۱۰ جاذبه گردشگری که قبل از ترک استانبول باید دید

جاذبه‌های گردشگری استانبول
۱۰ جاذبه گردشگری که قبل از ترک استانبول باید دید

در  تور استانبول  شما میهمان بزرگترین شهر ترکیه می‌شوید. شهری باستانی با قدمتی چندهزار ساله و تاریخی شگفت‌انگیز.نام‌هایی مختلف در طول تاریخ بر این شهر گذاشته‌اند که معروف‌ترین آن قسطنطنیه بوده‌است.

استانبول دارای جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای است که این شهر زیبا را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل کرده‌است. مساجدی زیبا با مناره‌هایی سر به فلک کشیده، سرداب‌های زیرزمینی شگفت‌انگیز مربوط به دوره امپراطوری روم (بیزانس)، حمام‌های سنتی، موزه‌های فوق‌العاده به‌همراه رستوران‌هایی با غذا‌های خوش‌طمع سنتی ترکیه، همه جاذبه‌هایی هستند که گردشگران را از سراسر جهان به استانبول می‌آورد. برای همین شما باید ۱۰ جاذبه گردشگری آنجا را بشناسید و قبل از ترک این شهر رویایی آنها را ببینید:


سرداب ریحانا معروف به مخزن باسیلیکا (Basilica Cistern)

‌یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز و زیبای شهر استانبول این راه‌روهای آبی عجیب زیرزمینی است. در سوم و چهارم میلادی در حدود ۱۵۰۰ سال پیش در  زمان امپراطوری روم به‌وسیله سیستم مهندسی پیچیده‌ای آب شرب شهر استانبول را از منطقه تراکیه (منطقه‌ای بین یونان، ترکیه و بلغارستان) به استانبول آورده و در صدها مخزن که در این سرداب عظیم با معماریی شاهکار تعبیه شده نگهداری می‌شده است.

 سرداب باسیل در استانبول

 

در هنگام بازدید از این شاهکار و دیدن حرکت سریع ماهی‌ها در اطراف ۳۳۶ ستون که سقف بر آن استوار شده به‌همراه بازی نور و موسیقی، فضای فوق العاده‌ای را احساس می‌کنید. قبل از خارج شدن از این شاهکار معماری بیزانس، بازدید از سَرِ مدوسا (هیولایی باستانی است که زاده ذهن یونانیان باستان بوده‌است) که به‌صورت برعکس پایه‌ی یکی از ستون‌های عظیم را تشکیل می‌دهد را فراموش نکنید.

زمان بازدید و محل بنا:
تمام روزهای هفته به غیر از دوشنبه، از ۹ صبح الی ۷:۳۰ بعد از ظهر در فصل‌های بهار و تابستان و ۹ صبح الی ۵ بعد از ظهر در فصل‌های پاییز و زمستان

Yerebatan Caddesi 13, Sultanahmet, +90 212 522 1259ایاصوفیه (Aya Sofya)

این بنای عظیم و زیبا که یکی از پر بازدیدترین مکان‌های استانبول، ترکیه و حتی اروپا می‌باشد، به‌نوعی نماد شهر استانبول و کشور ترکیه است. ایا‌صوفیه سرگذشت شگفت‌انگیزی دارد. ابتدا به عنوان کلیسا در دوره بیزانس یا امپراطوری رم به‌دستور ژوستینین اول ساخته‌شد. پس از فتح استانبول توسط عثمانیان سلطان محمد دوم دستور داد که این کلیسا به مسجد تبدیل شود و سلطان سلیمان اول دستور داد نقاشی و نگاره‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند و در زمان سلطان مراد سوم بود که مناره، منبر و محراب بر بنا افزوده شد و در دوره سلطان مراد چهارم نام‌های الله، حضرت محمد(ص)، ابوبکر، عمر، عثمان، حضرت علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) دور تا دور سقف نصب گشت. پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه، به‌دستور آتاتورک ایاصوفیه به موزه تبدیل گشت و تا به امروز به همین شکل باقی مانده‌است.

 

 

ایا صوفیه در استانبول

 

ایاصوفیه یکی از بارزترین و زیباترین نمونه‌های باقی‌مانده معماری دوره بیزانس (امپراطوری رم) است.

فراموش نکنید شما دارید از معبدی دیدن می‌کنید که به‌مدت ۱۰۰۰ سال بزرگترین کلیسای جهان مسیحیت بوده است، در نتیجه به‌هنگام بازدید از این شاهکار معماری به تزئینات داخلی، نقش‌های موزاییک‌ها، ستون‌های مرمر و تمام قسمت‌های مختلف آن توجه کنید این ستون‌ها، دیوار‌ها و دیوارنگاره‌ها شاهد اتفاق‌ها و تصمیم‌های مهم و راز آمیز تاریخ بوده‌اند که در ایاصوفیه روی داده‌است.

زمان بازدید و مکان بنا:
تمام روزهای هفته به غیر از دوشنبه، از ۹ صبح الی ۷:۳۰ بعد از ظهر در فصل‌های بهار و تابستان و ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر در فصل‌های پاییز و زمستان

  Aya Sofya, Sultanahmet Square, +90 212 522 0989, hagiasophia.com

 

کاخ تُپکاپی (Topkapi Palace)

اگر در استانبول یک جاذبه مطلق وجود داشته باشد آن مکان توپکاپی است. مکانی که در آن از سلطان‌ها و همسرانشان سال‌ها حرف دارد. این قصر بیش از هر قصر دیگری در دنیا پر از رمز و راز است این مجموعه شگفت‌انگیز دارای حیاط‌های سرسبز و آلاچیق‌ها و تراس‌های زیبا و ظریف، سالن‌هایی با معماری فوق‌العاده ساختمان مرموز‌ حرمسرا و خزانه سلطنتی از جمله دیدنی‌های این قصر سلطنتی است که روزی اقامتگاه سلاطین یکی از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین امپراطوری‌های تاریخ عثمانیان بوده‌است.

 

 

کاخ توپکاپی در استانبول

 

بازدید از این قصر مسحور کننده و بزرگ که مسیر تاریخ بارها و بارها در سالن‌های آن تغییر یا تعیین گشته و دیوارهایی با نقش‌هایی زیبا که رازهای زیادی را باخود دارند حداقل ۳ ساعت مشغولتان می‌کند. جواهرات، لباس‌ها و تخت‌های طلاکوب، موزه‌ای فوق‌العاده، تاریخی راز آمیز، معماری زیبا همه و همه دست به‌دست هم داده تا این قصر یکی از محبوب‌ترین مکان‌های استانبول و حتی جهان برای توریست‌ها باشد.  این قصر اسرارآمیز در محل تلاقی تنگه‌بسفر، خلیج شاخ طلایی یا گلدن هورن و دریای مرمره قرار دارد و برای ۴۰۰ سال قصر امپراطوری عثمانی بوده است.

زمان بازدید و مکان بنا:
تمام روزهای هفته به غیر از دوشنبه، از ۹ صبح الی ۶  بعدازظهر

Sultanahmet, +90 212 512 0480, topkapisarayi.gov.tr

 


حمام خرم سلطان (Ayasofya Hürrem Sultan Hamam)

حمام‌های سنتی ترکیه بخشی از تاریخ ترکیه است که حمام گرفتن در این حمام‌ها یکی از جاذبه‌هایی است که توریست‌ها پس از گشتن و پیاده‌روی در آخر روز برای استراحت به آنجا سر می‌زنند. در شهر استانبول چندین حمام تاریخی و قدیمی وجود دارد که به‌دلیل قدمت، وسعت و معماری خارق‌العاده توریست‌ها را برای بازدید به‌خود جذب می‌کنند. معروف ترین آنها، حمام خرم سلطان در ایاصوفیا است.

 

 

حمام خرم سلطان در استانبول

 

بنایی زیبا  که بین مسجد کبود(آبی) استانبول و مسجد ایاصوفیا واقع شده است، یکی ازدیدنی‌های استانبول به‌شمار می‌آید. این حمام قدیمی با معماری شگفت‌انگیز در دوره سلطان سلیمان پادشاه عثمانی برای استفاده همسر محبوب وی و قدرتمند‌ترین زن امپراطوری عثمانی، خرم سلطان ساخته شده‌است. این حمام یکی از شاهکارهای معماری است که توسط معمار شهیر، سینان در قرن شانزدهم بنا گشت. این حمام تاریخی تا سال ۱۹۱۰ میلادی مورد استفاده قرار میگرفت و بعد از این تاریخ بسته شد. و بعد از مرمت در سال ۲۰۱۱ بازگشایی شده و مورد بازدید عموم قرار گرفت. امروزه این حمام بازگشایی شده و جزو لوکس‌ترین گرمابه‌های‌ سنتی در شهر و از پرطرفدارترین دیدنی‌های استانبول است؛ با حمام‌های جداگانه برای خانم‌ها و آقایان، دالان‌های شاهانه و اطاق‌های چوبی. شما می‌توانید پس گذراندن یک روز به این حمام سری بزنید از فضا، معماری بی‌نظیر و خدماتی که  این حمام تاریخی ۵۰۰‌ ساله به شما ارائه می‌دهد‌ لذت ببرید.

زمان بازدید و مکان بنا:
تمام روزهای هفته از ۷ صبح تا ۱۱ شب

Cankurtaran Mahallesi Bab-i-Hümayaun Caddesi l, Sultanahmet Square, +90 212 517 3535, ayasofyasultanhamami.com
 

مسجد کبود (Blue Mosque)

درکنار پارک کوچک روبروی ایاصوفیه به انعکاس آبی گنبدی بزرگ برمی‌خوریم که جزو معدود مساجدی است که شش مناره دارد مسجدی به کبود فام و ۴۰۰ ساله‌ای‌ست که خود ترک‌ها آن را مسجد سلطان احمد می‌نامند، اما میان گردشگران به مسجد کبود یا آبی مشهور است؛ هم به دلیل کاشی‌کاری‌های آبی‌اش و هم روایتی قدیمی از قایق‌رانان دریای مرمره که انعکاس آبی دریا روی دیوار‌های مسجد شگفت‌زده‌شان می‌کرده است. در غرب این مسجد را با نام مسجد کبود می‌شناسند چرا که در نقاشی‌های طرح داخلی از رنگ آبی استفاده زیادی شده‌است.

 

 

مسجد کبود در استانبول

 

 

با این وجود، این نقاشی داخل مسجد بخشی از دکور داخلی اصلی نبوده و امروزه آنرا از دکور داخلی حذف کرده‌اند. بنابراین دکور داخلی مسجد دیگر منحصراً آبی رنگ نیست. عده زیادی از مردم ترک و گردشگران در هنگام غروب در پارک روبروی مسجد جمع می‌شوند تا صدای اذان مغرب را بشنوند و با غروب آفتاب، نورپردازی زیبای صحن مسجد را تماشا کنند.

زمان بازدید و مکان بنا:
هر روز به غیر از زمان نماز

Sultanahmet Square, bluemosque.org

 

موزه‌های باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeology Museums)
موزه باستان شناسی استانبول در بخش اروپایی استانبول و در همسایگی کاخ توپکاپی و پارک گلخانه واقع شده است. موزه باستان شناسی استانبول در محله سلطان‌احمد قرار دارد. این موزه در قرن ۱۹ میلادی به‌دستور سلطان عبدالعزیز که در سفرهای خود به اتریش، انگلستان و فرانسه تحت تاثیر موزه‌های وین، لندن و لوور قرار گرفته‌بود ساخته شد. موزه باستانشناسی استانبول یکی از سازه های برجسته در سبک نئوکلاسیک استانبول است. این موزه از سه بخش موزه باستان‌شناسی، موزه شرق باستان و موزه هنر اسلامی تشکیل شده است.

 

 

موزه باستان‌شناسی در استانبول

 

 

از لحاظ میزان اشیاء باستانی که شما می‌توانید ببینید این موزه یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان است. در هنگام بازدید فراموش نکنید که از تابوت عظیم اسکندر مقدونی که خلاصه‌ای از زندگی وی روی دیواره سنگی آن حکاکی شده دیدن نمایید. همچنین اسب تروا در بخش کودکان یکی از پر بازدید کننده‌ترین بخش‌های این موزه فوق‌العاده و عظیم، می‌باشد.

در هنگام اقامت در شهر رویایی استانبول بازدید از این موزه بی‌نظیر را از دست ندهید و حتما جزو برنامه‌های سفر خود بگذارید. زیرا در آن اشیائی وجود دارد که نمونه مشابه آن را در دیگر موزه‌های جهان نخوایید دید.

زمان بازدید و مکان بنا:
تمام روزهای هفته به غیر از دوشنبه موزه از ساعت ۹صبح تا ۶عصر (از ماه می تا سپتامبر) و ۹صبح تا ۴ بعدازظهر (از ماه اکتبر تا آوریل) باز است.

Osman Hamdi Bey Yokuşu, Gulhane Park, +90 212 520 7740,


موزه هنر اسلامی (Turkish and Islamic Arts Museum)

اگر علاقه‌مند به هنر اسلامی هستید این موزه را در هنگام بازدید از استانبول فراموش نکنید. مجموعه‌ای از تابلو خط‌های فوق‌العاده، کاشی‌کاری‌های زیبا به‌همراه فرش‌های دست‌باف در این موزه به‌نمایش گذاشته شده‌است. این موزه در کاخ ابراهیم پاشا وزیر بزرگ سلطان سلیمان برپاگشته و دیدن این کاخ بر جذابیت‌های بازدید از این موزه افزوده است.

 

 

موزه هنر اسلامی در استانبول

 

در انتهای بازدید خود از این موزه، نوشیدن قهوه ترک فوق‌العاده‌ای که در قهوه‌فروشی حیاط کاخ سِرو می‌شود را فراموش نکنید قطعا عطر و طعم خوش قهوه آن‌ در یادتان خواهد ماند. در طول اقامتتان در استانبول توصیه می‌شود هر روز قهوه‌خانه‌ای متفات قهوه ترک بنوشید تا هم طعم واقعی این نوشیدنی را احساس کنید و هم در این قهوه خانه‌ها با فرهنگ مردمان این شهر تاریخی آشنا بشوید. قهوه‌خانه‌‌ها باعث می‌شوند بیشتر با فضای شهر ارتباط برقرار کنید. اینگونه استانبول را حس می‌کنید و در نتیجه خاطرات بیشتری در ذهن‌تان نقش می‌ببندد و لذت بیشتری از اقامتتان می‌برید.   

زمان بازدید و مکان بنا:
تمام روزهای هفته به‌غیر از دوشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر

Sultan Ahmet Mahallesi, Meydanı Sok. No:46, +90 212 518 1805,مسجد سلیمان (Süleymaniye Mosque)

وقتی بر روی پل گالاتا (Galata Bridge) پلی که بر روی خلیج شاخ طلایی (راه آبی که استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می‌کند.) واقع شده است، می‌ایستید و در افق به بخش تاریخی شهر استانبول نگاه می‌کنید مسجد عظیم سلطان سلیمان را خواهید دید که زیبایی ویژه‌ای به این منطقه در کنار بقیه آثار تاریخی شهر می‌بخشد. این مسجد فوق‌العاده زیبا و عظیم توسط معمار شهیر عثمانی «معمار سِنان» بنا گشته‌است.

 

 

مسجد سلیمان در استانبول

 

 

در اطراف این مسجد چندین حمام‌ ترکی و رستوران‌هایی که غذاهای سنتی دارند، وجود دارد که همه این‌ها باعث می‌شود توریست‌های زیادی به این محل بیایند.


زمان بازدید و مکان بنا:
 تمام ساعات روز به غیر از زمان‌های نماز باز است.

Professor Siddik Sami Onar Caddesi


کلیسای چورا (Chora Church)

این کلیسای باستانی در دوره امپراتوری روم (بیزانس) در استانبول بنا شده است. در داخل این کلیسا نقاشی‌های زیبا و دیوار نگاره‌های فوق‌العاده و کاشی‌کاری‌هایی که زیباییش بازدید کنندگان را به وجد می‌آورد از دوره روم باقی‌مانده است. این بنا تاریخی مانند ایا‌صوفیه در ابتدا کلیسا بوده سپس در دوران عثمانی مسجد و در حال حاضر موزه می‌باشد.

 

 

کلیسای چوار در استانبول

 

 

در اطراف این بنا خونه‌هایی چوبی باقی‌مانده از استانبول دوره عثمانی، نقاشی و مرمت شده‌اند، که توجه توریست‌ها را برای دیدن  زندگی مردم عادی به خود جذب می‌کنند. همچنین قسمت‌هایی از دیواری که دور تا دور استانبول قدیم یا قسطنطنیه در ۱۵۰۰ سال پیش در قرن پنجم میلادی کشیده شده است را هم در هنگام بازدید از این کلیسا از دست ندهید.

زمان بازدید و مکان:
تمام روزهای هفته به غیر از چهارشنبه موزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر در فصل بهار و تابستان و از ساعت ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر در فصل زمستان و پاییز باز می‌باشد.

 Kariye Camii Sokak 26, Sultanahmet, +90 212 631 9241,برج گالاتا (Galata Tower)

استانبول را ترک نکنید بدون دیدن از برج گالاتا و محله‌های اطراف آن. با قدم زدن در این منطقه و دیدن مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های قدیمی آن انگار در تاریخ قدم می‌زنید و به زمان قرون وسطی برگشته‌اید. فضایی فوق‌العاده می‌بینید و حسی عجیب که در هنگام قدم زدن به شما دست می‌دهد.

 

 

برج گالاتا در استانبول

 

این برج سیلندری شکل با ارتفاع در حدود ۶۷ متر در دوران فرون وسطی توسط ایتالیایی‌ها ساخته شد و آن‌را در ابتدا برج عیسی نامیدند.

شما می‌توانید در بالای این برج دیدی پاناروما از شهر استانبول داشته باشید تصویری از استانبول در ذهن شما حک می‌شود که هیچگاه فراموش نمی‌کنید. بناهای تاریخی شهر، تنگه زیبای بُسُفر، خلیج شاخ طلایی (گُلدن هورن) دریای مدیترانه و بقیه زیابیی‌هایی که شهر استانبول را تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین شهرهای جهان کرده‌است را در یک قاب می‌بینید. این تصویر زیبا سوژه نقاشی خیلی از هنرمندان دنیا از قدیم تا به‌حال بوده‌است.

زمان بازدید و مکان بنا:
همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب

Beyoğlu, +90 212 293 8180, galatatower.net

۰۳ مهر ۱۳۹۶

نظرات کاربران