۱۰ کاری که حتما باید در اولین سفر خود به باکو امتحان کنید

جاذبه‌های گردشگری باکو
۱۰ کاری که حتما باید در اولین سفر خود به باکو امتحان کنید

از گشتن میان دژهای قرن دوازدهمی، تا قدم زدن میان خیابان‌های سنگ‌فرش محله قدیم یا دیدن از برج‌های معروف شعله، باکو دیدنی‌های بسیاری دارد تا به مهمانان خود نشان دهد. سایت معروف Lonely Planet به معماری این شهر لقب " فرزند هنرمندانه دبی و فرانسه" را داده است، شهری که با سرعتی باورنکردنی در حال دگرگونی است و طی سال‌های اخیر به ناگهان تبدیل به یک کلان‌شهر، به یک مقصد گردشگری و به شهری بسیار مدرن بدل شد.
با این اوصاف اگر قرار باشد برای اولین بار به همراه تور باکو مسافر این شهر شوید، بد نیست پیشنهادات ما را دنبال کرده تا ۱۰ مورد از کارهایی که باید در این شهر انجام دهید را بهتر بشناسید.

 


از تورهای پیاه‌روی شهر قدیم باکو استفاده کنید


شهر قدیم یا به قول آذری‌ها ایچاریشهر، یکی از دو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود که الحق و النصاف، خاص و چشم نواز بوده، قدم زدن در خیابان‌هایش لذتی فوق‌العاده دارد. بازسازی‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، شکوه آن را بازیابی کرده و حالا راحت‌تر می‌توان به دیدن دژ‌ها و مراکز دیدنی آن که دور تا دورش را محاصره کرده‌اند رفت.

 

 

راهنمای گردشگری باکو؛ شهری پر از لذت‌های به یادماندنی

 


با این حال بهترین کار روش برای دیدن از این شهر، شرکت در تورهای پیاده‌روی شهر قدیم است که به واسطه حضور لیدرهای انگلیسی زبان که نکات مهمی در مورد هر نقطه به شما یادآور می‌شوند و رفت و آمد را نیز برایتان ساده می‌کنند، لذت‌بخش‌تر و بهتر می‌نماید.

 

old-city

 


دیدن از مسجد بی‌بی هیبت


بی‌بی هیبت طبق روایات، دختر امام موسی کاظم بوده که با توجه به آزار خلفای وقت، به باکو فرار می‌کند و در نهایت همانجا نیز به خاک سپرده می‌شود. مسجد و بارگاه وی در قرن ۱۳ میلادی ساخته شده بود و بعدها در سال ۱۹۹۸ با بازسازی اساسی که برایش انجام شد، جلایی دوباره یافت.
بازسازی و تغییراتی که در این بنا داده شد، حالا جدا از موارد مذهبی که دیدن آن را واجب می‌کند، نگاهی به یک نمونه‌ی بارز از معماری شیروان نیز به حساب می‌آید.

 

bibi-hayat

 


بالا رفتن از برج دوشیزه


اگر به باکو بروید، نباید این فرصت را از دست داده و از این برج دوست داشتنی بالا نروید. این برج تاریخی که محلی‌ها به آن گیز گالاسی می‌گویند، در شهر قدیم واقع شده است و ساخت آن به قرن دوازده میلادی می‌گردد. از این برج بالا بروید تا بتوانید نمایی بینهایت زیبا از شهر قدیم را به تماشا بنشینید.

 

maiden-tower

 


بازدید از گِل فشان‌های پارک ملی قوبوستان


دیگر میراث جهانی باکو، پارک ملی قوبوستان به حساب می‌آید که سالانه پذیرای هزاران هزار گردشگری است که برای دیدن گل آفشان‌های معروفش به آن مراجعه می‌کنند. در مجموع بالای ۳۰۰ گل‌ فشان در کنار دریا وجود دارد که نزدیک به ۳۰ درصد از کل گل فشان‌های دنیا را در بر می‌گیرد و حتی بسیاری برای دیدن تنها همین گل‌ فشان‌ها به آذربایجان مسافرت می‌کنند!

 

mud-volcanoes


اگر به این پارک ملی استثنایی رفتید، حتما از فرصت استفاده کنید و به سراغ موزه این پارک ملی هم رفته و چیزهای زیادی از پتروگلیف‌ها، استخوان‌هایی از انسان‌هایی که در دوران کهن در این منطقه زندگی می‌کردند و دوره میانسنگی ببینید و بیاموزید.

 


دیدن از برج‌های شعله


برج‌های شعله با آن شکل و شمایل خاص، معماری بی‌نظیر و چراغ‌های LED که شب‌ها با نورافشانی یا طرحی که از خود نمایش می‌دهند چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند، شمایلی مدرن به شهر داده‌اند. نمادی تازه برای این شهر همچون بسیاری ساختمان‌های خاص در شهرهای بزرگ دنیا.
تقریبا هر جای شهر که باشید می‌توانید این برج‌ها را ببینید و به راحتی از هر نقطه شهر به واسطه سیستم حمل و نقل عمومی یا تاکسی می‌توانید به دیدن آن بروید. در این مسیر حتما به بالای برج تلوزیون بروید تا بهترین نمای ممکن از باکو را مشاهده کنید.

 

flame-tower

 


نگاهی به موزه‌ی فرش آذربایجان بندازید


موزه‌های خاص در شهرهای مختلف، یکی از دیدنی‌های آن شهر محسوب می‌شود. بافت فرش که نقشی تاریخی در کشورهای این منطقه دارد، در تار و پود فرهنگ مردم آذربایجان نیز رخنه کرده و این موزه، بهترین فرصت ممکن برای کند و کاو در میان نقش و نگارهای باشکوهی است که در هنر دستان آذری‌ها می‌توانید ببینید.

 

 

۵ سوغاتی جذاب که باید از باکو بخرید

 


این موزه در سال ۱۹۶۷ بنا شده و جدا از فرش‌هایی که در آن به نمایش گذاشته شده، بیش از ۱۰ هزار قطعه، تکه‌های فرش‌های قدیمی، الیاف یا حتی جواهرات استفاده شده در برخی کارهای قدیمی را به نمایش می‌گذارد.

 

carpet-museum

 


قصر شیروان شاه را از دست ندهید


یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخی باکو، قصر زیبای شیروان‌ شاه است که ساخت آن به قرن ۱۵ام و حکمرانی شیروان شاه بر می‌گردد. این قصر به همراه برج دوشیزه و شهر قدیم، در واقع مجموعه‌ای هستند که یونسکو آن‌ها را به عنوان میراث جهانی باکو به ثبت رسانده است.

 

shirvanshah


جزییات و پیچیدگی‌های این قصر بسیار چشم نواز است و نمونه‌ای از معماری اسلامی در زمان قرون وسطا را به نمایش می‌گذارد. خوشبختانه با توجه به رویکرد بسیار خوب دولت حاضر آذربایجان، این مکان نیز در سال ۲۰۱۳ یک بازسازی عمده را پشت سر گذاشت و حالا جزو مراکزی است که سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر برای دیدنش به باکو سفر می‌کنند.

 


معبد آتش گاه


دین زرتشت هم پیروان خودش را در باکو و آذربایجان داشت و معابد بسیاری نیز در این کشور بودند که بسیاری از آن‌ها در طول تاریخ نابود شدند. با این وجود این معبد در قرون ۱۷تا ۱۸میلادی ساخته شده و سنگ بنایش را جامعه‌ی هندو در باکو گذاشتند. کلیت این مکان برای برپایی چنین معبدی بی‌نهایت به جاست. جایی که به واسطه گازهای طبیعی، همیشه شعله‌ای در جایی از آن در حال خود نمایی است. این را نیز باید در نظر گرفت که در اوایل قرن ۱۹ تغییراتی در معماری این بنا داده شد که آن را تبدیل به چیزی کرد که حالا می‌بینید.

 

atashgah

 


دیدن از موزه کتاب‌های مینیاتوری


یکی از خاص‌ترین موزه‌هایی که در باکو پیدا می‌کنید و در دنیا تک است، موزه کتاب‌های مینیاتوری است که در سال ۲۰۰۲ و به دست ظریف ساهوا ساخته شده است. در این موزه جذاب هزاران کتاب در اندازه مینیاتوری وجود دارد که دیدن از آن‌ها فوق‌العاده لذت بخش‌تر از چیزی است که فکرش را بکنید.

 

miniature

۰۹ مرداد ۱۳۹۷

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: