نکاتی که قبل از رفتن به معابد تایلند باید حتما مد نظر داشته باشید

جاذبه‌های گردشگری تایلند
نکاتی که قبل از رفتن به معابد تایلند باید حتما مد نظر داشته باشید

کافی است تا عکس‌های این معابد زیبا را یک بار ببینید، تا در سفر با تور تایلند –مهم نیست کدام شهر- وسوسه دیدن یکی از آن‌ها و قدم گذاشتن در فضای خاصشان شما را به سمتشان بکشاند. اما این معابد عمدتا بودایی، همانقدر که از نظر ما زیبا و جذابند و به عنوان یک جاذبه توریستی به آن‌ها نگاه می‌کنیم، از نظر مردم تایلند، جایی مقدس به شمار می‌روند. جایی برای نیایش و دعا.
به همین خاطر است که باید چیزهایی را قبل از قدم گذاشتن به آن‌ها در نظر بگیرید، تا احساسات کسی را در سفر خود جریحه دار نکرده، یا اشتباها به مقدسات مردمی توهین نکنید.

 


پیش از هر چیزی، سخنی کوتاه در باب معابد تایلند


به هر شهر و هر منطقه‌ای که از تایلند سفر می‌کنید، بدون شک با معابد زیادی مواجه خواهید بود که گاهی انتخاب میان آن‌ها سخت می‌شود. با این حال حتما از قبل دو یا سه مورد را پیش خود نشان کنید. اگر قصد دیدن ازهمه‌ی معابد را کنید، بیشتر سر درگم می‌شوید و برنامه‌ریزی سفرتان به هم می‌ریزد.

 

 

این ۸ معبد شگفت‌انگیز و مهم بانکوک را حتما ببینید

 


هر معبد ویژگی‌های خاص خود را دارد. با توجه به اینکه در آیین بودایی، هر کدام این معابد برای پرستش یکی از خدایان باستان در نظر گرفته می‌شود، به همین خاطر ویژگی‌های ظاهری و پیکرتراشی‌هایی که در هر کدام استفاده می‌شود نیز کاملا متفاوت است. حتی در رنگ‌بندی‌ها و ساختار و معماری کلی هر کدام از این معابد و جایگاهی که در آن ساخته می‌شود نیز، تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد و به همین دلیل باعث می‌شود انتخاب میان آن‌ها بسیار سخت شود.

 

best-temples

 


انتظارات


غیر از معبد سفید در چیانگ رِی که بسیار عجیب است و در اولین نظر، کاملا شما را مبحوط خواهد کرد، نباید از این معابد، انتظار چیزهایی که در تامب رایدر یا دیگر فیلم‌های هالیوودی دیده‌اید، داشته باشید. مسلما در آن‌ها راهبه‌های کونگ فو کار نمی‌بینید و در عوض با مردم آرامی مواجه خواهید شد که همیشه با لبخند به سمت شما می‌آیند.

 

white-temple


از نظر هنری و معماری، می‌توانید تا جای ممکن انتظاراتتان را بالا ببرید، در نهایت شما شگفت زده‌ خواهید شد. اما از نظر جایی که معابد مختلف قرار گرفته‌اند، تفاوت‌های زیاد است. گاهی یک معبد درون شهر واقع شده و دسترسی به آن ساده است اما از نظر مناظر زیبا چیزی ندارد، گاهی معبدی در بالای کوه یا تپه واقع شده، جایی که دسترسی به آن گامی کمی سخت و گاهی خیلی سخت است، اما عموما وقتی به آن‌ها می‌رسید، با منظره‌ای شگرف و زیبا مواجه می‌شوید.

 

temple

 


راهبه‌ها


چه به معابد بروید چه نه، در تایلند احتمالا با راهبان زیادی مواجه شوید. تمام این راهبه‌ها مردمی تارک دنیا نیستند، گاهی موبایل به دست می‌بینیدشان، گاهی ممکن است از کافه‌ها بیرون بیایند و گاهی هم در حال چک کردن ایمیل‌هایشان.
بسیاری از مردم پای صحبت با آن‌ها می‌نشینند و با توجه به آموزه‌هایشان، همه با مهربانی و دوستی به شما جواب خواهند داد. چند نکته در برخورد با این راهبه‌ها وجود دارد. اولین اینکه از لمسشان خود داری کنید، فراموش نکنید که اگر با راهبه‌ای تماس داشته باشید، آن‌ها مجبورند لباس خود را بشویند. دوم اینکه اگر زمانی از آن‌ها گرفتید، به سبک شرقی‌ها به آن‌ها احترام بگذارید، عموما نباید انتظار جواب خود در قبال این کار را داشته باشید چون رسم نیست. پوشیدن لباس‌های خیلی باز برای زنان نیز، جلوه‌ی خوبی نزد دیگران هنگام مواجهه با راهبان ندارد.

