معرفی ۶ موزه مهم و تاریخی روسیه

جاذبه‌های گردشگری روسیه
معرفی ۶ موزه مهم و تاریخی روسیه

در سفر با تور روسیه به هر کدام از شهرهای این کشور پهناور، از دیدن اماکن تاریخی آن غافل نشوید. روسیه با تاریخچه‌ای طولانی و دراز در سالیان گذشته، تغییرات بسیاری داشته است. شما با بازدید از موزه‌های مختلف آن به راحتی می‌توانید با فرهنگ و گذشته مردم روسیه آشنا شوید. معماری، هنر و هر آنچه که یک کشور را تبدیل به آنچه هم اکنون می‌بینید، کرده است از دیدنی‌های آن کشور محسوب می‌شود.

 

موزه هنر پوشکین The Pushkin State Museum of Fine Arts

موزه هنر پوشکین در نزدیکی کاخ کرملین در مسکو واقع شده است. این موزه پس از تاسیس در سال ۱۹۱۲ به محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های جهانی تبدیل شد. موزه هنرهای زیبای پوشکین دارای ۶۷۰ اثر و تعداد زیادی از مجموعه‌ و شاهکارهای هنری است. همچنین در برگیرنده بناهای یادبود باستان شناسی و اقلام مسکوک شناسی است. هر کدام از آثار باستانی در سالن‌های مختلف آسیا و مدیترانه‌ای، هند و آمریکای لاتین به نمایش در آمده است. ساختمان این موزه نیز به خاطر سبک معماری زیبایش به نمادی از روسیه تبدیل شده است. طبقه اول شامل آثاری از مصر باستان و در طبقه دوم سالن‌های یونان و رم باستان است. علاوه بر آن، کپی معروف‌ترین مجسمه‌ها همچون مجسمه داوود و صنایع دستی قرون وسطی و رنسانس نیز در آنجا وجود دارد. از آثار نقاشی می‌توان به تابلوهای گوگن، ون‌گوگ، ماتیس، پیکاسو و مجموعه‌ای از بیزانس اشاره کرد.

 

بازدید از موزه لنین مسکو

موزه صندوق الماس Almazny Fond

صندوق الماس فدراسیون روسیه مجموعه‌ای از فلزات با ارزش و سنگ‌های قیمتی منحصر به فردی است که ارزش تاریخی و هنری دارند. اگر از علاقه‌مندان جواهرات و سنگ‌های قیمتی هستید، موزه صندوق الماس یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های روسیه برای شما است. این موزه در قرن هجدهم و به دستور شاه پیتر اول ساخته شد. اشیاء با ارزش بسیاری همچون نشان‌های سلطنتی و لوازم غیرسلطنتی از نسل تزار روسیه تا سال ۱۹۱۴ که در کابینت الماس مخصوص در قصر زمستانی سنت پترزبورگ نگهداری می‌شدند، پس از جنگ جهانی اول به کرملین مسکو منتقل و به مدت ۸ سال در زیرزمین نگهداری شدند. پس از آن درسال ۱۹۲۲، کمیسیون تشخیص و بررسی هنر جواهرات و اشیاء تزئینی، ارزش هنری و تاریخی این اشیاء قدیمی را تایید کرد و حفظ این مجموعه را در مخزن نگهداری اشیاء با ارزش دولت را ضروری اعلام کرد و در سال ۱۹۶۷ موزه صندوق الماس تاسیس و تمام الماس و جواهرات به آنجا منتقل شد. این مجموعه مملو از سنگ‌های قیمتی کمیاب، نشان‌ها، فلزات و دیگر اشیای مهم مانند تاج سلطنتی است.

موزه گولاگ GULAG history museum

موزه گولاگ یک موزه تاریخی در بر گیرنده آثار دوران استالین است که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد. این موزه با نگهداری اشیاء و حفظ تاریخ پرفراز و نشیب روسیه، داستان آن را از زمان ساخت اردوگاه‌های اجباری تا پیاده شدن سیستم گولاگ، اخراج و تبعید آلمانی‌ها را به خوبی روایت می‌کند.

