بازدید از زیباترین کلیساهای استانبول

جاذبه‌های گردشگری استانبول
بازدید از زیباترین کلیساهای استانبول

از آنجایی که استانبول یکی از بهترین شهرهایی است که به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر در نظر گرفته می‌شود، کلیساهای استانبول نیز برجسته هستند. قدمت مسیحیت در استانبول به قرن چهارم برمی گردد. ایاصوفیه، ایا ایرنه و هاواریون اولین کلیساهای مسیحی استانبول هستند. به علاوه کلیساهای زیادی در استانبول وجود داشت که متعلق به فرقه‌های مذهبی و ملل مختلف (یونانی، ارمنی، لاتین، جنوایز و غیره) بودند. در طول تاریخ بعضی از کلیساها از اهمیت افتادند و برخی دیگر به دست فراموشی سپرده شدند اما برخی از آن‌ها همچنان زیبایی خیره کننده‌ای از خود به نمایش می‌گذارند که باید در تور استانبول از آن‌ها دیدن کنید. در اینجا مهم‌ترین، تاریخی‌ترین و زیباترین کلیساهای استانبول را گردآوری کرده‌ایم که ارزش بازدید را دارند. این فهرست همچنین شامل موزه‌هایی است که قبلا کلیسا بوده‌اند.

 

کلیسای پاتریارک‌ یونانی و سنت جورج در فنر

کلیسای پاتریارک‌ یونانی و کلیسای پدرسالاری سنت جورج در محله فنر در سواحل شاخ طلایی واقع شده و حیاط یکسانی دارند. پاتریارک‌ هنوز برای مسیحیت ارتدوکس یونانی در سراسر جهان به عنوان کلیسای مادر محسوب می‌شود. پاتریارک‌ (The Patriarchate) بالاترین مرکز کلیسای ارتدکس است، جایی که کلیسای مسیحی ارتدکس شامل چندین کلیسای خودگردان است که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان دارند و مرکز خود را در استانبول برای بیش از هفده قرن حفظ کرده است. پاتریارک مستقیما بر دنیای ارتدکس مسیحیان از چندین پیشینه قومی در قاره آمریکا، اروپا، آسیا، استرالیا و بخش‌هایی از یونان نظارت می‌کند.

 

نگین‌های پنهان استانبول برای گردشگران

کلیسای پاتریارک سنت جورج

کلیسای سنت جورج پنجمین کلیسایی است که از قرن پانزدهم به بعد اسکان پاتریارک ارتدوکس یونان را در خود جای داده است. این کلیسا زمانی صومعه ای برای راهبه‌های ارتدکس بود و در بین سال‌های ۱۵۹۸ و ۱۶۰۱ به دفاتر پاتریارک تبدیل شد. این کلیسا به سه قسمت تقسیم می‌شود که شامل هشتی (شمایل‌های جورج و الیاس نبی)، شبستان و محراب بوده و همچنین با سه ایوان خود سبک سنتی بازیلیکا را حفظ کرده است.

کلیسای تثلیث مقدس (Hagia Triada) در تقسیم

کلیسای Hagia Triada در ورودی خیابان استقلال، تقسیم در سمت چپ قرار دارد و با گنبد و برج‌های ناقوس دوقلو برای همه قابل مشاهده است. این کلیسا توسط معمار کامپاناکی در جایی که قبلا بیمارستان و قبرستان ارتدکسی بوده ساخته شده است. این کلیسا اولین کلیسای گنبد دار استانبول است که با سبکی تلفیقی ساخته شده است.

 

بهترین کلاس‌های آشپزی در استانبول

کلیسای کاتولیک سنت آنتوان (سنت آنتونی پادوآ) در خیابان استقلال

یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین کلیساهای استانبول، سنت آنتوان (که سنت آنتونی پادوآ یا سنت آنتونیو دی پادووا نیز نامیده می‌شود) در خیابان معروف استقلال در محله تقسیم در منطقه بی‌اوغلو استانبول واقع شده است. این کلیسا که در سال ۱۹۱۲ به سبک نئوگوتیک ایتالیایی ساخته شد، همچنین یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای استانبول بوده و به بزرگ‌ترین جامعه کاتولیک رومی استانبول تعلق دارد. این کلیسا توسط Giulio Mongeri و Eduardo de Nari، دو معمار مشهور به سبک نئوگوتیک طراحی شده است اما اگر به نما نگاه بیندازید سبک توسکانی لومبارد قرن چهاردهم و با ساختمانی به شکل صلیب لاتین را خواهید دید. این کلیسا هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر باز است.

کلیسای پیر در کاراکوی

کلیسای سنت پیر که در پایین برج گالاتای استانبول در کاراکوی قرار دارد، در سال‌های ۱۸۴۱-۱۸۴۳ ساخته شد. بعد از این که کلیسای کشیشان دومنیکن گالاتا به تصرف عثمانی‌ها درآمد که امروزه به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می‌گیرد، کلیسای یاد شده به اینجا نقل مکان کرد. دیوارهای عقبی کلیسا در بخشی از دیوارهای قدیمی جنوا گالاتا ساخته شده است. این کلیسا قبلا دچار آتش سوزی هم شده بود که با این همه توانست جان سالم به در ببرد و دوام بیارود. همچنین در معماری کلیسا سبک باسیلیکا (قصر مانند) با تزئینات طلایی و گنبد بزرگ آبی رنگ به چشم می‌خورد. این کلیسا که در خدمت ایتالیایی‌ها و مالتیایی‌ها بود حالا یکی از بخش‌های تاریخی و دیدنی استانبول محسوب می‌گردد.

 

نزدیک‌ترین مراکز خرید میدان تکسیم، استانبول

کلیسای ارتدکس بلغارستان (کلیسای آهنی، ایا استفانوس) در فنر

کلیسای بلغاری (Sveti Stefan) که همچنین به عنوان کلیسای آهنی و ایا استفانوس هم شناخته می‌شود در ساحل شاخ طلایی و نزدیک به محله فنر واقع شده است. قالب‌های آهنی مورد استفاده در سازه در سال ۱۸۷۱ با کشتی از وین آورده شد که باعث شده این کلیسای سفید و زیبا به کلیسای آهنی شهرت پیدا کند. شاید تصورش سخت باشد چطور در آن زمان برای ساخت این کلیسا ۵۰۰ تن آهن و ۴ میلیون پلاک نقره با کشتی از وین تا استانبول را حمل کرده و به ساحل رساندند. این کلیسا که به "مرواریدی در تاج استانبول" تشبیه شده برای اقلیت بلغاری که کلیسای پاتریارک یونانی فنر را ترک کردند بودند ساخته شد.

کلیسای ارتدکس ارمنی Surp Krikor Lusarovic در کاراکوی

کلیسای Surp Krikor Lusarovic که در خیابان Kemeralti Sakizcilar در کاراکوی استانبول واقع شده است، نه تنها قدیمی‌ترین کلیسای ارتدکس ارمنی استانبول است که در سال ۱۴۳۱ ساخته شده است، همچنین یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای شناخته شده در استانبول نیز هست. گنبدها و برج ناقوس آن بسیار شیک بوده و به سبکی هستند که در استانبول کلیساهای کمتری را با گنبدی چنین زیبا و منحصر به فرد می‌توان پیدا کرد. در حقیقت جدا از بحث تاریخی آن از لحاظ معماری این کلیسا به شدت خاص و دیدنی بوده و علاقه‌مندان به فرهنگ و معماری را به خود جذب می‌کند. همچنین جایی عالی برای انداختن یکی دو عکس هنری هم هست.

 

بهترین رستوران‌های شاخ طلایی استانبول

کلیسای Surp Vorvots Vorodman در کومکاپی

کلیسای Surp Vorvots Vorodman که در محله کومکاپی واقع شده، به معنای «فرزندان رعد و برق»، یک کلیسای بیزانسی است که پس از فتح استانبول توسط جامعه ارمنی مورد استفاده قرار گرفت. این کلیسا که از یک کلیسای جامع و دو کلیسا کوچک تشکیل شده از سال ۱۶۴۱ کلیسای ایلخانی بوده و یکی از سه کلیسای معروف ارمنی که در استانبول شهرت زیادی دارد. اگرچه به لحاظ ظاهری شاید ساده به نظر برسد اما در داخل زرق و برق کلیساهای ارمنی را داشته و پر از تزئینات سبک ارمنی است. از لحاظ فرهنگی و تاریخی این یکی از کلیساهایی است که نباید در تور استانبول بازدید از آن را از دست بدهید. بنابراین هرگز گول دیوارهای آجری ساده آن را نخورید.

کلیسای بانوی مغولان (کلیسای خونین) در بالات

این کلیسای مقدس و بسیار محبوب قرن سیزدهمی که در بالات واقع شده است به مریم مقدس مغول نیز معروف است. مهم‌ترین ویژگی کلیسا این است که برخلاف دیگر همتایانش در زمان امپراتوری عثمانی به مسجد تبدیل نشد و به عنوان عبادتگاه به جامعه ارتدکس یونان واگذار شد. زیبایی این کلیسا برخلاف موارد بالاتر نه به خاطر زرق و برق معماری‌اش بلکه به خاطر زیبایی تاریخی و دیوارهای آخری کهنه‌اش است.

 

گشت و گذار در بازارهای محلی استانبول

کلیسای ارتدوکس یونانی ایا ایفیمیا در کادیکوی

کلیسای ارتدوکس یونانی Ayia Efimia در میدان کوچک منطقه بازار کادیکوی واقع شده است. این کلیسا برای اولین بار در سال ۱۶۹۴ ساخته شد و قدمت آن به دهه ۱۸۳۰ باز می‌گردد. طبق روایات ایا افیمیا در سال ۳۰۵ میلادی کسی بود که به خدای یگانه ایمان داشت و از بت پرستی سر باز می‌زد به همین دلیل مورد شکنجه قرار گرفت و در نهایت به قتل رسید.

مسجد جامع ایاصوفیه در سلطان احمد

ایاصوفیه در استانبول که قدمت آن به سال ۳۲۵ برمی‌گردد، کلیسا و موزه سابق است که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آثار معماری جهان معرفی شده و هشتمین عجایب جهان شمرده شده است. ایاصوفیه همچنین یکی از پربازدیدترین بناها و موزه‌های استانبول و جهان بشمار می‌رود که از ژوئیه ۲۰۲۰ به عنوان مسجد فعالیت می‌کند. ایاصوفیه که در سال ۳۲۵ به عنوان کلیسا ساخته شد، در سال ۵۳۷ بازسازی شده و پس از فتح استانبول در سال ۱۴۵۳ توسط سلطان احمد فاتح به مسجد تبدیل شد. این مسجد از سال ۱۹۳۵ به عنوان موزه خدمت می‌کرد که در نهایت مجددا به مسجد تغییر کاربری داد.

 

۸ جاذبه‌ی گردشگری طبیعی در استانبول

موزه ایا ایرنه در سلطان احمد

ایا ایرنه با قدمتی که به قرن چهارم میلادی بازمی‌گردد در ابتدا به عنوان کلیسا ساخته شد ولی امروزه تبدیل به موزه شده است. همچنین این کلیسا به عنوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی و نمایشگاه‌ها فعالیت می‌کند. این کلیسا در داخل کورت اول موزه کاخ توپکاپی استانبول واقع شده و از سه بخش نائوس، نارتکس و دهلیز تشکیل شده است، در حالی که دهلیز به جا مانده آن، تنها نمونه باقی مانده از دوره بیزانس است. ایا ایرنه که به عنوان سنت ایرنه و یا سنت ایرنس هم شناخته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای بیزانس در استانبول است که بعد از ایاصوفیه دومین کلیسای بزرگ امپراتوری روم شرقی بود. ایا ایرنه نسخه کوچک‌تری از ایاصوفیه است که گفته می‌شود به عنوان نسخه مدل و امتحانی آن درابعاد کوچک‌تر ساخته شد زیرا پروژه ایاصوفیه در آن زمان بلندپروازانه بود.

مسجد چورا در ادیرنکاپی

مسجد چورا در استانبول که در ابتدا به عنوان کلیسا ساخته شد و سپس به موزه تبدیل شد یکی از چشم‌گیرترین مکان‌های تاریخی استانبول است که بخشی از یک صومعه بوده و قدمت آن به قرن ششم بازمی‌گردد. Chora نمونه‌های بسیار زیبایی از موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری بیزانس را در خود جای داده است که با وجود گذر زمان و فرسایش، قسمت‌هایی از آن‌ها همچنان چشمگیر و دیدنی هستند. در واقع این تصاویر داستان‌هایی از کتاب مقدس را روایت می‌کنند که به شدت دیدنی هستند. اولین کلیسای چورا در قرن ششم در عصر ژوستینیانوس (۵۲۷-۵۶۵) ساخته شد. سپس در دوران امپراتور الکسیوس اول در اواخر قرن یازدهم بازسازی شد و در طول تهاجم سال‌های ۱۲۰۴-۱۲۶۱ ویران شد و پس از تحمل آسیب‌های واقعا جدی، مجددا در سال‌های ۱۲۸۲-۱۳۲۸ تعمیر گردید. کلیسای نهایی شامل یک منطقه ضمیمه شده در شمال، یک نارتکس در غرب و یک کلیسای کوچک (Parecclesion) در جنوب است که به ساختمان کلیسای اصلی اضافه شده‌اند.

 

۵ ویژگی یک تور خوب استانبول

۱۱ آذر ۱۴۰۰

نظرات کاربران