بهترین پارک‌های ملی سریلانکا؛ مکانی برای رویارویی با حیات وحش

جاذبه‌های گردشگری سریلانکا
بهترین پارک‌های ملی سریلانکا؛ مکانی برای رویارویی با حیات وحش

سریلانکا جدای از اینکه در آسیا یکی از بهترین مقاصد برای دیدن حیات وحش محسوب می‌شود، به واسطه تلفیق فوق‌العاده میان جانوران آبی، حیات وحش خشکی بسیار غنی و مناظر و محیط‌های زیبایش، در دنیا نیز به عنوان مقصدی ایده‌آل برای سفرهای این چنینی محسوب می‌شود.
شرایط محیطی این جزیره و موقعیت جغرافیایی‌اش، آب و هوایی در آن پدید آورده که باعث وجود چنین گستره‌ای از حیوانات و جانوران مختلف شده است تا در نهایت مردم بسیاری برای دیدن آن‌ها هر ساله با تور سریلانکا به این نقطه از دنیا سرازیر می‌شوند. سریلانکا از جمله اولین کشورهایی در دنیا بود که مناطق محافظت شده برای حیوانات پدید آورد و حالا بیش از ۱۰۰ مکان مختلف با وسعت زیاد در این کشور وجود دارد که حیوانات می‌توانند در امنیتی نسبی در آن‌ها زندگی کنند...

 


۱- پارک ملی Yala


معروف ترین حیوان پارک: پلنگ‌ها، بیش از سی نوع گربه سان در این مکان وجود دارد که بعضی از آن‌ها جزو گونه‌های کم تعداد محسوب می‌شوند.
مدت زمان تور در این پارک : ۶ ساعت
یکی از بهترین پارک‌های طبیعی آسیا در جنوب شرقی سریلانکا وجود دارد. جایی که با صخره‌های سنگی‌اش و طبیعت زیبایی که دارد چشم‌ها را خیره می‌کند و گربه‌سانانی دارد که بسیاری آرزوی دیدنشان را دارند. تعداد پلنگ‌های موجود در این پارک اینقدر زیاد است که بدون شک در یک تور می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. آمار نشان می‌دهد به ازای هر کیلومتر مربع در این پارک یک پلنگ وجود دارد که آمار بسیار شلوغی برای یک پارک ملی محسوب می‌شود.

 

کلمبو؛ بهشتی پر از آرامش میان امواج اقیانوس هند

 

 

 پارک ملی Yala

 


حیوانات دیگری که ممکن است در این پارک ببینید شامل سامبار (گوزن‌های بزرگ)، بوفالو، خوک‌های وحشی، میمون‌های لانگور و ... هستند. این پارک تلفیقی از محیط درختی و بخش‌های آبی است که در نهایت بیش از ۲۲۰ نوع حیوان و پرنده مختلف را در خود جای داده و بسیاری از تورها می‌توانند در روز بیش از صد گونه را به چشم ببینند.

 


۲- پارک ملی Udawalawe


معروف ترین حیوان پارک: فیل‌های وحشی، آخرین سرشماری‌ها بیش از ۵۰۰ فیل را در این پارک ثبت کرده‌اند.
مدت زمان تور در این پارک : ۴ ساعت
در جنوب کوهستان‌های مرکزی این منطقه، منطقه‌ای سرسبز با جنگل و دشت‌هایی پنهاور وجود دارد که بیشتر به واسطه فیل‌های وحشی آسیایی‌اش معروف است. در واقع تعداد بالای فیل‌ها و محافظت از حریم آن‌ها به گونه‌ای است که تورها دیدن این حیوانات را برای شما تضمین می‌کنند، حتی اگر کوتاه‌ترین تورها را برای گشت زدن در این پارک ملی انتخاب کنید.

 

بنتوتا آدرنالین و آرامش در کنار اقیانوس هند

 

 

پارک ملی Udawalawe

 


اگر چه از نظر جلوه‌های طبیعی این پارک بسیار زیباست و همچنین این تعداد فیل وحشی در یک جا جزو نوادر جهان محسوب می‌شود، اما در مورد دیگر پستانداران خیلی چیز دندان‌گیری در Udawalawe وجود ندارد، اما پرندگان بسیار زیبا و متنوعی در آن موجود است که پیاده روی در میان درختان را به شدت دلچسب می‌کند.

