سفر به توریستی‌ترین جزیره مالدیو تودو (Thoddoo)

جاذبه‌های گردشگری مالدیو
سفر به توریستی‌ترین جزیره مالدیو تودو (Thoddoo)

تور مالدیو به خاطر استراحتگاه‌های مجللی که در هر گوشه و کنار نقاط توریستی‌اش در دسترس قرار داده شهرتی جهانی دارد که تورها به همان نواحی می‌رفتند اما در سال‌های اخیر این کشور درهای گردشگری را به نقاط محلی هم باز کرده است. بی‌شک رفتن به استراحتگاه‌های روی آب احساسی فوق‌العاده دارد اما جاهای محلی هم تجارب فرهنگی جذابی برای شما به همراه خواهند داشت. در ادامه سفر به جزیره تودو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

معرفی جزیره تودو

جزبره بی‌نظیر تودو در ۶۷ کیلومتری غرب پایتخت ماله و ۲۰ کیلومتری شمال مرکز اداری آتول شمالی واقع شده است. این جزیره باتوجه به استانداردهای مالدیو و با مساحت ۲ کیلومتر در ۱ کیلومتر جزیره‌ای نسبتا بزرگ است که یک سوم جزیره برای مزارع، یک سوم دیگر روستا و بقیه جنگل است. جمعیت این جزیره حدود ۱۴۰۰ نفر بوده و تودو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در کشور به شمار می‌رود که عمدتا به خاطر هندوانه‌های شیرین خود شناخته می‌شود.

 

سفری ارزان و کم هزینه به مالدیو

ساحل و اسنورکلینگ

تودو امروزه به خاطر مساحت نسبتا زیاد جذابی که در اختیار گردشگران قرار می‌دهد در دنیا به شهرت رسیده است. به طور کلی دو ساحل توریستی در این جزیره وجود دارد که در دو طرف جزیره قرار دارند. اولین ساحل در قسمت جنوبی جزیره واقع شده و از نزدیک‌ترین هتل حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا به آن برسید، که مسیر آن از مزارع میوه عبور می‌کند و به شدت زیبا و دیدنی است. این مسیر گزینه‌ای عالی، برای یک دوچرخه‌سواری ساحلی است که تقریبا از هر هتلی در دسترس شما قرار داده می‌شود. عموما ساحل با مرزی از درختان سبز جدا شده و با وجود وسعت کمی که دارند اما تمیز و باکیفیت نگه داری می‌شود. از آنجایی که در فصل گردشگری ساحل تودو بسیار شلوغ می‌شود تخت آفتابی و بانوج به تعداد همه نخواهد بود با این همه دوش و توالت در دسترس قرار دارند.

به علاوه یک مرز ساحلی سرسبز از درختان نخل ساحل را جدا کرده بر زیبایی آن افزوده است. ماسه تمیز و بدون خرده شیشه و مرجان مرده است و شما می‌توانید بدون ترس از زخمی شدن و پابرهنه در ساحل قدم بزنید و لذت ببرید. آب دریا هم شفاف و بدون زباله شناور است و به رغم وجود صخره‌های زیاد اما نقاط زیادی برای غواصی وجود ندارد. با این همه چند مرجان و چند گونه ماهی برای اکتشاف با اسنورکلینگ وجود دارد که روز شما را سرگرم کننده کنند. اشاره کنیم که به خاطر جریانات اقیانوسی کشش آب زیاد بوده و اگر خیلی به سمت جلو شنا کنید احتمالا برای برگشت خسته می‌شوید و به عضلات‌تان فشار وارد خواهد شد. به علاوه بهتر است تنها شنا نکنید زیرا به خاطر همین جریانات شدید اصلا متوجه نمی‌شوید که چقدر از ساحل جدا شده‌اید. ساحل دوم در قسمت شمال شرقی - پشت استادیوم واقع شده که از برخی هتل‌ها، تنها ۵ دقیقه پیاده راه است. به علاوه از ساحل جنوبی کوچکتر است، و گردشگران زیادی نیز به آن نمی‌روند در نتیجه آرام‌تر و ساکت‌تر است و تخت‌های آفتابگیرو بانوج به راحتی در دسترس قرار می‌گیرد. مزیت این ساحل نزدیکی به صخره‌هایی است که تنها ۲۰۰ متر با آن فاصله دارد. اگر شانس داشته باشید در لبه صخره، می‌توانید لاک پشت‌ها، عقاب‌ها و حتی سفره ماهی را ببینید اگرچه خبری از انواع ماهی‌های رنگی و کوسه‌ها نیست.

