به دبی سفر کنید و به دیدن موزه‌ی لوور فرانسه بروید!

جاذبه‌های گردشگری دبی
به دبی سفر کنید و به دیدن موزه‌ی لوور فرانسه بروید!

بعد از توافقاتی که در سال ۲۰۰۷ بین امارات متحده و فرانسه بر سر ساخت موزه‌ی لوور جدیدی این بار در ابوظبی انجام شده بود، در نهایت همین هفته این موزه‌ی زیبا رونمایی شد و نه تنها سازندگان و سرمایه‌گذارانش را نا امید نکرد، بلکه موجب شگفتی بسیاری از مراجعه کنندگان در روز اول نیز شد.
قبل از هر چیز باید از معماری باشکوه و خاص این موزه گفت که ژان نوول فرانسوی آن را طراحی کرده و بر روی اجرایش نظارت کامل داشته است. فضای بیرون مسحورکننده سالن و آبی که در دولت موزه قرار دارد مسلما شبیه به هیچ ساختمان دیگری نیست و این اولین موزه‌ی بین‌المللی جهان عرب را به یکی از شاخص‌ترین سازه‌های دنیا بدل می‌کند. برای دینش مکث نکنید و در اولین فرصت برنامه‌ای برای تور دبی هماهنگ کنید تا از آنجا راهی ابوظبی و موزه‌ی لوور شوید.
نکته بسیار ارزشمند در ساخت سالن‌های این موزه، الهام گرفتن از نکته‌های موجود در فرهنگ عرب است. سقف این ساختمان شبیه به برگ‌های درهم تنیده‌ شده‌ی نخل خرماست، چیزی که سال‌ها در امارات و کشورهای اطراف به عنوان سقف در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ژان نوول طراحی ۵۵ سالن موجود در لوور ابوظبی را به گونه‌ای انجام داده که هیچ کدام همانند یکدیگر نیستند و از روی ظاهر هم به خوبی از هم باز شناسانده می‌شوند.

 

 

 

موزه لوور ابوظبی

 

شکوه و جلال این موزه‌ی ۲۴هراز مترمربعی را نمی‌توان در نوشتار آورد و فقط باید آن را دید تا درک درستی از هنر معماری مدرن و درهم تنیدگی آن با عناصر فولکلور پیدا کرد.

 

اما آیا این مکان زیبا چیزی برای عرضه دارد؟

یکی از زیبایی‌های دبی، در نظر گرفتن پیشینه و مولفه‌های ذاتی این سرزمین در ساختار شهری و سازه‌های آن است و در ساخت مراکز مختلف کپی‌کاری‌های صرف غربی انجام نمی‌شود. لوور ابوظبی نیز از بسیاری جهات تنها اسم لوور را به دوش می‌کشد و قرار است جدا از آثار بین‌المللی متعدد، آثاری از تمدن‌ها‌ی کشورهای اطراف و ادیان جهان را به نمایش در بیارود.
در مجموع ۶۰۰ اثر هنری در گالری‌ها و سالن‌های این مکان به نمایش در می‌آید که ۳۰۰ مورد از آن‌ها، آثاری‌ست که دولت فرانسه به صورت قرضی به این محل فرستاده است. قرار بر این شده که به مرور این آثار با موارد جدیدی که به لوور ابوظبی اضافه می‌شوند، پس فرستاده شوند.

 

 

نقاشی پیکاسو در لوور ابوظبی

 

آثار به نمایش در آمده در این موزه شامل کارهایی از گذشته‌ی بسیار دور تا دوران معاصر و حتی آثار مدرن را شامل می‌شود. از مهم‌ترین نقاشانی که می‌توان آثارشان را در گالری‌های این موزه مرور کرد باید از پابلو پیکاسو، ون گوک پل گوگن، داوینچی و آی وی‌وی نام برد. با توجه به اینکه هیچ محدودیت بصری برای آثار در نظر گرفته نشده، بسیاری از مجسمه‌ها و نقاشی‌های مهم هنرمندان اجازه‌ی ورود به تالارهای لور ابوظبی را داشته‌اند.

اما اولین اثری که برای این مکان خریداری شد، تابلویی از پیت موندریان به ارزش ۲۱ میلیون پوند بود. این هزینه‌ها در نهایت غیر از موارد مربوط به ساخت ساختمان و سالن‌ها و تنها برای خرید و اجاره آثار به چیزی حدود یک میلیارد یورو می‌رسد.
اما در میان تمامی آثار به نمایش در آمده که هر کدام ارزش هنری والایی دارند شاید ۵ انتخاب وجود داشته باشد که نباید آن‌ها را به هیچ وجه از دست داد. آثاری خاص همچون:

مجسمه‌ی الکساندر: بخشی از مجسمه‌ی الکساندر که باقی مانده و در آن می‌توان هنوز جزییات پیکر تراشی هنرمند رومی را مشاهده کرد.

 

 

مجسمه الکساندر در لوور ابوظبی

 

 

پرتره‌ای از یک خانم: تابلویی از لئوناردو داوینچی که صورت و نیم‌تنه‌ی بانویی به نام La Belle Ferronniere را به تصویر کشده است.

 

 

تابلوی نقاشی داوینچی در لوور ابوظبی

 

 

پرتره‌ای از یک خانم: این بار اثری مدرن اما از همان موضوع که نشان دهنده تغییر سبک رئالیسم داوینچی به کوبیسم پیکاسوست. این اثر را پیکاسو در ۱۹۲۸ و در فرانسه کشیده است.

مجسمه آپولون: خدای روشنایی و هنر در یونان باستان بارها به صورت مجسمه‌سازی کار شده است، اما این اثر شاخص، به جا مانده از ۱۵۴۲ میلادی به دست Francesco Primaticcio، یکی از زیباترین آن‌هاست.

اسب‌های آفتابی: این اثر زیبا متعلق به ۱۶۶۸ میلادی که به دستور لویی چهاردهم ساخته شده بود از نمونه آثار ارسالی فرانسه به این موزه محسوب می‌شود.

 

 

مجسمه اسب‌های آفتابی در لوور ابوظبی

 

 

همانطور که گفته شد این‌ها تنها بخش ناچیزی از آثار بی‌نظیر موجود در گالری‌های این موزه به شمار می‌روند.

زمان مراجعه

در روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه این مکان از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ شب میزبان مراجعه‌کنندگان خواهد بود. روزهای پنج شنبه و جمعه یک ساعت به این میزان اضافه شده و از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب موزه باز خواهد بود. روزهای دوشنبه نیز لوور ابوظبی بسته است.

هزینه

هزینه بلیط برای افراد بالای ۲۲ سال ۶۰ درهم، بین ۱۳ تا ۲۲ سال ۳۰ درهم و افراد زیر ۱۳ سال رایگان خواهد بود.

خوشبختانه دسترسی به این موزه هنگام رفتن به تور دبی بسیار ساده است و زمان زیادی از شما تلف نمی‌کند و می‌توانید در میان برنامه‌های فرهنگی و یا درست زمانی که برای فستیوال‌های دبی مسافرت می‌روید به دیدن این موزه‌ی بی‌نظیر هم بروید.

آدرس: Saadiyat Cultural District, Saadiyat Island - Abu Dhabi

شماره تماس: 600 565566-00971

۲۳ آبان ۱۳۹۶

نظرات کاربران