۱۰ بنای دیدنی تفلیس؛ پایتخت زیبایی‌های باشکوه گرجستان

جاذبه‌های گردشگری تفلیس
۱۰ بنای دیدنی تفلیس؛ پایتخت زیبایی‌های باشکوه گرجستان

تفلیس یکی از زیباترین شهرهای کشور گرجستان است که به دلیل جاذبه‌های گردشگری تاریخی، امکانات رفاهی و اقامتی و همینطور تفریحات بی‌مثالش سالانه گردشگران زیادی را به خود می‌کشاند. این شهر که یکی از شهرهای قدمت‌دار اروپا به حساب می‌آید شهر بناهای باشکوه و زیباست.

در سفرتان به همراه تور گرجستان به تفلیس اگر می‌خاهید بماهای تحسین برانگیز و مهم آن را بشناسید همراه ما باشید تا ۱۰ بنای معتبر و معروف این شهر را یک به یک خدمتتان معرفی کنیم.

 


۱- ماریوت هتل تفلیس


بنایی که در خیابان روستاولی این شهر قرار دارد و قدمتش به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد. بنیان این ساختان ۵ طبقه در سال ۱۹۱۱ توسط معمار روسی تبار به نام الکساندر اوزرو گذاشته شده است و ۴ سال بعد از این تاریخ یعنی در سال ۱۹۱۵ توسط یک معمار ارمنی به نام گابریل ترمیکلو به پایان رسیده است. در نمای این بنا می‌توان تلفیق سبک معماری دوران رنسانس و باروک را مشاهده کرد.

 

پنج مکان دیدنی در تفلیس که باید ببینید

 

 

marriott

 


۲- خانه‌ی اپرای تفلیس


ساختمانی که قدمتش به بیش از ۱۶۵ سال می‌رسد و بنیانش را یک معمار ایتالیایی در سال ۱۸۴۷ گذاشته است. این بنا یکی از بناهای زیبا و سرپای تفلیس به حساب می‌‎آید که گنجایش ۸۰۰ نفر را دارد. در سفرتان به تفلیس به شما پیشنهاد می‌کنیم جدای از آنکه به خیابان روستاولی ۲۵ برای تماشای این ساختمان می‌روید، به تماشای باله و یا اپراهایی که درون آن برگزار می‌شوند نیز بروید. این بنا یک بار در سال ۱۸۷۴ توسط آتش از بین رفته است و کار بازسازی آن در همان سال‌ها انجام شده است.

 

موزه‌های مشهور تفلیس؛ دیدنی‌هایی از تاریخ و هنر مدرن

 

 

opera-house

 


۳- ساختمان شورای شهر تفلیس


ساختمانی که کار ساختش در دهه‌ی ۳۰ قرن نوزدهم آغاز شده است و یکی از بناهای مهم و قدیمی این شهر به حساب می‌آید. ساختمانی که در گذر سال‌ها چندین بار بازسازی شده است و بخش‌هایی به کلیت بنای آن اضافه کرده‌اند. این بنا تا سال‌های سال ساختمان پلیس شهر تفلیس بوده است و امروزه در اختیار شهرداران و شورای شهر این شهر است. این بنا در خیابان تابیدزه گالاکتیون ۲ قرار دارد.

 

 

tbilisi-city-assembly

 


۴- هتل بیلتمور تفلیس


بنایی که کار ساختش در دوران اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۸ انجام شده است و سال‌های سال تا قبل از فروپاشی این اتحاد به عنوان موسسه‌های لنین به حساب می‌آمده است. این بنا در خیابان مشهور روستاولی ۲۹ قرار دارد و حتما در گشت و گذارهایتان در این خیابان بارها و بارها به آن برمی‌خورید و می‌بینیدش.

 

 

biltmore-hotel

 


۵- پل صلح


این سازه یکی از سازه‌های مدرن تفلیس به حساب می‌آید که توسط یک معماری ایتالیایی در ایتالیا طراحی و ساخته شده تا بعد به وسیله‌ی ۲۰۰ کامیون به تفلیس انتقال داده شود. سازه‌ای ساخته شده از فلز که خیابان ارکله را به پارک رایک وصل می‌کند. طول ۱۵۰ متری این سازه توسط یک هنرمند فرانسوی نورپردازی شده است و یکی از نمادهای بیدار شهر تفلیس در شب‌ها به حساب می‌آید.

 

 زیباترین نقطه‌های تفلیس برای عکس‌های جذاب اینستاگرامی

 

 

peace-bridge

 


۶- مرکز آکادمی هنرهای تفلیس


ساختمانی که در سال ۱۹۰۲ بنیان گذاشته شده است و تلفیقی از معماری اروپایی و آسیایی است. شاید جالب باشد بدانید تالار آینه‌های این بنا به تقلید از تالار آینه‎های کاخ گلستان و معماری دوران قاجار ایران طراحی و ساخته شده است.

 

 

academy-of-arts

 


۷- تئاتر روستاولی


ساختمانی زیبا و باشکوه که تاریخ ساختش بازمی‌گردد به سال ۱۸۸۷. در این بنای باشکوه و زیبا می‌توانید عناصر مربوط به سبک و مکتب روکوکو را ببینید. بنایی که پر از جزئیات و ریزه‌کاری‌هاست. از آنجا که این بنا در خیابان روستاولی قرار دارد و روستاولی اصلی‌ترین و معروف‌ترین خیابان تفلیس به حساب می‌آید، بارها و بارها در سفر با تور تفلیس این ساختمان را خواهید دید.

 

راهنمای سفری هنرمندانه به تفلیس؛ شهر تاریخ و هنر

 

 

rustaveli-theatre

 


۸- ساختمان بانک مرکزی گرجستان


ساختمانی در ۱۸ طبقه، تو در تو و زیبا که یکی از شاهکارهای معماری مدرن این شهر به حساب می‌آید. ساختمانی که به هر چهار جهت اصلی کشیده شده است و از طریق شریان‌هایی بخش‌های مختلف آن به یکدیگر متصل شده‌اند تا شگفت‌انگیز شود. این بنا در خیابان لوری گاگارینی ۲۹ قرار دارد.

 

 

bank-of-georgia

 


۹- حمام Orbeliani


حمام‌هایی که تاریخ ساختشان بازمی‌گردد به قرن هفدهم میلادی و شمایلشان برای ما ایرانی‌ها بسیار آشنا هستند. چرا که از روی حمام‌های ایرانی ساخته شده‌اند. این حمام‌ها از قدیمی‌ترین و دیدنی‌ترین سازه‌های تفلیس به حساب می‌آیند.

 

حمام‌های تاریخی تفلیس ؛ شهر آب‌های گرم گرجستان

 

 

orbeliani-bath

 


۱۰- قصر هنر تفلیس


ساختمانی که امروزه موزه‌ی تئاتر، سینما و موسیقی شهر تفلیس است و تاریخ ساختش بازمی‌گردد به سال ۱۸۹۵. این قصر در خیابان لاکارتلی قرار دارد و به شکل یک کلیسا ساخته شده است.

 

 

art-palace

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

نظرات کاربران