معرفی برج تاریخی اخنگان مشهد

جاذبه‌های گردشگری مشهد
معرفی برج تاریخی اخنگان مشهد

مشهد یکی از پر مسافرترین و خواستنی‌ترین شهرهای ایران است که جدای از جاذبه‌های مذهبی، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شماری در خود دارد. شهری که روستاهایش یکی از خاص‌تر و دیدنی‌تر‌ هستند و پارک‌ها و شهربازی‌هایش نیز همینطورند. شهری که غذاهای محلی بسیار خوشمزه‌ای دارد و هتل‌هایش جزو هتل‌های لوکس و بهترین‌های ایران محسوب می‌شوند. در سفرتان با تور مشهد اگر به دنبال بازدید از یک جاذبه تاریخی هستید همراه ما باشید تا میل اخنگان این شهر را خدمتتان معرفی کنیم. سازه‌ای که ابهامات جالب توجه زیادی درباره‌اش وجود دارد.


میل اخنگان یا میل اخنجان مسئله این است

در فاصله ۲۲ کیلومتری از شهر مشهد و در حدود ۱۰ کیلومتری از شرق شهر تابران توس سازه‌ای به شکل برج وجود دارد که به آن برج اخنگان می‌گویند. برجی که به عنوان آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. برجی که اسناد تاریخی چندانی درباره‌اش پیدا نشده است اما یافته‌های باستان‌شناسان نکته‌های جالبی درباره آن فاش کرده‌اند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید زمان دقیق و سازنده این بنا در تاریخ مشخص نیست اما مطابق با اسناد باستان‌شناسی می‌توان حدس‌های در این باره زد. در سفرتان به مشهد اگر می‌خواهید یک جاذبه متفاوت را ببینید به شما توصیه می‌کنیم به دیدن این میل بروید و پیش از بازدید از آن نیز همراه ما باشید تا ابهامات و ویژگی‌های این جاذبه‌ی گردشگری را خدمتتان بازگو کنیم.

 

 بهترین زمان سفر به مشهد مقدس 

میل اخنگان


میل اخنگان را چه کسانی در چه زمانی ساخته‌اند؟

درباره دوره‌ای که اخنگان در آن ساخته شده است یافته‌های باستان‌شناسان متفاوت است. برخی‌ها با توجه به سبک معماری این بنا معتقد هستند این سازه مربوط به دوره تیموریان است چرا که از کاشی‌های مربعی شکل و منقوش در ساخت آن استفاده شده است. برخی‌های دیگر معتقد هستند این بنا متعلق به نیمه نخست قرن نهم هجری و دوره ایلخانان است. آنها نیز برای اثبات نظر خود از تزئیات و ریزه‌کاری‌های مربوط به معماری استفاده می‌کنند اما آنچه سازمان میراث فرهنگی پذیرفته و به ثبت رسانده است این است که این بنا متعلق دوره ایلخانان است. این بنا در جایی واقع شده است که طبق اسناد تاریخی در قرن چهارم هجری درگیری خونین و مرگباری میان سلطان محمود غزنوی و شاهان پیشین خراسان در آن رخ داده است.

 

میل اخنگان


افسانه‌هایی که درباره میل اخنگان وجود دارد

تا به امروز افسانه‌های زیادی درباره این سازه و کاربردش وجود دارد. به داخل این سازه اگر تشریف ببرید می‌توانید یک سنگ قبر مشاهده کنید و همین سنگ قبر باعث شده است آن را مقبره بدانند اما مقبره چه کسی؟ نقش و نگارهای زنانه روی این برج عده‌ای از باستان شناسان را بر آن داشته است اینجا مقبره گوهر تاج، خواهر گوهر شاد و همسر شاهرخ تیموری است. گروهی دیگر معتقدند که این مقبره برای یک دختر هندی است که وقتی برای زیارت امام رضا به مشهد می‌آمده از دنیا رفته است و در این مکان دفن شده. عده‌ای دیگر نیز معتقدند اینجا گورستان تعداد زیادی از افراد سرشناسی بوده است که ما آشنایی چندانی با آنها نداریم. سازمان میراث فرهنگی اما فرض اول را قبول دارد و می‌گوید این بنا به نوعی مقبره آرامگاه گوهر تاج است.

 

 ۱۰ روستای گردشگری مشهد (قسمت اول)

میل اخنگان


ویژگی‌های معماری میل اخنگان مشهد

مطابق با گفته باستان شناسان میل اخنگان مشهد شباهت زیادی به عمارت امیر چخماق یزد دارد که آن هم در اوایل قرن نهم هجری ساخته شده است. برجی که روی یک سکوی دایره‌ای با هشت نیم ضلعی ساخته شده است. برجی که ارتفاع آن بیش از ۱۷ متر است و نمای بیرونی‌اش نیز به شکل مدور با هشت نیم ستون ساخته شده است. این بنای تاریخی که از آجر ساخته شده است دارای ستونی استوانه‌ای به ارتفاع ۱۴ متر است و کلاهکی روی آن تعبیه شده است که بیش از ۳ متر ارتفاع دارد. کاشی‌های این میل به رنگ‌های فیروزه‌ای و لاجوردی هستند که به شکل مستطیل و مثلث چلیپا برش خورده‌اند.

 

میل اخنگان


سنگ قبری که در این مقبره موجود است ۱۱۰ سانتی‌متر طول، ۵۰ سانتی‌متر عرض و ۴۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد. روی این سنگ قبر با خط ثلث مطلبی به نگارش درآمده است. این بنا سه در ورودی دارد و زیر سقفش می‌توان جای خالی یک کتیبه را مشاهده کرد. کتیبه‌ای که بخش عمده‌ای از آن از بین رفته است.


بازدید از میل اخنگان مشهد

این میل در یک روستا واقع شده است که در سفرتان با تور مشهد از صبح تا غروب خورشید برای دیدن زیبایی‌هایش می‌توانید به دیدن آن بروید. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از این بنا یکی دو ساعت از صبح و یا عصر خود را اختصاص بدهید.

۱۷ آذر ۱۳۹۸

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: