در جزایر استانبول سوار بر درشکه خوشمزه‌ترین شیرینی محلی با قهوه ترکی بخورید

جاذبه‌های گردشگری استانبول
در جزایر استانبول سوار بر درشکه خوشمزه‌ترین شیرینی محلی با قهوه ترکی بخورید

جزایر نه گانه‌ی استانبول که به جزایر پرنسس (Princes Island) نیز مشهور هستند یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر به حساب می‌آیند. این جزایر که در زمان امپراطوری بیزانس و ترکان اتومان، تبعیدگاه شاهزادگانی بودند که در دربار با سیستم تاج و تخت به مشکل برمی‌خوردند، امروزه به یکی از اصلی‌ترین مکان‌های گشت و گذار گردشگرانی تبدیل شده‌اند که با  تور استانبول  به ترکیه سفر می‌کنند.

نکته‌ی ویژه درباره‌ی این جزیره‌ها که در دریای مرمره قرار دارند آن است که شما درون آنها به هیچ عنوان ماشین و خودرو نمی‌بینید و وسایل حمل و نقل تماما درشکه و اسب، گاری و دوچرخه می‌باشند. البته ناگفته نماند که ماشین‌های پلیس برای امنیت هرچه بیشتر دائم در این جزیره‌ها در حال تردد می‌باشند.

 

 

جزایر استانبول

 

 

این جزایر با داشتن پیاده‌راه‌های زیبا و نیز مسیرهایی که ویژه‌ی عبور دوچرخه می‌باشند، یکی از زیباترین مکان‌های دنیا برای قدم زدن و دوچرخه سواری می‌باشند. اگر قصد سفر به استانبول و این جزایر را دارید در این مقاله‌ی کوتاه همراه ما باشید تا با هم سری به چهار جزیره‌ی معروف از این جزایر نه گانه بزنیم و آنها را خدمتتان معرفی کنیم.


۱-جزیره‌ی بویوک آدا (Buyukada Island)   
بویوک آدا معروف‌ترین و بزرگترین جزیره‌ی مجمع‌الجزایر پرنسس می‌باشد. در زمان بیزانس این جزیره هم تبعیدگاه بوده است و هم مکانی مذهبی و روحانی. در سال ۵۶۹ میلادی امپراطوری بیزانس یک قصر و یک کلیسا در این جزیره ساخت و از این مکان هم به عنوان عبادتگاه و هم به عنوان تبعیدگاه مخالفانش استفاده کرد.

 

 

جزیره بویوک آدا در استانبول

 

این جزیره در دوره‌ی عثمانی به تفرجگاه یونانیان و یهودیان مقیم استانبول تبدیل شد و بیشتر املاک و باغ‌هایی که در این جزیره وجود دارند مربوط به همان دوران می‌باشند. در این دوران ترک‌ها ترجیح می‌دادند برای تفریح و به صورت مشخص برای ییلاق به نقاط دیگر دریای مدیترانه بروند.

 

 

جزیره بیوک آدا در استانبول

 

 

این جزیره در سال ۱۹۲۹ به تبعیدگاه لئون تروتسکی رهبر انقلاب بلشویک شوروی تبدیل شد و سرِ زبان‌ها افتاد. تروتسکی چهار سال در این جزیره زندگی کرد و دو کتاب تاریخ انقلاب شوروی و زندگینامه‌ی خود را در این جزیره به نگارش درآورد. خانه‌ای که او در این چهار سال در آن اقامت داشته است امروزه به یکی از آثار دیدنی و گردشگری این جزیره تبدیل شده است. این خانه در سال ۲۰۱۵ به قیمت چهار و نیم میلیون دلار به فروش گذاشته شد.

 

 

جزیره بیوک آدا در استانبول

 

 

یوجه تپه بلندترین نقطه‌ی این جزیره می‌باشد که کلیسای آیا یورکی در آن واقع شده است. از این نقطه می‌توان در چشم‌اندازی وسیع تمام جزیره و نیز شهر استانبول را مشاهده کرد.  
پیشنهاد می‌شود در بازدید از این جزیره درشکه‌ای کرایه کنید و دور تا دور آن را بگردید.

۲- جزیره‌ی هیبلی آدا (Heybeliada Island)
این جزیره در نسبت با جزیره‌ی بویوک آدا، جمعیت و وسعت کمتری دارد اما در زیبایی چیزی از آن کم ندارد. بنای روهبان آکولو (Ruhban Okulu) که یک مدرسه‌ی علوم دینی قدیمی می‌باشد یکی از جاذبه‌های دیدنی این جزیره به حساب می‌آید.

 

 

جزیره هیبلی آدا در استانبول

 

کلیسای موجود در این جزیره نیز یکی از مکان‌های شلوغ و ویژه‌ی گردشگری‌اش محسوب می‌شود. چرا که حیاط پشت کلیسا رو به دریاست و در طلوع و غروب آفتاب منظره‌ی فوق‌العاده‌ا‌ی پیش روی گردشگران می‌گذارد.

 

 

جزیره هیبلی آدا در استانبول

 

مزار ادوارد بارتون سفیر انگلستان نیز در این جزیره قرار دارد.  بارتون به دستور الیزابت اول، ملکه‌ی انگلستان، برای فرار از شورشیان به این جزیره‌ پناه آورده بود.

 

 

جزیره هیبلی آدا در استانبول

 

این جزیره کافه‌ها و شیرینی‌های معروفی دارد و پیشنهاد می‌شود در سفر به اینجا حتما آنها را امتحان کنید و نیز اگر برایتان مقدور است دوچرخه‌ای کرایه کنید و جای جای این جزیره را رکاب بزنید.  

۳- جزیره‌ی بورگاز آدا (Burgazada Island)
بورگاز آدا جزیره‌ی بسیار کوچک می‌باشد که ابتدا تا به انتهای آن تپه‌ای به طول ۲ کیلومتر است. می‌گویند یکی از جانشینان اسکندر به نام دیمیتروس دژی را در این جزیره بنا کرده است و نام پدرش آنتیگنوس را روی آن گذاشته است.

 

 

جزیره بورگاز آدا

 

 

 این جزیره، جزیره‌ای بسیار آرام و دنج می‌باشد و پیشنهاد می‌شود در سفرتان به جزایر پرنسس حتما یک غروب آفتاب را در این جزیره تجربه کنید. کافه چهار حرف و رستوران کالپازانکایا از معروف‌ترین کافه‌ها و رستوران‌های این جزیره می‌باشند که فضایی بکر برای تماشای این جزیره دارند.

 

 

جزیره بورگاز آدا در استانبول

 

پیشنهاد می‌شود در سفرتان به این جزیره، در پس کوچه‌های خلوت آن پرسه بزنید و حال و هوای خوشی در خاطرتان ثبت کنید.  

۴- جزیره‌ی کینالی آدا (Kinaliada Island)
جزیره‌ی کینالی آدا دارای سواحلی زیبا و خانه‌های تابستانی دنج برای اجاره کردن می‌باشد. پیشنهاد می‌شود اگر قصد اقامت در جزایر پرنسس را دارید جزیره‌ی کینالی ‌آدا را انتخاب کنید.

 

 

جزیره کینالی آدا در استانبول

 

 

از سواحل معروف این جزیره می‌توان به ساحل آیازما اشاره کرد که در روزهای تابستانی مقصد اصلی گردشگرانی‌ست که می‌خواهند آفتاب بگیرند. البته مجموعه ورزشگاه المپیک این جزیره نیز برای آفتاب گرفتن و نیز پرداختن به ورزش‌های آبی بسیار مناسب می‌باشد.

 

 

جزیره کینالی آدا در استانبول

 

صومعه‌ی هریستوس، جاییکه امپراطور روم شرقی رمانس ابتدا به آنجا تبعید شد و بعدها فوت کرد و همان جا به خاک سپارده شد در این جزیره قرار دارد اما نکته‌ی ویژه در بازدید از این صومعه آن است که این صومعه تنها در روزهای جمعه درب‌هایش به روی عموم باز است.

 

 

جزیره کینالی آدا در استانبول

 

رستوران‌های این جزیره که در امتداد اسکله‌ی آن قرار دارند بسیار معروف می‌باشند و پیشنهاد می‌شود در بازدید از این جزایر حتما یک وعده غذاهای دریایی را در رستوران‌های این جزیره میل کنید.  

۱۸ مهر ۱۳۹۶

نظرات کاربران