راهنمای گردشگری ده جاذبه برتر گردشگری ترکیه

جاذبه‌های گردشگری ترکیه
ده جاذبه برتر گردشگری ترکیه

1. آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر Aspendos یکی از حفاظت شده ترین تئاترهای باستانی دوران باستان است. این آمفی تئاتر در سال 155 بعد از میلاد و در زمان حکمرانی امپراتور رومی، مارکوس اورلیوس بنا شد و ظرفیت تماشگران آن 15000 تا 20000 نفر است. چون بعدها از این تئاتر به عنوان کاروانسرا استفاده شد، مرتباً مرمت و حفاظت شد. بنابراین آمفی تئاتر آسپندوس بدون از دست دادن ویژگی های اصلی اش، تا به امروز باقی مانده است.


2. ساحل پاتارا

این ساحل یکی از طویل ترین سواحل شنی مدیترانه است که هیچ ساختمانی به جز یک کافی شاپ در موازات آن دیده نمی شود. یک گونه در حال انقراض لاک پشت سرگنده در این منطقه تولیدمثل می کند. دهکده مجاور پاتارا زادگاه سنت نیکولاس، اسقف بیزانسی قرن چهاردهم بود که بعدها به افسانه بابانوئل بدل شد.


3. پاموک کاله

پاموک کاله که در زبان ترکی به معنای قصر پنبه ای است، چشم اندازی خارق العاده در غرب ترکیه است که به خاطر شیب های پلکانی سفیدش مشهوراست. این شیب های پلکانی از ماده تراورتن هستند. تراورتن یک سنگ رسوبی است که از آب های معدنی چشمه های آب داغ رسوب می کند. انسان ها طی هزاران سال گذشته در این آب ها شنا کرده اند. شهر باستانی یونانی هیراپولیس توسط پادشاهان پرگامون بر روی چشمه های آب داغ ساخته شده است. ویرانه های حمام ها، معابد و بناهای تاریخی را می توان در این محل مشاهده نمود.


4. بدروم

این شهر با سواحل شنی و خیابان های پر از فروشگاه و رستوران های با کلاسش، سالهاست که تفرجگاه محبوب توریست ها در ترکیه است. نام باستانی آن هالی کارناسوس است و یکی از عجایب هفت گانه دوران باستان بوده است. متأسفانه چند زلزله موجب تخریب بناهای تاریخی آن شدند، ولی اماکن تاریخی دیگر آن مثل قلعه بدروم که توسط مبارزین جنگ های صلیبی در قرن پانزدهم ساخته شده بود، هنوز در این شهر دیده می شود. این قلعه به روی لنگرگاه داخلی بدروم اشراف دارد که با قایق های میلیون دلاری پر شده است.


5. کوه نمرود

این کوه 2134 متر ارتفاع دارد و در جنوب شرقی ترکیه و در نزدیکی شهر آدی یامان قرار دارد . در سال 62 قبل از میلاد، شاه آنتیوکوس اول، یک مقبره با مجسمه های عظیمی از خود، دو شیر، دو عقاب و خدایان یونانی و ایرانی مختلف در قله این کوه ساخت. از زمان ساخت این مقبره، سر این مجسمه ها از بالای کوه به پایین غلتیده و در این محل پراکنده شده اند. قله کوه نمرود دارای چشم انداز زیبای کوه های اطراف است. جاذبه اصلی این مکان، تماشای طلوع خورشید از سمت شرقی کوه بوده که به سر این مجسمه ها سایه رنگ نارنجی می دهد و به حس اسرارآمیز این مکان می افزاید.


6. اولودنیز

دهکده توریستی اولودنیز در ساحل جنوب غربی دریای اژه واقع شده است . در ورودی این شهر که یک تالاب آبی رنگ است، خلیج شنی دنجی وجود دارد. این ساحل به دلیل رنگ های آبی آن معروف بوده و یکی از مناسب ترین ساحل های مدیترانه برای عکاسی است. اولودنیز به خاطر چشم اندازهای پانورامیک منحصر بفردش برای پاراگلایدر در دنیا معروف شده است.

7. مسجد آبی

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد در استانبول با شش مناره و معماری کاملش از نمای بیرونی بسیار تأثیرگذار است. در حالیکه هنوز هم به عنوان مسجد از آن استفاده می شود، یکی از اثر گذارترین جاذبه های توریستی استانبول است. این مسجد بین سال های 1609 و 1616 احداث شد و مانند بسیاری از مسجدهای دیگر، مقبره سازنده اش در داخل آن قرار دارد. در داخل، سقف بلند آن با 20 هزار کاشی آبی و با طرح های گوناگون تزئین شده است که وجه تسمیه این مسجد به خاطر رنگ های آبی زیبای کاشی های آن است.


8. کتابخانه سلسوس

ویرانه های اِفِسوس یکی از پرطرفدارترین جاذبه های توریستی در ساحل غربی ترکیه به شمار می روند. شهر افسوس به خاطر معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه عهد باستان معروف بود، که توسط یک شورشی و به دستور اسقف اعظم قسطنطنیه در سال 401 بعد از میلاد ویران شد. هنوز هم بعضی از قسمت های ساختمان آن را می توان دید، از جمله تئاتر بزرگ و کتابخانه سلسوس. این کتابخانه حدود سال 125 بعد از میلاد ساخته شد و 12 هزار طومار در آن نگهداری می شد ، در ضمن سلسوس، فرماندار آسیا بود. نمای این کتابخانه در دهه هفتاد به دقت مرمت گردید و از ویرانه های اولیه به حالت شکوهمند امروزی رسید.


9. دودکش های پریان گورمه

کاپادوکیا به خاطر صخره های طبیعی و اعجاب انگیز و میراث تاریخی خاص مشهور است. یکی از بهترین مکان ها برای دیدن این صخره های عجیب، روستای گورمه است که در میان مخروط های خاکسترهای آتشفشانی قرار گرفته است که به این مخروط ها، دودکش های پریان اطلاق می شود. این دودکش ها به علت فرسایش بادی و آبی دو لایه آتشفشانی مختلف به وجود آمده اند: یک لایه کلفت از سنگ توف (خاکستر آتشفشانی جامد) با لایه ای نازکتر از بازالت که نسبت به فرسایش مقاومتر است. چون کنده کاری در سنگ توف آسان است، بسیاری از این دودکش ها در کاپادوکیا در طی قرن ها توخالی شده اند. زیرا در داخل آنها خانه، کلیسا و انبار ساخته می شد.


10. ایاصوفیه

ایاصوفیه واقع در استانبول در واقع یک کاخ پادشاهی بوده که در قرن ششم برای امپراتور روم شرقی، جاستینیان اول، ساخته شد. این شاهکار مهندسی رومی، با گنبد عظیمش (به قطر 31 متر یا 102 فوت) فضایی را می پوشاند که تا بیش از 1000 سال بزرگترین فضای بسته دنیا بود. این کلیسا در سال 1204 در جنگ صلیبی چهارم به تاراج رفت و در قرن پانزدهم وقتیکه عثمانی ها شهر را فتح کردند، به مسجد و در سال 1935 تبدیل به موزه شد و اکنون یکی از جاذبه های اصلی ترکیه است.

۲۴ خرداد ۱۳۹۴

نظرات کاربران