 

۶ موزه‌ی معروف شهر کازان

موزه تاریخی و معماری کولومنسکویه Kolomenskoye

اگر جزو افرادی هستید که تاریخ یک کشور را ارج می‌دانند و در ابتدای سفر خود به موزه‌ها و سایت‌های باستانی آن سر می‌زدنند، بهتر است بگوییم که در روسیه هیچ جایی بهتر از موزه کولومنسکویه نیست که بتواند تاریخ و معماری این کشور را بهتر از این به نمایش گذاشته باشد. این موزه در سال ۲۰۰۵ بنا شده و دارای سه بخش است. یکی از آنها، مجموعه آثار تزار را در می‌گیر. آثار تاریخی این بخش در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. قسمت دوم موزه مجموعه آثار هنری که از چوب ساخته شده‌اند را نشان می‌دهد. قسمت سوم نیز از باغ‌ها و پارک‌هایی تشکیل می‌شود که قدمت زیادی دارد و هرکدام دارای شگفتی‌های بسیارند.

 

۸ ایستگاه متروی دیدنی‌ و زیبای سنت پترزبورگ

کاخ و موزه تسلیحات کرملین Armoury Chamber kremlin

کاخ کرملین یکی از نمادهای دولت روسیه در مسکو است که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور به شمار می‌رود. این کاخ توسط کنستانتین تون در سال ۱۸۵۱ به مساحت ۲۵۰۰۰ متر مربع ساخته شده که دارای ۷۰۰ اتاق است و ۵ تالار دارد. همچنین ساختمانی وجود دارد که برای نگهداری اسلحه‌ها و خزانه‌داری اختصاص داده شده است. این موزه در طول تاریخ خود بارها از اقلام ارزشمندی همچون هدایا، غنائم جنگی و یافته های با ارزش مملو شده است. در سالن‌های این موزه، حدود ۴۰۰۰ اثر هنری، صنایع دستی، لباس‌های باشکوه تزارها، جامه‌های نمایندگان کلیسای ارتدوکس روسیه، زین و افسار اسب تشریفاتی و انواع لوازم دست ساز نقره‌ای به نمایش گذاشته شده است. یکی از معروف‌ترین آثار این مجموعه، کلاه مونوماخ است که از پوست سمور ساخته و با سنگ‌های قیمتی تزیین شده است. موزه تسلیحات کرملین یکی از بهترین اماکن دیدنی روسیه ، ساخته شده توسط بزرگترین گروه معماری جهان است و گنجینه‌ای از قرن‌ها و تاریخ این کشور است.

 

۷ جاذبه‌ی دیدنی در نزدیکی میدان سرخ مسکو

موزه مرکزی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، مسکو

موزه مرکزی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، تحت سرپرستی وزارت دفاع فدراسیون روسیه در سال ۱۹۱۹ ساخته شد و در ۱۹۶۵ ساختمانی به آن اضافه کردند. ایمن نگهداشتن موزه مرکزی نیروهای مسلح در زمان جنگ کبیر میهنی پس از اینکه نیروی نظامی آنتوان ایوانوویچ دنیکین از بین رفت، کار سختی بود. به همین دلیل به منظور حفظ روحیه سربازها، برای نگهداری این موزه نهایت تلاش انجام شده است. موزه مرکزی دارای ۲۴ سالن است که در ساختمانی در خیابان ارتش روسیه در مرکز مسکو واقع شده و اشیای بسیاری از جمله پرچم‌های نبرد، تصاویر، اسناد، جوایز و تزئینات ارتش، سلاح‌ها و متعلقات شخصی افسران، سربازان و فرماندهان را برای نمایش دارد. همچنین در سکوی روبازی نزدیک به پارک اکاترینینسک ، امکان تماشای انواع تجهیزات ارتش همچون زره پوش، موشک، هواپیما، تانک، راکت‌ و تجهیزات دریایی وجود دارد. این موزه از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر روزهای چهارشنبه تا یکشنبه برای بازدید عموم باز است.

 

۱۰ تفریح رایگانی که در سفر به مسکو باید انجام دهید

 

۲۹ مهر ۱۳۹۹

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: