سیزده جاذبه‌ی دیدنی آنتالیا

جاذبه‌های گردشگری آنتالیا
سیزده جاذبه‌ی دیدنی آنتالیا

آنتالیا محلی دیدنی برای همه‌ی افراد در تمام رده‌های سنی است. چه به دنبال فرهنگ، تاریخ و یا هنر باشید، آنتالیا شما را نا‌امید نخواهد کرد.بعد از آشنایی با سیزده جاذبه‌ی آنتالیا امیدواریم با نگاهی به  برنامه‌های  تور آنتالیا   در سفر‌هایتان از این مراکز دیدن کنید.

۱- شهر قدیمی
 این محله‌ی پر پیچ و خم برای پرسه‌زنی بی‌نظیر است. خیابان‌هایی زیبا پر از ساختمان‌های سفید و قرمز که در کنار مغازه‌ها، گالری‌های هنری و رستوران‌ها زیبایی خاصی پیدا کرده‌اند. در کنار تمام این زیبایی‌ها، این محله از چندین جاذبه‌ی توریستی کوچک هم بهره می‌برد. از این جاذبه ها می‌توان به میدان اصلی با یک دروازه‌ی فلزی و ساعتی بزرگ و یا مسجد قرن هجدهمی تکلی مهمت پاشا اشاره کرد. همچنین خالی از لطف نیست که به کسیک مناره نیز اشاره کنیم، که تنها بازمانده از ساختمانیست که در قرن نوزدهم آتش گرفت.

 

شهر قدیمی آنتالیا

 

۲- بندر قدیمی

بندر قدیمی آنتالیا مملو از کافی‌شاپ، رستوران‌، مغازه و قایق‌های تفریحی زیباست. تا اواسط قرن بیستم این بندر مرکز اصلی تجارت آنتالیا و مناطق اطراف بود، اما امروزه شما می‌توانید برای تفریح، خرید و لذت بردن از منظره به آن سر بزنید.

 

بندر قدیمی آنتالیا

 

۳- موزه‌ی آنتالیا
 اگر به تاریخ علاقه دارید، به هیچ وجه موزه‌ی آنتالیا رو از دست ندید. در این موزه می‌توانید گلچینی از آثار تاریخی ترکیه را مشاهده کنید. حتی اگر وقت کافی برای بررسی تمامی آثار موزه را ندارید، سعی کنید که حتما از بخش آثار موزاییکی و مجسمه‌ها دیدن کنید.

 

 

موزه آنتالیا

 

۴- مناره‌ی یوله

یکی از مشهورترین جاذبه‌های آنتالیا مناره‌ی یوله است که در قرن چهاردهم توسط سلطان علاالدین کی‌قباد سلجوقی ساخته شد. این بنا ساختار سنتی سلجوقی را به نمایش می‌گذارد. نکته‌ی جالب اینجاست که مسجدی که در کنار مناره قرار دارد در عصر حاضر نیز همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

مناره دقیقا در کنار ورودی شهر قدیمی قرار دارد و روبروی آن می‌توان برج ساعت آنتالیا را نظاره کرد.

 

 

مناره یوله در آنتالیا

 

۵- دروازه هادریان
 این دروازه از ورودی‌های اصلی شهر قدیمی است و پیشینه‌ای بسیار قدیمی دارد و در سال ۱۳۰ بعد از میلاد به مناسبت ورود امپراطور روم، هادریان، ساخته شد. اگر گذرتان به اینجا افتاد، حتما بالای سر خود را نگاه کنید و از حکاکی‌های روی سقف لذت ببرید.

 

 

دروازه هادریان در آنتالیا

 

۶- قلعه‌ی رومی
 این بنا که بر فراز بندر قدیمی قرار دارد، در قرن دوم میلادی ساخته شد. کسی به طور دقیق هدف از ساخت آن را نمی‌داند اما به نظر می‌رسد که از آن به عنوان محلی برای دیده‌بانی استفاده می‌شده‌است. امروزه با رفتن به این بنا می‌توان به خوبی زیبایی بندر قدیمی را تحسین کرد و از غروب آفتاب لذت برد.

 

 

قلعه رومی در آنتالیا

 

۷- آسپندوس
 سفر به آسپندوس از دلایل اصلی‌ای است که عاشقان تاریخ به آنتالیا کشیده‌ می‌شوند. این محل تاریخی روزگاری یک سالن تئاتر رومی بوده‌است و از بزرگترین جاذبه‌های تاریخی ترکیه محسوب می‌شود. بیشتر سازه‌های به جا مانده از آسپندوس مربوط به قرن دوم و سوم هجری هستند و در آن دوران در اوج زیبایی خود بوده‌اند. اگرچه که امروزه سالن تئاتر این بنا به خوبی احیا شده و گنجایش حضور پانزده‌هزار نفر را دارد، دیگر بخش آسپندوس به صورت ویرانه‌هایی باقی‌مانده‌اند که خبر از شکوه ازدست‌رفته ی بنا می‌دهند.

 

 

آسپندوس آنتالیا

 

۸- ترمسوس

شاید بیشتر توریست‌ها جذب آسپندوس شوند، اما این ترمسوس است که از فضایی بی‌نظیر بهره می‌برد. نه یونانی‌ها و نه رومی‌ها نتوانستند قوم پیسیدین‌ها را شکست دهند و این قوم استقلال خود را حفظ کرد. ترمسوس از نماد‌های این استقلال است و از منظره‌ای بی‌نظیر بهره می‌برد. فقط برای کامل گشتن این بنا، کفش‌های خوب و بطری آب خود را فراموش نکنید!

 

 

ترمسوس آنتالیا

 

۹- شهر باستانی پرج
 استادیوم بزرگ و مرمرین و معابد نیمه ویران از نماد‌های شهر باستانی پرج و ترکیه هستند. شهری که روزگاری نماد پامفیل بود و زیر نظر یونانی‌ها و سپس رومی‌ها به پیشرفت ادامه داد. به این بنا مانند بنا‌های دیگری که ذکر کردیم رسیدگی نشده است و بازدیدکننده‌های کمتری دارد؛ اما به همین دلیل توریست‌ها در این محل برای گشت‌و‌گذار از آزادی و آرامش بیشتری برخوردارند. از مناطق جذاب پرج، می‌توان به حمام‌های رومی، دروازه‌ها و آکروپولیس اشاره کرد.

 

 

 شهر باستانی پرچ

 

۱۰- اولیمپوس و کوه‌های چیمرا
 دو روستای اولیمپوس و سیرالی در نزدیکی خرابه‌های شهر باستانی اولیمپوس قرار گرفته‌اند. از زیبایی‌های خاص این منطقه، کوه‌های چیمرا هستند که شعله‌ای همیشگی در قله‌ی آن‌ها روشن است و همگان را جذب خود کرده‌است. اولیمپوس برای شب‌های رویایی خود معروف است، در حالی که سیرالی از ساحلی زیبا و آرامش بخش بهره می‌برد.

 

 

کوه‌های چمیرا در آنتالیا

 

۱۱- چشمه‌های آهکی
 اطراف آنتالیا مملو است از چشمه‌های آهکی و آبشارهای زیبا. بسیاری از رسوبات این منطقه عمری دو میلیون ساله دارند و بازدید از آن‌ها فرصتی بی‌نظیر برای استراحت بین مناطق تاریخی است.

 

 

چشمه‌های آهکی آنتالیا

 

۱۲- غار کارائین
 این غار زمانی محل زندگی انسان‌های نخستین بوده‌است و بعضی از اجسام یافته‌شده در این غار، در موزه‌ای در همان نزدیکی نگه‌داری می‌شوند. بازدید از این غار، موزه و چشمه‌های آهکی می‌توانند یک روز فوق‌العاده را برای شما بسازند.

 

 

غار کارایین آنتالیا

 

۱۳- فاسلیس
 بندر قدیمی فاسلیس، جایگاه استراحت زمستانی اسکندر در ۳۳۴ سال قبل از میلاد بوده‌است و هنوز آثاری از تئاترها، خیابان‌ها، معابد و دروازه‌ها در آن دیده می‌شود.
همچنین در این منطقه موزه‌ای برپا شده است که اجسام پیدا شده از آن دوران را در معرض عموم قرار می‌دهد.

 

 

فاسیلس

۲۲ مرداد ۱۳۹۶

نظرات کاربران