 

monk

 


مکان‌های مخصوص پرستش در معابد


تمامی معابد جایگاهی برای دعا دارند و در مجموع فضای داخلی آن‌ها آرام و ساکت است. به هیچ وجه نباید این آرامش را با گفتار یا پوشش نامناسب به هم بزنید. نکته دیگر اینکه نباید از مجسمه‌های بودا عکاسی کنید و یا اینکه کنارشان ژست بگیرید. این موارد چیزهایی هستند که به شدت در دیدگاه مردم نا پسند خواهند بود. بعضی مناطق در بسیاری از معابد، تنها مختص راهبان است و دیگران حق ورود به آنجا را ندارند، این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید.

 

praying


خوشبختانه تمامی نشانه‌ها در اکثر معابد به انگلیسی نوشته شده است. جعبه‌های کمک به معبد نیز وجود دارد که بد نیست به عنوان میهمان، مخصوصا جاهایی که ورودی ندارد، مبلغ کوچکی را کمک کنید.
لباس مناسب برای ورود به معابد، لباس‌های پوشیده است. نپوشیدن شلوارک‌ها و یا لباس‌های مخصوص ساحل در این معابد اهمیت ویژه دارد. البته هنوز بسیاری از گردشگران این موضوع را رعایت نمی‌کنند، اما شما بهتر است حتما این موارد را مد نظر داشته باشید.

 


رفتار درست در کنار عکس‌ها یا پیکر تراشی‌های بودا


قبل از ورود به جاهای مقدس، حتما کفش‌های خود را در بیاورید، هیچ گاه در ورودی‌ها نایستید و در مقابل تندیس‌های مقدس، پشت خود را به آن‌ها نکنید. بهترین راه برای اینکه بدانید چطور باید حرکت کنید، نگاه کردن به محلی‌هایی است که به این مکان مراجعه می‌کنند.
به هیچ عنوان به شوخی یا خنده در مکان‌های مقدس نپردازید و اقدام به گرفتن سلفی با تندیس‌ها نکنید. این موارد عمیقا ممکن است شما را با مشکل مواجه کند. از لمس کردن تندیس‌ها و عکس‌ها به شدت خود داری کنید.

 

temple


نکته‌ای که بسیاری از آن با خبر نیستند این است که اشاره با انگشتان دست به سمت تندیس‌های بودا، به هیچ وجه کار درستی نبوده و باید از آن خود داری کرد. بردن بچه‌های بسیار کوچک که در هنگام دیدار از معابد امکان شیطنت یا گریه و فریاد دارند نیز ار درستی نخواهد بود.

 

big-buddha


در مجموع باید مراقب باشید و در مقابل تندیس بودا و دیگر مراکز مقدس هر معبد، رفتاری شایسته و در خور داشته باشید.

 


گرفتن عکس از معابد


برای مسافرین، یکی از لذت بخش‌ترین کارها گرفتن عکس از جاهایی است که به آنجا می‌روند. باید در نظر داشته باشید که عکس گرفتن از محیط بیرونی معابد اگر چه ایرادی ندارد، اما دوربین خود را در معابد هیچ گاه روشن نکنید. همانطور که گفته شد، عکاسی از تصاویر و پیکره‌های بودا یک تابو در تایلند و دیگر کشورهایی است که بودایی‌های زیادی دارند و این موضوع اصلا کار درستی نیست.

 

selfie


اما درمورد عکس گرفتن با راهبان کمی اوضاع فرق می‌کند. ابتدا به صورت محترمانه از آن‌ها درخواست کنید، عموما دست رد به هیچ مهمانی نخواهند زد.

 

dress

۱۹ مرداد ۱۳۹۷

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: