حقایق جالب درباره موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ

جاذبه‌های گردشگری سن پتزربورگ
حقایق جالب درباره موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ

موزه آرمیتاژ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا، از جمله جاذبه‌های گردشگری بسیار مهم سنت‌ پترزبورگ به حساب می‌آید، که حتما در طول تور روسیه باید به دیدنش بروید. البته این مکان، خیلی فراتر از تنها یک قصر پادشاهی و مجموعه‌ای از اشیاء تاریخی بوده و در طول تاریخ موجودیتش، اتفاقا مهم زیادی را دیده است. این مکان که در واقع یک قصر زمستانی بود به سزارهای روسیه تعلق داشت و طراحی بی‌نظیر و چشم‌نواز آن، سال‌های سال در خدمت اشراف‌زاده‌های این کشور بود. حقایق جالب و نکات ارزشمندی درباره موزه آرمیتاژ وجود دارد که سعی داریم در نوشته امروز، به مرور بعضی از مهم‌ترین‌هایشان بپردازیم.

 

"انحصار" کلمه‌ای که برای آرمیتاژ روسیه به کار برده می‌شود

تا به حال درباره اسم آرمیتاژ که برای این مکان به کار برده می‌شود، فکر کرده‌اید؟ آیا این کلمه اصلا روسی است؟ این کلمه یا از ریشه فرانسوی هرمیت یا لاتین ارمیتا آمده که هر دو به معنی تنها هستند. چرایی دادن این صفت به این بنا، اول از همه منحصر به فرد بودن در ساختار آن است که برای سال‌های متمادی، تنها بنای سبک باروک در روسیه به حساب می‌آمد و دوم این که در انحصار تزارهای روسیه بود و تا نزدیک به ۱۰۰ سال قبل، درهای آن رو به عموم باز نبود. همه چیز در آرمیتاژ به انحصار و منحصر به فرد بودن ختم می‌شد و هنوز هم در بسیاری از موارد، موزه و قصر آرمیتاژ، مکانی خاص به حساب می‌آید.

آرمیتاژ، منزلگاه تزارهای روسیه

همان‌طور که در بخش اول این نوشته گفتیم، این کاخ زیبای زمستانی، بیش از ۲۰۰ سال به عنوان اقامتگاه خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. یک مجموعه با شکوه و بی‌نظیر در روسیه که کنار رودخانه نوا ساخته شده بود و به سمبلی بزرگ برای امپراطوری روسیه بدل شد. همچون خیلی از ابنیه خاص سنت پترزبورگ، این محل نیز به دست چندین معمار معروف طراحی شده بود که یکی از آن‌ها، بارتومئو راسترلی (بارتومئو راسترلی) است. البته این را هم نباید فراموش کرد که همین کاخ، یکی از جاهای استراتژیک در انقلاب روسیه بود و زمانی که ارتش سرخ شوروی این کاخ را به تسخیر در آورد، عملا امپراطوری سقوط کرده تلقی شد.

 

معرفی برترین موزه‌های مسکو

آرمیتاژ روسیه، گربه‌ها را به خدمت می‌گیرد!

این یکی از حقایق جالب در مورد موزه آرمیتاژ است که البته خیلی‌ها در موردش شنیده‌اند اما باورش نمی‌کنند. اما این واقعیت دارد که در موزه آرمیتاژ گربه‌ها به خدمت گرفته می‌شوند! اولین بار الیزابت اول، دختر پیتر کبیر بود که برای خلاص شدن از دست موش‌های کاخ، دستور داد تا گربه‌هایی را از کازان به خدمت بگیرند و در بنا ول کنند و وقتی که مشخص شد این روش، تاثیر گذاتر بوده، تا همین حالا هم از آن استفاده می‌شود. بخش زیادی از گربه‌های به خدمت گرفته شده، هنوز هم از کازان می‌آیند و حضورشان در این محل حیاتی است، زیرا آثار هنری ارزشمندی در کاخ وجود داشته که نباید به وسیله‌ی موش‌ها آسیب ببینند. همیشه بین ۵۰ تا ۷۰ گربه در موزه آرمیتاژ حضور دارند.

آرمیتاژ روسیه بسیار بزرگ است!

آرمیتاژ نه تنها یکی از معروف‌ترین موزه‌های دنیا بلکه یکی از بزرگ‌ترین‌ها نیز تلقی می‌شود. این موزه در واقع از ۵ بنای یکپارچه درست شده که مساحتی به اندازه ۲۳۳۳۴۵ متر مربع را شامل می‌شود! کافی‌ست در نظر بگیرید که این موزه، دارای ۱۸۸۰۰ در، ۱۱۷ راه‌پله و چندین و چند سالن مختلف است و برای دیدن تمامی آثار هنری باید ۲۴ کیلومتر راه بروید. کاملا واضح است که تنها یک بار بازدید از این مکان منحصر به فرد برای دیدن مهم‌ترین آثار هم کفایت نمی‌کند و این تازه ورای زمانی است که باید برای دیدن خود بنا و محوطه‌ی اطرافش قرار گرفته است صرف کنید.

 

معرفی ۶ موزه مهم و تاریخی روسیه

آثار هنری بی‌پایان در موزه آرمیتاژ روسیه

از بزرگی این موزه گفتیم، حالا بد نیست بدانید که در این محل بیش از ۳ میلیون اثر هنری در دسته‌های مختلف نگهداری و به نمایش گذاشته شده است. بگذارید این مسئله را به شکل درست‌تری بیان کنید. اگر شما نزدیک به ۶ سال در موزه آرمیتاژ بمانید، چیزی نخورید، نخوابید و هیچ کار دیگری جز تماشای این آثار انجام ندهید، تقریبا برای هر اثر هنری در این مجموعه، یک دقیقه وقت خواهید داشت! همین حساب و کتاب ساده احتمالا بازگو کننده عظمت موزه آرمیتاژ خواهد بود.

آتش سوزی سال ۱۸۳۷ در موزه آرمیتاژ روسیه

در ۱۷ دسامبر سال ۱۸۳۷، حدود ۲ قرن پیش، آتش سوزی بسیار بزرگی در کاخ آرمیتاژ رخ داد که به گفته محققان، بزرگ‌ترین آتش سوزی در تاریخ سنت پترزبورگ محسوب می‌شود. خود تزار روسیه در زمان وقوع آتش سوزی در سالن تئاتر بولشووی بود اما نزدیک به ۳ هزار نفر که برای کاخ کار می‌کردند، هنگام آتش سوزی در بنا حضور داشتند. از بزرگی این آتش سوزی همان بس که بیش از ۲۰ هزار سرباز برای خاموش کردن آن دست به کار شدند تا توانستند جلوی از بین رفتن کامل آن را بگیرند و نگذارند آتش به جاهای بیشتری از کاخ برسد. متاسفانه این آتش سوزی حدود ۳۰ ساعت طول کشید و بخش‌های زیادی از دکور داخلی کاخ و چندین نقاشی مهم را از بین برد. ۲ سال طول کشید تا قسمت‌های آتش گرفته ترمیم شوند.

 

بازدید از موزه لنین مسکو

رنگی که در بنای آرمیتاژ روسیه به کار گرفته شده

در طول سال‌های زیادی که آرمیتاژ بنا شده، این کاخ همیشه دارای رنگ معروف زمردینی که حالا آن‌جا را در برگرفته نبوده است. در طراحی اصلی این کاخ قرار بود که رنگ نمای بیرونی زرد کم‌رنگ و سفید باشد. در زمان پادشاهی تزار پاول اول، این پادشاه تشخیص داد که رنگ زرد تیره‌تری برای آن در نظر بگیرند. در حالی که نیکولاس اول رنگ فیلی را برای طراحی بیرونی انتخاب کرد و در زمان فرمانروایی نیکولاس دوم، رنگی آجری رنگ برای آرمیتاژ انتخاب شد. این تغییر رنگ هیچ وقت تمامی نداشت تا در نهایت به رنگ زمردینی که در حال حاضر به کار برده شده رسیدند.

مجموعه کاترین کبیر در آرمیتاژ روسیه

 خیلی‌ها این را نمی‌دانند اما موزه آرمیتاژ در واقع با مجموعه خصوصی کاترین کبیر شکل گرفته بود. در سال ۱۷۶۴ او بیش از ۲۰۰ اثر هنری مهم را از کارگزاری در برلین خریداری کرد و از آن به بعد به خرید برای مجموعه خود ادامه داد و کارهای مهمی را از کنت‌های آلمان، دوک‌ها و بارون‌های فرانسه و بانک‌دارهای انگلیسی خرید. در میان خرید‌ها او، شاهکارهایی از رامبرانت، مایکل انجلو و خیلی هنرمندان مهم دیگر دیده می‌شوند. جالب این که خرید‌های او تنها مختص به نقاشی یا حتی هنرهای تجسمی معطوف نبود و کتاب‌های ارزشمند، کنده‌کاری‌های سنگی باستانی و خیلی چیزهای دیگر را نیز به این مجموعه اضافه کرده بود. در زمان مرگ کاترین کبیر، مجموعه‌ی وی شامل بیش از ۴ هزار نقاشی و آثار هنری پرتعدادی بود که در نهایت در سال ۱۸۵۲ منجر به شکل گیری موزه گشت.

کلیساهایی در میان دیوارهای موزه آرمیتاژ روسیه

باور می‌کنید که در مجموعه آرمیتاژ، کلیسایی وجود داشته باشد؟ در واقع این بنا دارای دو کلیسا است که "کلیسای بزرگ کاخ زمستانی" آن در همان زمان ساخت بنا توسط معمار اصلی طراحی و اجرا شده بود و در بخش شرقی کاخ قرار گرفته. در واقع این کلیسا جزو آخرین بخش‌های کاخ بود که اجرا شد. همچنین یک کلیسای کوچک در آپارتمان خصوصی تسارها در شمال غربی آرمیتاژ نیز قرار گرفته است که به صورت خصوصی در اختیار تزار قرار داشت.

 

۶ موزه‌ی معروف شهر کازان

ساعت طاووس در آرمیتاژ روسیه

یکی از گنجینه‌های خاص موزه آرمیتاژ، ساعت طاووس منحصر به فردی است که که دارای سه پرنده مکانیکی بوده که شامل یک جغد، یک طاووس و یک خروس می‌شود. این ساعت فوق‌العاده زیبا از طلا ساخته شده و طراحی و اجرای آن را جیمز فاکس معروف به عهده داشته است. این ساعت یکی از جاذبه‌های مهم در موزه به حساب می‌آید و هر ساعت اجزای آن به حرکت در می‌آیند. البته عجایب آرمیتاژ در بطن خود موزه کم نیستند. برای مثال این مکان دارای یک نمایشگاه اورگانیک هم هست که یک فرش ابریشمی بزرگ و حتی استخوانی تتو شده در میان آثار آن دیده می‌شود.

ارقام عجیب درباره موزه آرمیتاژ روسیه

موزه آرمیتاژ روسیه جزو شلوغ‌ترین موزه‌های روسیه و حتی جهان به حساب می‌آید. هر ساله بیش از ۳ میلیون نفر از آن‌جا بازدید می‌کنند و خیلی از آن‌ها که قصد رفتن به تور روسیه را دارند، برنامه سفر خود را برای سنت پترزبورگ می‌چینند، تا امکان بازدید از این مکان را پیدا کنند. در واقع آرمیتاژ هم از نظر تعداد و کیفیت آثار هنری، هم از نظر مساحت و هم از نظر تعداد بازدیدکنندگان، جزو بهترین موزه‌های جهان است.

 

بهترین موزه های گاردن رینگ مسکو

نکات جالب دیگر درباره موزه آرمیتاژ روسیه

  • هر ماه یک روز برای ورود رایگان به موزه اختصاص داده می‌شود
  • تا قرن ۱۹ میلادی تنها افراد دولتی یا خاندان سلطنتی و آن‌هایی که در کاخ کار می‌کردند اجازه ورود به این محل را داشتند
  • یک مومیایی باستانی واقعی از مصر در این محل نگهداری می‌شود
  • اسلحه‌ای که پاول اول یکی از امپراطوران روسیه با آن به قتل رسیده در این محل قرار دارد
  • زیرزمین کاخ در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان پناهگاه حملات هوایی مورد استفاده قرار می‌گرفت
  • موزه آرمیتاژ تنها موزه در سراسر روسیه است که آثاری از لئوناردو داوینچی در آن نگهداری می‌شود

یکی از روش‌های بسیار خوب بازدید از موزه، استفاده از راهنماهای این مجموعه است که به شما برای بازدید بهتر و همچنین کسب اطلاعات مهم در مورد کاخ و موزه کمک می‌کند.

منبع ۱

منبع ۲

۰۱ آذر ۱۴۰۱

نظرات کاربران