این ۱۰ غذای محبوب و سنتی مالزی را حتما امتحان کنید

جاذبه‌های گردشگری مالزی
این ۱۰ غذای محبوب و سنتی مالزی را حتما امتحان کنید

اگر به دنبال امتحان کردن مزه‌ها و طعم‌های جدید در زندگی‌تان هستید، با تور مالزی به دنیای غذاهای متنوع بروید. در غذاهای طبخ شده‌ی این کشور می‌توان مزه‌ی غذاهای هندی‌، چینی‌ و مالایی‌ را زیر زبان احساس کرد و از نوش جان کردن‌شان لذت برد. غذاهای کشور مالزی همواره تند و تیزی غذاهای چینی و عطر و طعم غذای رستوران‌های هندی را با خود دارند و به مانند غذاهای مورد علاقه‌ی ما ایرانی‌ها اغلب با برنج سرو می‌شوند. اگر آماده‌ی کشف مزه‌های تازه هستید با ما همراه شوید تا به معرفی معروف‌ترین و خوش‌خوراک‌ترین غذاهای روزمره‌ی مردمان کشور مالزی را بشناسید.


ناسی لِمَک (Nasi Lemak)
این غذا یکی از محبوب‌ترین غذاهای خیابانی مالزی است که در جای‌جای اغذیه فروشی‌ها و رستوران‌های این کشور پیدا می‌شود. ناسی لمک از برنج، شیره‌ی نارگیل، خمیر میگو، تخم‌مرغ آب‌پز و سس فلفل تشکیل می‌شود.

 

 

 ناسی لمک

 

 

نکته‌ی جالب در طیخ این غذا آن است که مواد تشکیل دهنده‌ی آن با هم ترکیب و سپس بخار پز می‌شوند. از این رو ناسی لمک یک غذای بسیار سالم و مقوی است که خاصیت مواد تشکیل دهنده‌ی خود را در سرخ شدن‌ از دست نمی‌دهد. رستوران‌های اصیل و سنتی مالزی این غذا را به جای بشقاب در برگ درخت موز سرو می‌کنند. 

 


هوکین می (Hokkien Mee)
هوکین می یک نوع سوپ است که زیاد به صورت آب‌دار سرو نمی‌شود. این سوپ از برنج، رشته، تخم‌مرغ، میگو و ادویه‌های طعم دار مانند دانه‌های فلفل سیاه و قرمز تشکیل می‌شود و گاهی نیز به جای میگو در طبخ  آن از گوشت بدون استخوان مرغ استفاده می‌کنند.

 

 

 هوکین می

 

 

هوکین می را هم می‌توان به عنوان غذای اصلی و هم پیش غذا میل کرد و از طعم دلچسب آن لذت برد.  


باتو مانگ ساتای (Batu Maung Satay)
ساتای کباب‌های خوشمزه‌ای است که روی آتش و سیخ‌های چوبی پخته می‌شوند. این کباب‌ها از گوشت خوک، گوساله و بره تهیه می‌شوند و برای طعم‌دار شدن‌شان از پیاز و سس‌های متنوع و انواع ادویه‌ها استفاده می‌کنند.

 

 

 باتو مانگ ساتای

 

 

این غذا به صورت سنتی روی ساقه‌های بامبو به سیخ کشیده می‌شده است اما امروزه در کمتر جایی از مالزی می‌توانید ساتای پخته شده روی ساقه‌ی بامبو را پیدا کنید.


چار کوی تو (Char Kuey Teow )
چار کوی تو سوپی لذیذ و مامان پز است. یعنی اگر مهمان خانه‌ای در مالزی شوید به احتمال خیلی زیاد از شما با این سوپ پذیرایی خواهند کرد.

 

 

 چار کوی تو

 

 

این سوپ از گوشت، جوانه‌ی گیاهان مختلف، رشته‌های ماکارانی، تخم مرغ و پیاز تشکیل شده است و به دو صورت آب‌پز و تنوری طبخ می‌شود. مالزیایی‌های اصیل و قدیمی اغلب این سوپ را با گوشت خوک طبخ می‌کنند.  


لوک لوک (Lok Lok)
در اغذیه فروشی‌های پنانگ و کوالالامپور زیاد می‌توانید این غذا را پیدا کنید. لوک لوک انواع گوشت‌ها و ماهی‌ها و میگوها و سبزیجات است که در قطعات کوچک به سیخ کشیده می‌شوند و شما می‌توانید از هرکدام از سیخ‌ها که می‌خواهید به تعداد دلخواه‌تان سفارش بدهید و ترکیب غذایتان را خودتان رقم بزنید.

 

 

لوک لوک

 

 

هزینه‌ی این غذا با توجه به تعداد سیخ‌ها و انواع خوراکی‌هایی که سفارش داده‌اید حساب می‌شود.


کوی چیاپ (Koay Chiap)
اگر در قلب مالزی هوس دل و جگر کردید و خواستید دل و جگری را که اغلب نوش جان می‌کنید این بار با مزه‌ای متفاوت امتحان کنید حتما این غذا را سفارش بدهید. کوی چیاپ یک سوپ است که با گوشت و دل و جگر اردک پخته می‌شود و به همراه رشته‌های فرنگی، تخم‌مرغ و برنج سرو می‌شود.

 

 

کوی چیاپ

 

 

این سوپ مخصوص با سس سویا و ادویه جات معطر طعمی پیدا می‌کند که مزه‌اش هیچگاه از زیر زبان‌تان در نمی‌رود.


 آسام لاکسا (Assam Laksa)
بهترین آسام لاکساها را می‌توانید در بنادر و مناطق‌ ساحلی مالزی پیدا کرده و میل کنید. این غذا که از ماهی، رشته فرنگی یا برنج و تمبرهندی تشکیل شده است به عنوان یک سوپ پرانرژی و سرشار از مواد مغذی به حساب می‌آید.

 

 

آسام لاکسا

 سوپ ونتون (wonton)
این سوپ که به نوعی سوپ سبزیجات و اسفناج است با گوشت خوک یا ماهی طبخ می‌شود و به همراه سس سویا و رشته‌های فرنگی سرو می‎‌شود. ونتون به خاطر سس‌اش جزو غذاهای تند مالزی به حساب می‌آید.

 

 

سوپ ونتونروتی کانای (Roti Canai)
روتی کانای یکی از نان‌های معروف و درجه یک کشور مالزی است که معمولا به هنگام صرف صبحانه میل می‎‌شود. این نان که شبیه به پنکیک است از خمیر مخصوص تهیه و در فر نیز پخته می‌شود.

 

 

روتی کانای

 

 

اصالت این نان به هندوستان بازمی‌گردد و همچنان نیز یکی از نان‌های مورد علاقه‌ی مردم هند است.  

 


آپوم بالیک (Apom Balik)

آپوم بالیک اغلب به عنوان یک میان وعده‌ توسط مردم مالزی و توریست‌ها مصرف می‌شود. این خوراکی مانند کلوچه‌ها از آرد و تخم‌مرغ تشکیل شده است که درونش را با مواد مختط از گوشت‌ها تا سیب‌زمینی و سبزیجات پر می‌کنند.

 

 

آپوم بالیک

۱۴ آبان ۱۳۹۶

نظرات کاربران