دیدنی‌های پارک معجزه‌ی باتومی را از دست ندهید

جاذبه‌های گردشگری باتومی
دیدنی‌های پارک معجزه‌ی باتومی را از دست ندهید

با تور گرجستان وقتی به باتومی می‌رسید وارد دنیایی بی‌نظیر از چیدمان طبیعت در روی زمین می‌شوید. منظره‌ی رو به دریای سیاه با افقی دیدنی از کوه‌های زیل و کشتی‌ها و قایق‌هایی که در آب شناورند کافی‌ست تا مکانی را لایق سفر کند، اما پارک "معجزه" چیزی ورای یک پارک ساحلی معمولی‌ است. این پارک مکانی زیبا و مدرن محسوب می‌شود که هنر و زیبایی کلاسیک را با سازه‌های مدرن در هم آمیخته و از نظر بصری محلی یکتا محسوب می‌شود.

اینکه این پارک درختان قطور با سایه‌ای که جلوی آفتاب را بگیرد ندارد، از جهتی کمبود و از جهتی موهبت محسوب می‌شود. اولین نکته‌ی فضای بازی که باقی می‌ماند، کنسرت‌ها و مراسمات مختلفی‌ست که در ماه‌های مختلف سال جریان دارد و مردم محلی و مسافران برای دیدنش به این مکان می‌آیند. از طرفی با توجه به سازه‌های متفاوتی و منظره‌ی زیبای پارک "معجزه"، شاید دیدن این زیبایی‌ها به این شکل ساده‌تر باشد.

 

دریای سیاه را از بالای چرخ و فلک ببینید

واقعیت این است که شما در حال بازدید از  ۶ جاذبه‌ی گردشگری باتومی به این پارک می‌رسید، در بخش‌های مختلف پارک همانطور که گفتیم سازه‌های متفاوتی وجود دارد اما شاید چشم‌گیرترینشان برج الفبا باشد. این برج آمیزه‌ای از هنر و علم است. این بخش علمی تنها به توان ساخت برجی به این بلندی و زیبایی ختم نمی‌شود، بلکه دو رشته‌ای که در دور برج تا بالا در هم تنیده‌اند، به نوعی نشان‌گر فرم DNA هستند و بر روی آن‌ها الفبای گرجی به زیبا‌ترین شکل ممکن نقش بسته است.

 

 

برج DNA در باتومی

 

 

در بالای این برج یک رستوران بسیار مجلل و البته کافه‌ی بسیار خوبی وجود دارد که مراجعه کنندگان می‌توانند به آنجا رفته و در حال صرف غذا یا نوشیدنی، از منظره‌ای کم‌نظیر لذت ببرند. چراغانی خاص این برج ۱۳۰ متری در شب، یکی از چشم‌نوازترین دیدنی‌های پارک "معجزه" محسوب می‌شود.اما اگر مهلت رفتن به برج را ندارید یا عاشق تماشای آسمان و زمین از بالای چرخ و فلک هستید، بدون شک چرخ و فلک این پارک را امتحان کنید. وقتی به نقطه بالایی رسیدید و برای لحظاتی این وسیله از حرکت ایستاد، منظره‌ای وسیع از باتومی نوار سبز، دریای سیاه  زیر پای شما است. هوای صاف و خنک یک روز پاییزی می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های چرخ و فلک سواری را برای شما در این محل به ارمغان بیاورد.

 

 

چرخ و فلک باتومی

 

 

مجسمه عشق را ببینید

به گردشگران پیشنهاد می‌شود که کارهایی که در سفر به باتومی باید انجام دهند را با خود مرور کنند و حتما در کنار آن به بخش دیگری از پارک که مجسمه عشق در آن خودنمایی می‌کند هم سر بزنند. مجسمه‌ای مدرن و متحرک که یادواره‌ای برای رمان معروف "علی و نینو" است. داستانی که در سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ جریان دارد و روایت عشق میان یک پسر مسلمان آذربایجانی و دختر مسیحی گرجستانی‌ست.

 

 

مجسمه‌ی عشق در باتومی

 

 

این رمان ابتدا سال ۱۹۳۷ در آلمان به چاپ رسید و در روندی موفقیت آمیز به ۳۰ زبان دنیا ترجمه شد. این مجسمه هر ده دقیقه به هم نزدیک شده و به یک سازه‌ی یک دست مبدل می‌شود و دوباره از هم جدا می‌شود، در شب نیز با نورپردازی دو مجسمه‌ی جدا ابتدا با دو رنگ متفاوت به تصویر کشیده می‌شود و بعد از یکی شدن، تک رنگ خواهد شد. معماری فلزی و حلقه‌ای خاص این مجسمه تکنیکی است که در بعضی مجسمه‌های مدرن اروپا نیز دیده می‌شود.

 

قدیمی‌ترین فانوس‌دریایی را ببینید

در میان این همه سازه‌ی مدرن باید به فانوس دریایی به جا مانده از سال ۱۸۸۲ نیز اشاره کرد. در واقع این پارک احتمالا با توجه به وجود فانوس دریایی قدیمی این شهر، به دور آن ساخته شده است. این فانوس دریایی ۲۱ متری را مهندسین فرانسوی در آن سال ساختند که هنوز پابرجاست. البته طی سال‌های مختلف، چند باری آن را مرمت کرده‌اند و از نظر کارایی هم مسلما دیگر ارزشی نخواهد داشت، اما برای زیبایی‌ها و جذب گردشگر، چراغ این فانوس همیشه روشن نگه داشته می‌شود.

 

 

فانوس دریایی در باتومی

 

 

دیدن طراحی برج ساعت ۲۵ متری پارک "معجزه" و تفاوت آن با دیگر ساختمان‌ها و سازه‌ها، نشانه‌ی کاملی از تفاوت فرهنگ‌ها و دیدگاه‌ها در این کشور زیباست. طراحی‌ بیرونی خاص شرقی این برج با جزییات فراوان و به زیبایی هر چه تمام‌تر ساخته شده و شب‌ها نورپردازی آن از پایین به بالا، جلوه‌ای شگرف به آن می‌دهد.

 

با دوچرخه زیبایی‌های ساحل را ببینید

به غیر از این سازه‌های بزرگی که از آن‌ها یاد کردیم، مجسمه‌های کوچک زیادی در این پارک کار شده‌اند، مضاف اینکه چراغانی‌های شبانه پارک "معجزه" خود بخشی از آثار هنری این مکان محسوب می‌شود که به زیبایی شب‌های این مکان را به رنگ‌های مختلفی در می‌آورد.خوشبختانه با کرایه دوچرخه‌هایی که در این مکان قرر داده شده می‌توانید به راحتی در آن به گشت زدن بپردازید و از جزییات موجود در آن لذت ببرید.

 

 

دوچرخه‌سواری در باتومی

 

 

در مجموع شاید پارک "معجزه" مکانی جذاب برای تفریح‌های هیجان‌انگیز یا بازی و تفریحات این‌چنینی نباشد، اما از نظر بصری مکانی فوق‌العاده است و از بابت یک مکان خانوادگی برای گردشی شبانه ایده‌آل به نظر می‌رسد. دسترسی به این منطقه از شهر بسیار ساده خواهد بود و با توجه به برنامه‌هایی که در اکثر شب‌ها در این مکان در جریان است، تمام اعضای خانواده می‌توانند ساعاتی را به خوبی سر کنند.

۲۱ آبان ۱۳۹۶

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: