راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در گرجستان

جاذبه‌های گردشگری گرجستان
راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در گرجستان

تفلیس با کوچه‌ها و خیابان‌ها و پیاده‌روهای دلربایش و پیاده‌راه‌های جذابش، شهری محبوب برای همه‌ی کسانی است که می خواهند از قدم به قدم سفرشان با تور گرجستان لذت می‌برند و به دنبال کشف نشانه‌های شهر و تجربه کردن غذاهای خیابانی و مزه کردن قهوه‌ی خاص کوچه بن‌بست و دنبال کردن صدای موسیقی از پشت پنجره‌های خانه ویلایی هستند.

گاهی وقت‌ها استفاده از سیستم حمل و نقل شهری از دور سخت به نظر می‌رسد. بخصوص اگر زبان رسمی آن کشور انگلیسی نباشد و روی تابلوی ایستگاه‌های اتوبوس و قطار با حروف درشت اسم ایستگاه با حروف عجیبی نوشته شده باشد. اما بد نیست بدانید، اگر قصد دارید مسافر تور گرجستان خرداد 97 باشید، پیدا کردن ایستگاه مناسب و وسیله مناسب برای سفر در گرجستان اصلا کار سختی نیست. پس با ما همراه باشید تا با هم سوار اتوبوس شویم و از قطار پیاده شویم و با ماتروشکا به سمت مرکز شهر برویم.

 

راهنمای سفر عاشقانه به گرجستان

 

در گرجستان راننده‌ها سمت چپ هستند یا راست؟

 

 

رانندگی در گرجستان

 

 

اگر این اولین سفر شما با تور تفلیس است باید از قبل این را بدانید که در شهر تفلیس بعضی از ماشین‌ها در سمت چپ‌شان فرمان دارند و بعضی از آنها در سمت راست. اگر مهم‌ترین سوال شما این هست که آیا در این سیستم، رانندگی کار سختی می‌شود یا نه، باید بگوییم که بهتر است آن را تجربه کنید. اگر شما گواهینامه رانندگی بین‌المللی دارید بعد از صحبت با آژانس‌های کرایه ماشین و داشتن مدارک مورد نیاز آنها، می‌توانید رانندگی از سمت راست را هم تجربه کنید. البته قبل از انجام این کار بهتر است در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی در تفلیس بخوبی اطلاع داشته باشید و از مهارت خودتان برای رانندگی مطمئن باشید.

 

۱۱ دلیل برای اینکه چرا باید به کشور زیبای گرجستان سفر کنیم؟

 

در گرجستان با تاکسی‌ها چونه بزنید

 

 

تاکسی در گرجستان

 

 

اگر قصد رفتن از یک سمت شهر به سمت دیگر شهر را دارید، خیلی نگران نباشید. هزینه تاکسی در تفلیس خیلی بالا نیست و با ۳ لاری می‌توانید به مقصدتان برسید. به خصوص اینکه شهر خیلی بزرگ نیست و برای دیدن بیشتر مکان‌های دیدنی فاصله‌ی زیادی را نباید طی کنید.  با این حال اگر قصد این را دارید که مسافت بیشتری را با تاکسی بروید بهتر است یا سوار تاکسی‌هایی شوید که قیمت را خودشان محاسبه می‌کنند و یا قبل از سوار شدن حسابی با آقای راننده چونه بزنید. هرچقدر هم که قیمت بالایی گفتند، به ایرانی بودن خودتان شک نکنید و با قدرت تمام ادامه دهید.

 

راهنمای گشت و گذار در تفلیس با متروی شهری

 

سفر به قلب زمین با مترو در گرجستان

 

 

متروی گرجستان در اعماق زمین

 

 

متروی شهر تفلیس تقریبا تمام شهر را از فرودگاه گرفته تا مرکز شهر و از آن طرف ایستگاه قطار و ترمینال اتوبوس‌ها را پوشش داده است. برای پیدا کردن ایستگاه مورد نظرتان کافی است سری به ایستگاه مترو بزنید و از روی نقشه‌هایی که روی دیوار یا به صورت بروشور قرار دارند، جایی که قصد رسیدن به آن را دارید پیدا کنید. بعد از پرداخت ۵۰ تتری و خریدن بلیط و رد شدن از گیت به سمتی می‌روید که پله برقی و محل سوار و پیاده شدن از قطار است. متروی تفلیس تقریبا نزدیک به قلب زمین است. شاید شما هم مثل ما به یاد ژول ورن و اعماق زمین افتاده باشید. به خصوص بوی ناب گوگرد که از دل شهر تفلیس و چشمه‌ها و حمام گوگردی خبر می‌دهد. خوشبختانه در ایستگاه مترو تفلیس تک‌تک ایستگاه را به زبان گرجی و انگلیسی خبر می‌دهند و با توجه به زمان بندی دقیق به راحتی می‌توانید برنامه خودتان را برای رسیدن به مقصد تنظیم کنید.

 

قطار بین شهری در گرجستان

 

 

قطار بین شهری در گرجستان

 

 

برای رفتن به باتومی یا شهرهای دیگر در گرجستان می‌توانید از قطارهای بین شهری استفاده کنید. باتومی بعد از تفلیس پرجمعیت‌ترین شهر گرجستان به حساب می‌آید. قطارهای بین شهری از تفلیس به باتومی ساعت حرکت متفاوتی دارند. اگر قصد این را داشته باشید که با قطارهای شب به سمت باتومی بروید دو روز در میان در ساعت ۱۲ شب قطار به سمت باتومی حرکت می‌کند. همچنین برای مسیر تفلیس به باتومی در روز دو قطار روزانه حرکت می‌کنند.البته به غیر این مسیرها می‌توانید پیش از سفر هم با تور باتومی مسافر این شهر شوید.

 

قطارهای بین المللی در گرجستان

آذربایجان، ارمنستان و ترکیه نیز وجود دارد. حرکت قطار در مسیرهای مختلف بنا به فصل و افزایش توریست ممکن است بیشتر شود. پس اگر قصد برنامه‌ریزی با قطار برای سفرهایتان دارید بهتر است از قبل برنامه حرکت قطارها را چک کنید.

 

اتوبوس‌های بین شهری در گرجستان

 

 

اتوبوس‌های بین شهری در گرجستان

 

 

یکی از خوبی‌های جانمایی ترمینال اتوبوس‌های بین شهری در گرجستان قرار گرفتن ایستگاه مترو دیدوبه به ترمینال اتوبوس است. اتوبوس‌های بین شهری قدیمی هستند و راحتی کمتری دارند. با این حال اگر قصد دیدن شهرهای کوچکتر و دیدن مناظر و گاهی پیاده شدن از قطار و دیدن فضاهای بین شهری را دارید می‌توانید از اتوبوس‌های بین شهری استفاده کنید.

 

آرگو تله کابینی برای تماشای باتومی زیبا از ارتفاع

ماتروشکا در گرجستان

 

 

ماتروشکا در گرجستان

 

 

ماتروشکا مینی‌بوس‌های کوچک معروف گرجستان است که برای رفت و آمد شهری و بین شهری استفاده می‌شود. برای سوار شدن این مینی‌بوس‌ها باید هنگام عبور آنها، با دست تکان دادن بخواهید که توقف کنند و سوار شوید. هر ماتروشکا در مسیری مخصوص حرکت می‌کند و بر روی شیشه جلوی آن کد مخصوص به آن مسیر نمایش داده شده است. برای پیدا کردن مسیر مورد نظرتان باید از روی نقسه حمل و نقل شهری تفلیس، مسیر مورد نظرتان را انتخاب کنید و سوار ماتروشکای مورد نظر شوید. هزینه ماتروشکا ۸۰ تتری است که می‌توانید به صورت نقدی یا با کارت‌هایی که مخصوص حمل و نقل در شهر است آن را پرداخت کنید.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

نظرات کاربران