 


۳- پارک ملی Wasgamuwa


معروف ترین حیوان پارک: فیل‌ها، امکان غذا دادن و نوازش فیل‌ها وجود دارد
مدت زمان تور در این پارک : ۵ ساعت
اگر چه ممکن است در نگاه کلی این پارک برای شما تفاوتی آنچنانی با Udawalawe نداشته باشد، مخصوصا اینکه از نظر جلوه‌های طبیعی آن پارک زیباتر است، با این وجود تفاوت در فیل‌هایی است که در Wasgamuwa زندگی می‌کنند. این جانوران بزرگ اگر چه در طبیعت وحشی زندگی می‌کنند و تعداد بالایی نیز دارند، اما خلق تندی ندارند و می‌توان به همراه مراقب‌ها و راهنماها به همراه خانواده به آن‌ها نزدیک شد، نوازششان کرد و البته به آن‌ها غذا داد.

 

کندی؛ سرزمین آرامش و مدیتیشن در دل طبیعت سریلانکا

 

 

پارک ملی Wasgamuwa

 


این پارک در ۴۰ کیلومتری شمال منطقه بسیار زیبای Knuckles Massif قرار دارد و از نظر وجود پستانداران مختلف تنوع زیادی در آن موجود است اما تعداد هر کدام از این گونه‌ها آنقدر زیاد نیست که همچون فیل‌ها حتما بتوانید در یک تور آن‌ها را مشاهده کنید. از جمله این حیوانات می‌توان به خرس‌ها و چند نوع پلنگ زیبا اشاره کرد.

 


۴- جنگل محافظ شده Sinharaja


معروف ترین حیوان جنگل: پرندگانی با تنوع بسیار بالا
مدت زمان تور در این جنگل : ۵ ساعت
این جنگل که در رطوبت جنوب شرقی جزیره واقع شده، مهم‌ترین جنگل بارانی کشور محسوب می‌شود و درختانی در آن وجود دارد که نمونه‌اش در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شود. تنوع گونه‌های مختلف پرندگانی که در این پارک زندگی می‌کنند یکی از مهم‌ترین نکات پارک است که آن را در دنیا نمونه‌ای خاص کرده است. گله‌های مختلفی از پرندگان محلی که با چهره و صدای زیبایشان در همه جا دیده می‌شوند و کافی است در هنگام پیاده روی میان جنگل، تنها سر خود را بالا بگیرید تا هر بار گونه‌ای زیبا را مشاهده کنید.

 

 

در طبیعت بکر جنگل استوایی Sinharaja هیجان را تجربه کنید

 

 

جنگل محافظ شده Sinharaja

 


البته تنها پرندگان میزبان شما نخواهند بود و این جنگل پستانداران بسیار زیادی که اغلب از گونه‌های میمونی هستند نیز پر است. در کنار میمون‌ها چند گونه پلنگ (تعداد کم)، گوزن و چندین نوع سنجاب درختی نیز در پارک دیده می‌شود، سنجاب‌های زیبایی که روی درختان به تکاپو مشغولند.

 


۵- تماشای وال‌ها در میریسا، کالپیتیا و ترینکامالی


معروف ترین حیوان این مکان‌ها: وال‌های آبی و دلفین
مدت زمان تور: ۱.۵ ساعت میریسیا، ۳ ساعت کالپیتیا و ۷ ساعت ترینکامالی
مناطق محافظ شده‌ی آبی نیز بخشی از سریلانکا را تشکیل می‌دهند، آن هم به واسطه شکارهای بی‌رویه وال‌ها که کم کم نسل این حیوان را در منطقه مورد خطر قرار می‌دهد. این سه بخش از جزیره هر کدام برای دیدن گونه‌ای از جانوران آبی در نظر گرفته شده است. بری مثال میریسیا برای دیدن وال‌های آبی جایی بسیار عالی است و تورهای کوتاه به آن عموما تورهای لوکس و گرانقیمت است. اما اگر دوست دارید به دیدن دلفین‌های بازیگوش بروید یا اینکه حتی کنارشان غعواصی کنید بهترین راه رفتن به کالپیتیا است. تورهای متنوعی نیز برای این کار وجود دارد که می‌توان بسته به سلیقه خود از میان آن‌ها انتخاب کنید. و در مورد ترینکامالی که دو نوع وال را به خود می‌بیند، شانس دیدن این جانوران عظیم بسیار بالاست و عموما در ماه‌هایی که تور برگزار می‌شود دیدن وال برای شرکت کنندگان حتمی است.

 

 

کالپیتیا و ترینکامالی

 


با این حال تعداد مناطق محافظت شده بسیار بیشتر از این پنج مورد است. مثلا جنگل‌های بارانی گالی که ساحلی است و جانوران بسیار را میزبانی می‌کند یا منطقه محافظت شده Knuckles که گونه‌های متنوعی از خزندگان و مارمولک‌ها در آن زندگی می‌کنند. تنوع بسیار زیادی از نظر حیوانی در سریلانکا وجود دارد که باعث شده هر گوشه‌ای از آن از نظر حیات وحش غنای یک کشور را داشته باشد.

۰۸ فروردین ۱۳۹۷

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: