۵ سوغاتی جذاب که باید از باکو بخرید

جاذبه‌های گردشگری باکو
۵ سوغاتی جذاب که باید از باکو بخرید

بدون شک خاطرات سفر، بهترین سوغات‌های سفر هستند. لحظه‌ای که حسی متفاوت را در شهر یا کشور دیگری تجربه می‌کنید، با زبانی دیگر با مردم صحبت می‌کنید، غروب خورشید را در سرزمین دیگری می‌بینید و قرص ماه را در دل آسمان به تماشا می‌نشینید. با این حال بارها و بارها می‌توانید حس و حال سفرتان را زنده کنید وقتی روزها و ماه‌ها و سال‌ها بعد از سفرتان هم با دیدن عکس و لیوان و مگنت و سوغاتی از جاهایی که سفر رفته اید، لذت آن لحظه را زندگی کنید.

 

نوروز ۹۷ را میهمان جشن‌های باکو باشید

 

سفر با تور باکو خرداد 97 برای شما پر از سوغاتی‌های کوچک اما ماندگار است. اگر برنامه سفر نوروزی‌تان به باکو قطعی شده است، این مطلب را قبل از سفرتان بخوانید. و اگر هنوز تصمیم نگرفته اید که برای نوروز ۹۷ کجا را انتخاب کنید، احتمالا سوغاتی‌های باکو شما را به سمت باکو و حال وهوای نوروزی آن می‌کشاند.

 

۱- استکان‌های کمر باریک آذری

 

اولین و جذاب‌ترین و پرطرفدارترین سوغاتی باکو، استکان‌های کمرباریک با نقاشی‌های سنتی و مخصوص باکو است که نشان و ردپای فرهنگ و هنر مردم آذربایجان را در خود دارد. آذری‌ها اسم این کمرباریک‌های زیبا را «آرمادو» گذاشته‌اند. قیمت آرماندو از ۵ منات آذربایجان شروع می ‌شود و بسته به جنس شیشه و نقاشیهای آن و استفاده از نقره، قیمت متقاوتی خواهد داشت. در اطراف کاخ شیروان شاه و گیزگالاسی مغازه‌های سوغاتی فروشی استکان‌هایی با طرح‌های جذاب و زیبا می‌فروشند. دستفروش‌های جلوی قلعه دختر نیز استکان‌های متنوعی دارند که قیمت آنها از مغازه‌ها ارزان‌تر است. گران قیمت‌ترین مدل‌های آرمادو، استکان‌هایی است که هنرمندان آذربایجان طرح بوته جقه و گل را بر روی لیوان‌ها نقاشی کرده‌اند.

 

 راهنمای گردشگری باکو؛ شهری پر از لذت‌های به یادماندنی 

 

 

استکان‌های کمر باریک آذری

 

 

۲- فرش آذرخالچه باکو

موزه فرش باکو که شبیه قالیچه‌ی نیمه جمع شده‌ای است خودش یکی از جذابیت‌های توریستی باکو به حساب می‌آید. فرش‌های موزه در طرح و نقش و رنگ شبیه به فرش‌هایی است که در ایران و بازار تبریز می‌بینید، اما بعد از توضیحات راهنمای موزه فرش قطعا متوجه می‌شوید که طرح ها و تار و پودهای فرش آذربایجان  از برخی جهات با فرش ایرانی متفاوت است. در اطراف موزه فروشگاه‌های زیادی را می‌بینید که می‌توانید فرش‌هایی اصیل با طرح و نقش منحصر به فردی را در آنجا پیدا کنید. گشت و گذار در بازار قدیمی باکو هم برای خریدن فرش مناسب است، شاید بد نباشد که چندین مغازه را ببینید و بعد فرش مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. از جذابیت‌های بازار گردی باکو این است که هنگام دیدن فرش‌ها برایتان چای خوش طعمی را در استکان‌های کمرباریک آرمادو می‌آورند. تصور کنید این فرش و این چای را در خانه‌ی خودتان....

 

 

فرش آذرخالچه باکو

 

 

فرش‌های آذرخالچه، یکی از شرکت‌هایی است که از سال ۱۹۲۸ در مرکز شهر قدیمی باکو فروشگاه و سالن نمایش دارد و شما می توانید انواع فرش‌های آذربایجان را در دل باکو ببینید. یکی دیگر از طرح هایی که در گشت و گذارتان میان فرش ها خواهید دید، فرش هایی با طرح ترکیبی از آذربایجان سنتی و مدرن هستند. طراح این فرش‌ها فائق احمد است که هنر طراحی فرش در آذربایجان را مدرن کرد، فروشگاه یای (YAY) در باکو محل نمایش آثار هنری اوست.

 

۳- نقاشی های رنگ روغن

درسفرتان با تور باکو در لیست سوغاتی‌هایی که از باکو میتوانید بگیرید ، اسم صابر کوپراقلو(Sabir Copuroglu)  را هم اضافه کنید. تابلوهای رنگ روغن‌اش را تنها با انگشت و ناخن نقاشی می‌کند. این یک هدیه و سوغات بی‌نظیر و منحصر به فرد است. هرچند به صورت سفارشی می‌توانید کاری خاص از وی بخواهید که پرتره یا هر طرحی که میخواهید را برایتان نقاشی کند، اما اینکه یکی از کارهای خاص را که در دل آذربایجان به آن علاقه پیدا کردید را هم پیدا کنید بسیار ارزشمند است.

 

 

نقاشی های رنگ روغن

 

 

۴- پارچه‌های محلی باکو

غیرممکن است که قدم در خیابان‌های باکو بگذارید و جذب طرح‌های زیبا و جذاب پشت ویترین نشوید. بسیاری از مغازه‌ها روسری‌ها و شال‌هایی با طرح‌های فوق العاده زیبا دارند که برای خانم‌ها انتخاب بسیار جذابی خواهد بود. کلاگایی نوعی ازپارچه‌های خاص است که از ابریشم خالص هستند و نقاشی ها و طرح‌های بسیار جذاب و قیمت بالاتری دارند. با توجه به رنگ و طرح پارچه ها می توانید  آنها را به صورت روزمره و یا در مناسبت های خاص با لباس های دیگرتان ست کنید. آقایان هم از سوغات خاص آذربایجان بی نصیب نمی‌مانند.کلاه های خاص آذربایجان با طرح‌ها و مدل های مختلف که با توجه به سلیقه‌تان می‌توانید انتخاب کنید.

 

 

باکو

 

 

۵- تخته نرد

اگر از آن دسته افرادی هستید که به محض جمع شدن در کنار دوستان و فامیل و آشنایان می‌گویدد :« یک دست تخته بازی کنیم؟» شک نکنید که تخته نرد بهترین سوغاتی شما از باکو خواهد بود. بدون شک هر بار سر بازی کردن خاطره پیدا کردن تخته نرد محبوبتان را تعریف می‌کنید و حال و هوای سفر برایتان زنده می‌شود. نقش‌ها و طرح‌های روی تخته نرد از یک سو، جنس چوب آن از سوی دیگر و در آخر جنس مهره و تاس تمام آن چیزهایی است که با خواست و علاقه‌تان می‌توانید بگردید و تخته نرد مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. بسیاری از تخته نردهای بازار قدیم باکو، دست ساز هستند با رد و نشانی از باکو و جاذبه های دیدنی آن، مثلا طرحی از قلعه شیروان شاه یا قلعه دختر که روی اسکناس های ده مناتی هم چاپ شده است.

 

 

  تخته نرد

۰۹ اسفند ۱۳۹۶

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: