هم مرز بود. در سال 1396، پس از یک جنگ طولانی، کشور به سلطه عثمانی ها درآمد. ابتدای قرن هجدهم سرآغازی بر دوره احیای بلغارستان بود که با شکوفایی کلیسا، ادبیات و فرهنگ بلغاری مشخص می گردد

تعطیلات رسمی کشور بلغارستان در سال 2012

January-1

New Year's Day

January-1

St. Basil's Day

January-6

Epiphany, St Jordan

January-7

St. John's Day

January-17

Antonovden (St. Antony`s Day)

March-1

Baba Marta

March-3

National Day

March-8

Mother's Day

March-25

The Annunciation of the Blessed Virgin

May-1

Labor Day

May-6

Army Day

May-6

St. George's Day

May-11

Sts. Cyrilus and Methodius Day

May-24

Day of Slavonic Script (Education Day)

June-1

The Festival of Roses, Valley of the Roses

June-2

Botev Day (Day of Botev and heroes died for Bulgarian freedom)

June-29

St. Peter & St. Paul Day

July-20

St. Elijah's Day

August-6

The Transfiguration

August-15

Assumption Day

September-6

Unification Day

September-22

Days of Liberation

October-14

Petkouden

October-26

St. Demetrius Day

November-8

St. Michael's Day

December-6

St. Nicholas Day

December-24

Christmas Eve

December-25

Christmas Day

December-27

St. Stephen's Day

December-31

New Year's Eve

کلیسای بزرگ جامع ارتدوکس شرقی

کلیسای بزرگ جامع ارتدوکس شرقی ، بزرگترین و معروف ترین کلیسای جامع ارتدوکس بلغاری در بندر دریای سیاه بلغارستان شهر وارنا می باشد که رسما در 30 آگوست سال 1886 اففتاح شده است و در سالهای بعدی پیوسته تکمیل و به آن افزوده شد. این کلیسا مکانی برای اقامت و سلک اسقفان وارنا و پرسلاو و یکی از نمادهای وارنا است. در طول سفر کورساکف روسی به وارنا، وی متوجه نیاز این شهر به یک کلیسای جامع شد که می بایست متناسب می بود با جمعیت رو به رشد مسیحیان ارتودوکس شرقی در شهر. از اینرو ، پس از تعیین مکان برای ساخت، جمع آوری پول و الوار و مصالح ساختمانی صورت گرفت که بسیاری از آنها از کمکهای مالی داوطلبانه جمع آوری شد.

ساخت و ساز این کلیسای عظیم در شش سال صورت گرفت. برج ناقوس کلیسا که 38 متری قرار دارد،به طور کامل بین سال های 1941 و 1943 توسط معمار استفان پاپوا بنا نهاده شد. یکی از ویژگی های بارز این کلیسا نقاشی ها و رنگ آمیزی های درون آن می باشد که یادآور و بازگو کننده داستانهای کتاب مقدس – انجیل – می باشد.

برگزاری نمایشگاه فرش های دستباف ایرانی در بلغارستان

در مراسم اغاز بکار این نمایشگاه سفیران، دیپلمات های مقیم، مقامات وزارت امور خارجه بلغارستان و دوستداران هنر ایرانی حضور داشتند.
خانم دانائیلوا مدیرکل بین الملل وزارت فرهنگ بلغارستان با اشاره به امضاء توافقنامه فرهنگی بین ایران و بلغارستان که سال گذشته به امضاء وزیر فرهنگ و سفیر کشورمان رسید اظهار داشت: برای بلغارستان افتخار است که شاهد برگزاری نمایشگاهی با این عظمت از فرش های نفیس ایران است.
در ادامه غلامرضا باقری مقدم سفیر کشورمان در صوفیه با تشریح روابط فرهنگی بین دو کشور به تاریخچه بر اهمیت فرش ایرانی در گسترش فرهنگ صلح دوستی، بردباری و وحدت گرایی از سوی مردم کشورمان تاکید کرد.
آقای بهاروند مدیرعامل اتحادیه مرکزی اتحادیه های استانی فرش دستباف ایران نیز که در این مراسم حضور داشت به معرفی فعالیت های این اتحادیه پرداخت.
در این نمایشگاه برای نخستین بار از فرش نقش برجسته تخت جمشید رونمایی شد.
این نمایشگاه بمدت یک هفته در صوفیه دایر خواهد بود

غذاهای بلغارستان

آب‌دوغ خیار نام یک غذای ساده سنتی ایرانی است که بصورت سرد و در کاسه سرو می‌شود.این غذای خوش طعم، ظاهری دلنشین داشته و ارزش غذایی بالایی نیز دارد. انواع مشابه آن در بلغارستان، ترکیه، مقدونیه، قبرس، آلبانی و ارمنستان نیز تهیه می‌شود.

موزه های وارنا

موزه احیای ملی بلغارستان
کتابهای با ارزش چاپ قدیم ، متونی از دوره احیای ملی بلغارستان ، نقشهها ، مدارک و اسلحه ها در این موزه نگهداری می شوند.

موزه مردم شناسی

موزه علوم طبیعی : در ساحل دریا واقع شده و دارای مجموعه های دیدنی و با ارزشیاست.

موزه تاریخ مدرن:
که نمایانگر زندگی اقتصادی و فرهنگی شهر وارنا ازاواخر قرن 19 تا اواسط قرن جاری است.
شماره 41 واقع شده است موزه باستان شناسی وارنا .

گالری هنری وارنا:
توسعه هنرهای زیبای بلغارستان از اوایل قرن بیستم در این نمایشگاه جلوه گر شده است.
پارک باغ دریایی که مکان تفریحی باتعدادی پلاژ ، موزه دلفین ها و چندین رستوران است از دیگر مکان های دیدنی وارنا میباشد

۲۷ خرداد ۱۳۹۴ (به‌روز رسانی شده در: 16 شهریور 1394)

نظرات کاربران