دوچرخه سواری

با توجه به صدها جزیره گوچک مالدیو این جزیره با استانداردهای آن نسبتا بزرگ در نظر گرفته می‌شود از طرفی گشت و گذار در آن با پای پیاده زمان می برد. این فرصت خوبی دست می‌دهد تا با دوچرخه جزیره را بگردید و ببینید به دور از سواحل توریستی چه چیزی برای اکتشاف دارد. مانند اکثر جزایر مالدیو تودو هم به لحاظ زندگی حیوانی آنقدرها متنوع نیست و تنها چرخنگ‌های منزوی در اندازه‌های مختلف پیدا می‌شوند که از پوست نارگیل به عنوان خانه و سرپناه استفاده می‌کنند. به علاوه گاهی اوقات حواصیل ‌های طوسی (نوعی مرغ ماهی‌خوار) را خواهید دید که اگر از شما خوشش بیاد اجازه می‌دهد کمی به آن نزدیک‌تر شوید. به علاوه روباه پرنده که جثه کوچکی دارد میوه‌خوارند را هم می‌توانید ببینید در بین خزندگان حیواناتی مثل  ایگواناهای کوچک و گکوهای بسیار کوچک در جزیره یافت می‌شوند. شاره کنیم که پشه‌ها در برخی از قسمت‌های جزیره مثل مزارع و باغ‌های میوه بسیارند بهتر است از قبل خودتان را مجهز کرده باشید.

 

شهرهای توریستی مالدیو را بشناسیم

سافاری اسنورکلینگ

به طور کلی دو مکان برای سافاری غواصی وجود دارد یکی در نزدیکی تودو و دیگری در Rasdhoo Atoll. در حالت اول، با لاک‌پشت‌ها روی صخره‌های خانه غواصی می‌کنید و در مورد دوم از سه نقطه در راسدهو آتول دیدن خواهید کرد. بین این دو کدام را انتخاب می‌کنید؟ ما گزینه دو را توصیه می‌کنیم زیرا در این صورت دنیای زیر آب مالدیو متنوع و شگفت انگیز مالدیو را کشف خواهید کرد.

مانتا ری بزرگ‌ترین سفره ماهی‌های روی زمین هستند که طول بال‌های آن‌ها می‌تواند تا ۶ متر هم برسد. این موجودات زیبا و دوستانه فقط از پلانکتون تغذیه می کند و هیچ جای نگرانی در مورد آن‌ها وجود ندارد. آن‌ها دوست دارند در عمق شنا کنند و اگر کمی جلوتر بروید شانس شنا با آن‌ها را خواهید داشت.

تور مزارع محلی

چنین تورهایی را می‌توانید خودتان انجام دهید و یا با کمک راهنمای هتل در تورهای گشتو گذار شرکت کنید. دیدن مزارع سبزیجات آن هم در جزیره‌ای مرجانی حسابی باعث شگفتی شما خواهد شد. به علاوه در این بازدیدها معمولا مقداری سبزیجات تازه محلی هم به دست خواهید آورد. تودو یکی از معدود جزایر مالدیو است که میوه و سبزیجات را به جزایر دیگر صادر می‌کند. پاپایا، هندوانه، موز، نارگیل و غیره در اینجا رشد می‌کنند. اگر می‌خواهید از درختان میوه بچینید، لطفا ابتدا از مردم محلی اجازه بگیرید.

غذاهی محلی

جذابیت تودو و سایر جزایر مشابه، توانایی خوردن غذاهای محلی است. اگر فقط به محل اقامت‌تان متکی باشید واقعا هیچ وقت نمی‌توانید طعم واقعی غذاهای محلی را بچشید. صبحانه سنتی مالدیو ماشونی است که از ماهی تن، خرده‌های نارگیل، پیاز و فلفل قرمز خرد شده که بر روی نان نازک روشی (نان نازک سبک چاپاتی) ریخته شده، درست شده است. اگرچه این ترکیب به نظر اشتها آور نمی‌آید اما در بین توریست‌ها به شدت محبوب و دلخواه است. از آنجایی که تودو خود پرورش سبزی و میوه دارد خوردن پاپایا یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که باید بکنید. با قدم زدن در جزیره، می‌توانید مزارع بسیاری از پاپایا و هندوانه را ببینید. فروشندگان میوه پاپایا را به طور کامل به شما می‌فروشند و آن‌ها را از وسط نصف کرده و با قاشق سرو می‌کنند. میوه‌تان را بردارید و به ساحل بروید و غرق در زیبایی‌های استوایی از خوردن آن لذت ببرید.

اگرچه باید بی‌خیال رستوران‌های خوب با غذاهای خوشمزه باشید اما دست کم غذاخوری‌های محلی از غذاهای فست فودی تا برگرها و پاستا را واقعا خوشمزه درست می‌کنند. اما به طور کلی توصیه می‌کنیم بی‌خیال غذاهای غربی شوید و به جای آن از خوردن غذاهای محلی و کشف طعم‌های جدید لذت ببرید. کوتو روتی با فلفل دلمه ای مالدیویی از غذاهای پیشنهادی ماست که می‌توانید به قیمت ۳ تا ۵ دلار خریداری کنید.

 

آشنایی با ۱۳ نکته جالب قبل از سفر به مالدیو

فعالیت‌های دیگر

به سافاری دلفین بروید که با قایق‌های مسافربری آنقدر به دلفین‌ها نزدیک می‌شوند که می‌توانید آن‌ها را به خوبی رصد کنید. همچنین می‌توانید از جزایر خالی از سکنه دیدن کنید، جزیره مادیوارو یکی از نقاط مشهور برای پیک نیک است که بین سواحل ماسه سفید محسور شده است. ماهیگیری در شب نیز از فعالیت‌های آرام و محبوب در تودو است. مخصوصا این که مالدیو جایی است که همه می‌توانند فقط با استفاده از نخ ماهیگیری، قلاب و طعمه برای صید ماهی تلاش کنند و نتیجه آن را ببینند.

زیرساخت‌های تودو

این جزیره همه چیزهای مورد نیاز شما از بیمارستان گرفته تا مدرسه و مهدکودک، سالن بدنسازی و زمین فوتبال و همچنین دو مسجد بزرگ را در خود جای داده است. این جزیره چندین رستوران و کافه دارد که می توانید کورس‌های غذای محلی را امتحان کنید. قیمت‌ها نیز در یک رنجی کمی بالاتر پایین هستند و زیاد تفاوتی با هم ندارند. از غذاهایی که در اینجا می‌توانید پیدا کنید شامل برنج با ماهی تن، مرغ سرخ شده، نودل با مرغ، سبزیجات، سوپ ماهی تن و شیر نارگیل. پنکیک با ماهی تن و نارگیل، کاسرول با ماهی تن و برنج و انواع پای ماهی تن می‌شود.

 

راهنمای گردش در ماله، پایتخت مالدیو

 

در تودو کجا اقامت کنیم؟

یکی از اقامتگاه‌های فوق العاده در تودو که در وبسایت معتبر تریپ‌ادویزور امتیاز بالایی دارد هتل Relax Residence است از اولین هتل‌های جزیره بوده و به طور دائمی در حال ارتقای سطح کیفی خدماتش است. علاوه بر خدمات عالی، هتل ریلکس رزیدنس فقط برای اقامت بزرگسالان است و از  کودکان زیر ۱۶ سال پذیرش نمی‌کند که چنین چیزی به ندرت در مالدیو دیده می‌شود. اگرچه این هتل از اقامتگاه‌های ارزان جزیره نیست اما سطح کیفی خدماتی که ارائه می‌دهد بالا است.

حمل و نقل دریایی به تودو

هزینه سفر یک طرفه به تودو به هر نفر ۱۵ دلار است و مدت سفر تا ۵ ساعت طول می‌کشد. ولی با قایق‌های مسافربری هزینه سفر یک طرفه به ازای هر نفر ۳۵ دلار بوده و طول سفر فقط حدود یک دقیقه طول می‌کشد. از آنجایی که این شرکت‌ها خصوصی هستند ممکن است ساعت سفر تغییر کند بنابراین همیشه زودتر برنامه سفر را بررسی کنید.

 

معرفی محبوب‌ترین غذاهای مالدیو

۰۶ تیر ۱۴۰۱

نظرات کاربران