۱۰ دانستنی مهم از چین که سفر خوشی برایتان می‌سازد

جاذبه‌های گردشگری چین
۱۰ دانستنی مهم از چین که سفر خوشی برایتان می‌سازد

برای سفر به هر کشوری بهتر است یک سری علوم پایه از جمله واحد پولی، زبان مقصد، قوانین رایج و موضوعاتی اینچنینی را بدانید. بحث چین البته با توجه به تنوع فرهنگی بسیار زیاد در بخش‌های مختلف که اغلب بسیار از هم غریبه هستند، باعث می‌شود این موضوعات کمی پیچیده‌تر شوند.قبل از سفر با تور چین  پیشنهاد می کنیم ۱۰ موضوع مهم و بسیار عمومی را در مورد این کشور مدنظر داشته باشید.

 

 معرفی زیباترین پارک‌های ملی چین

 


۱- چینی یاد نگیرید!


تعجب نکنید، اگر اهل سفر باشید احتمالا از آن دسته خواهید بود که فکر می‌کنید دانستن چند جمله و مقداری احوال‌پرسی کار شما را در کشور مقصد بهتر راه خواهد انداخت. به طور کلی شما درست فکر می‌کنید، اما در واقعیت امر چیزی به عنوان زبان واقعی چینی وجود ندارد. مناطق مختلف این کشور تقریبا از شیوه‌ی گفتار و نوشتار متفاوت از هم استفاده می‌کنند که در بعضی موارد این تفاوت‌ها گویی تا مرز زبانی کاملا متفاوت تغییر می‌کند. اگر اما اصرار به یادگیری چند کلمه دارید، ماندرین از جمله شایع‌ترین گویش‌های چینی است که بیشترین مورد استفاده را در این کشور دارد و البته جزوه‌های آموزشی بیشتری نیز برای آن ارائه شده است.

 

 

زبان چینی

 


۲- شنیده‌ها در مورد غذاهای چینی را فراموش کنید


احتمالا از دور و اطرافیان خود شنیده باشید که در چین به کلی نمی‌توان غذایی برای خوردن پیدا کردن و آن‌ها کلا چیزهایی متفاوت از ما می‌خورند. به طور کلی چینی‌ها تقریبا هر جانداری را می‌خورند اما در شهرهای مهم و توریستی این کشور با یک جستجوی ساده می‌توانید به رستوران‌ها ضبح اسلامی برسید. بسیاری از رستوران‌های زنجیره‌ای مهم دنیا نیز در شهرهای معروف شعبه دارند، اکثر هتل‌ها رستوران‌هایی با غذاهای بین‌المللی عرضه می‌کنند و در آخر این که غذاهای چینی فوق‌العاده‌ای هستند که بهتر است حتما آن‌ها را بچشید. کافی است قبل از سفر کمی در مورد غذاها بیشتر بدانید تا در نظر داشته باشید که کدام‌ها را در منو انتخاب کنید.

 

عادت‌های غذایی کشور چین را بشناسید

 

 

غذای چینی

 


۳- واحد مالی درچین


واحد پولی رسمی چین رنمینبی یوان است که با نماد ¥ مشخص می‌شود و قیمت تقریبی آن در زمانی نوشتن این مقاله حدود ۶۹۰ تومان برای هر واحد است. ممکن است در بازار رنمینبی را به تنهایی بشنوید یا اینکه مردم از واژه کوای استفاده کنند. یوان، رنمینبی یا کوای هر سه به معنای پول رایج چین هستند و هیچ تفاوتی با هم نخواهند داشت.

 

 

چین

 


۴- اتصالات برقی در چین


یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد کشور مقصد خود بدانید، اتصالات برقی است. اگر قرار باشد تجهیزاتی همچون لپتاپ، سشوار یا ماشین اصلاح همراه ببرید، باید بدانید که کشور مقصد از چه اتصالاتی استفاده می‌کند. خوشبختانه تمامی تجهیزات چین کاملا شبیه ایران است و هیچ مشکلی از این بابت نخواهید داشت. در نظر بگیرید که تنها در بعضی هتل‌های پنج ستاره و جدای از سیستم اصلی، برق ۱۱۰ ولت هم در اتاق‌ها وجود خواهد داشت.

 

 

چین

 


۵- انعام دادن در چین


برای ما ایرانی‌ها که خیلی رسم انعام دادن در فرهنگام وجود ندارد، متوجه شدن زمان دادن انعام کار سختی است. خوشبختانه در چین مرزها کاملا مشخص است. عموما در جاهایی که فضای غربی دارد، مثل هتل‌های خوب و یا رستوران‌های غربی، دادن انعام کاری پسندیده خواهد بود و عموما هم آن‌ها انتظار انعام را می‌کشند. اما در مورد تاکسی‌ها یا رستوران‌های چینی به هیچ وجه نیازی نیست انعام پرداخت کنید و خدمه نیز انتظار این مسئله را از شما نخواهند داشت.

 

در چین شکم گردی کنید ولذت ببرید

 

 

نکات سفر به چین

 


۶- تاکسی‌های غیرقانونی در چین


تاکسی‌های شهری چین با نماد و تاکسی‌مترهای خود کاملا مشخص هستند و گفتن این موضوع نباید شما را نگران کند. اما اگر جایی منتظر تاکسی بودید و یک ماشین معمولی شروع کرد به گفتن اینکه تاکسی است به هیچ وجه به آن اعتماد نکنید مگر اینکه مدارک راننده روی آن نصب باشد و ماشین دارای تاکسی متر فعال باشد. متاسفانه در بدترین حالت ممکن این ماشین‌ها دزد از آب در می‌آیند و در بهترین حالت ممکن مبلغی خیلی بیشتر از آن چه باید از شما طلب می‌کنند.

 

 

سفر به چین

 


۷- اینترنت با محدودیت زیاد در چین


اگر چه ما به محدودیت‌های اینترنت آشنایی کامل داریم، اما در بعضی موارد ممکن است سایت‌ها یا سرویس‌هایی در چین مسدود باشد که برای شما مشکل ساز شود. پس حتما قبل از سفر با تور چین نوروز 97 به یاد داشته باشید اگر کار مهمی با اینترنت دارید، قبلش یک جستجوی کامل در مورد سرویس‌های مسدود شده از طرف دولت چین انجام دهید. البته داشتن یک سرویس تغییر آی پی خوب به شما کمک خواهد و اگر با تمام این تفاسیر باز به مشکل خوردید، بدون نگرانی از مردم محلی در مورد مشکلتان سوال کنید. عموم مردم چین در مورد استفاده از اینترنت بسیار کاربلد هستند و به فوت و فن کار، آشنا.

 

 

اینترنت در چین

 


۸- بعضی آدات عجیب مردم چین


اگر در بازار یا کوچه و خیابان دیدید مردم عادی به شما خیره شده‌اند، اصلا نگران نباشید. از نظر فرهنگ این مردم، زل زدن کار زشتی محسوب نمی‌شود، در بیشتر مواقع آن‌ها شما را توریستی جذاب می‌بینند که به کشورشان آمده‌اید و همانطور که شما کنجکاوانه به کشورشان می‌نگرید، آن‌ها نیز شما را نگاه می‌نند و البته این بدان معنا نیست که همه شما را در شهر برانداز کنند، در واقع باید آمادگی همچین نگاهی را داشته باشید. از دیگر نکات عجیب نیز می‌توان به باد گلو اشاره کرد که آن هم در فرهنگ مردم چین چیز بدی محسوب نمی‌شود، پس به هیچ وجه جا نخورید!

 

 

مردم چین

 


۹- روز ملی در چین


یکی از نکاتی که هنگام سفر به چین باید به آن دقت داشته باشید این است که زمان سفر شما با روز ملی یکی نشود. در این روز خاص عموما مردم چینی به جایگاه‌ها و مراکز مهم شهر می‌روند و آن را با آداب و رسوم خود جشن می‌گیرند. مکان‌های همچون دیوار بزرگ یا شهر ممنوعه. روز ملی زمان مناسبی برای خارجی‌ها نیست که به دیدن اینگونه مراکز بروند. البته نه اینکه به طور کلی این روز برای سفر بد باشد، اما باید در این روز خاص برنامه‌ی دیدن از دیگر مراکز شهر را در سر داشته باشید.

 

 

روز ملی در چین

 


۱۰-  چانه زنی درکشور چین


همچون دیگر کشورهای آسیایی، مراکز خرید عمومی چین (غیر از مراکز خرید لوکس)، فروشندگانی دارد که کاملا آمادگی چانه‌زنی را دارند. در بیشتر مواقع قیمت اجناس در بازارها کمی بالاتر از حد درست در نظر گرفته می‌شود تا فروشندگان بتوانند با دادن تخفیف مشتری را راضی نگه دارند، اگر بتوانید کمی چرب‌زبانی کنید احتمالا بتوانید تخفیف بیشتری نیز از آن‌ها دریافت کنید.

 

 

خرید در چین

۲۵ دی ۱۳۹۶

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: