راهنمای گردشگری قشم

جاذبه‌های گردشگری قشم


درباره جزیره قشم

جزیره قشم بزرگ ترین جزیره خلیج فارس است که طبیعتی شگفت انگیز و پیچیده دارد. دوستداران طبیعت؛ جاذبه های طبیعی این جزیره را عجایب هفتگانه می‌خوانند و عقیده دارند در پهنه ای 1400 کیلومتر مربعی، وجود چنین طبیعتی تنها با واژه "بی نظیر" قابل توصیف است. جزیره قشم علاوه بر برخورداری از ویژگی های طبیعی، موقعیت خاص استراتژیک در صحنه سیاست دارد. بنا بر مشاهدات آنوبانینی شهر قشم و اطراف آن که دارای اماکن قدیمی‌و بقایای قلاع است، حکایت از دوران شهرنشینی و تمدن در ایام گذشته این شهر بندری دارد.غار نمک


در فاصله 90کیلومتری شهر قشم و در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره کوه گنبدی شکلی به ارتفاع 237 متر از سطح دریا غار نمک قرار دارد. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه، منظره ای جالب و دیدنی را از دور نمایان می‌سازد . دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود 2 کیلومتر فاصله دارد که توصیه می‌شود این فاصله را با پای پیاده طی کرد. درون غار نمک به ویژه اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکتیت های بلورین نمک، به چراغ قوه پرنور نیاز است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در شکل های مختلف پوشش داده و منظره ای بدیع به وجود آورده اند. تنفس در داخل غار نمک قشم، می‌تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی کمک کند. ارزش دیدن مسیر غار نمک و محیط اطراف آن همراه با تسهیلات جهانگردی، به حدی است که بخش اعظم نیاز ایرانیان و خارجیان شیفته به دیدار از مناطق دیدنی منحصر به فرد کره زمین را برآورده می‌کند.

درخت لور (انجیر معابد)

درخت لور یا انجیر معابد از معروفترین درختان جزیره و جزءگنجینه های طبیعی جزیره قشم است.درخت همیشه سبز لور از درختان شگفت انگیز مناطق حاره و به خصوص جزایر خلیج فارس است.درختی با تاجی بزرگ و ریشه ها ی متعدد که میوه نارنجی رنگش نیز مطبوع و خوراکی است.

پوست کهنسال ،برگ ها و ریشه هایش که از بدنه آن آویزان هستند ،این درخت را از سایر درختان متمایز می کند.رشد ریشه های آن بصورتی است که چون چتری بر روی زمین سایه افکنده است.غار خربز (خربس Xarbez)


به فاصله 12 کیلومتری قشم در کنار جاده جنوبی، «غار خربس» بر سینه کوهی مشرف به دریا و دشت میانکاسه قرار دارد.غار خربس از غارهای دریایی است که در اثر گرداب و تخلیه ماسه ها، از حفره سنگ ها به وجود آمده است، اما در دوره های پیش از اسلام با افزایش وسعت غار خربس در بخش های تالار میانی و دهلیزهای انشعابی، به احتمال زیاد مردم از آن به عنوان پناهگاه و یا نیایش گاه استفاده می‌کرده اند.
دره ستاره ها


دره ستاره های قشم که بومی‌های منطقه به آن «ستاره افتاده» یا «استاره کفته» نیز می‌گویند، در روستای برکه خلف و در جزیره پهناور قشم قرار دارد. روستای «برکه خلف» در ۱۵ کیلومتری شهر قشم و در جاده کناره جنوبی جزیره قرار گرفته است. برخی اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا، این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است ولی این دره ها و شکل های زیبای آن، در اثر باران های فصلی و فرسایش خاک به وجود آمده اند. راه دسترسی به روستای برکه خلف آسفالته است و از روستا تا ابتدای دره ستاره ها، جاده خاکی به طول حدود ۵۰۰ متر و با شرایطی مناسب برای تردد خودروها مهیا شده است. مردم بر این باورند این دره محل برخورد ستاره ای از آسمان بوده یا به عبارت دیگر ستاره ای از آسمان بر زمین افتاده و دره ستاره ها را شکل داده است.موزه ژئوپارک قشم


موزه ژئوپارک قشم در سال 1384 به طور رسمى گشایش یافت. موزه حیات وحش قشم از سال 1377 در محل زیر زمین بازار بزرگ ستاره قشم تاسیس شده و به تدریج نمونه هاى جانورى بسیارى از جزیره قشم جمع آورى و به صورت تاکسیدرمى آماده نمایش کرده بود .

جنگلهای حرا

جنگل‌های حرا در حاشیه جزیره قشم با جذر و مد دریا به زیر آب می‌روند و دوباره سر از آب بیرون می‌آورند. نکته شگفت‌انگیز گیاهان جنگل حرا این است که آن‌ها بی‌نیاز به آب شیرین، در آب شور می‌رویند.

بهترین مراکز خرید قشم

بازار بزرگ خلیج فارس

بازار بین المللی ستاره

مجتمع تجاری مسکونی فردوسی مجتمع سیمرغهتلهای قشم

هتل المپیک / هتل شمس / هتل آپادانا / هتل مرجان /هتل نخل زرین / هتل پارک / هتل بهشت / هتل مارینا / هتل خلیج فارس / هتل سناتور /

۱۱ تیر ۱۳۹۲

نظرات کاربران