گورکی پارک مسکو؛ شهربازی در میان جنگل و رودخانه

جاذبه‌های گردشگری مسکو
گورکی پارک مسکو؛ شهربازی در میان جنگل و رودخانه

اگر فیلم پارک گورکی محصول سال ۱۹۸۳ را دیده باشید یا حتی رمان مارتین کروز را خوانده باشید، خواهید فهمید که این پارک می‌تواند الهام‌بخش موضوعات و داستان‌های مختلفی باشد. هرچند به دلیل جنگ سرد آن فیلم در کشورهایی مثل فنلاند و سوئد فیلمبرداری شد و لوکیشن اصلی جایی غیر از پارک گورکی بود اما ارجاعات و تاریخچه این پارک حکایت از محبوبیت بالای آن دارد. بیشتر از توریست‌ها خود روس‌ها و محلی‌های مسکو عاشق این پارک‌اند. برای تجربه‌ی بازدید از پارکی که نه فقط جذابیت ویژه بلکه محیط دلنشین و آرامی در کنار رودخانه مسکو دارد، پیشنهاد می‌کنیم به  تورهای روسیه  نگاهی بیاندازید.

 

گورکی پارک


پارک گورکی فقط یک پارک با فضای سبز و دیگر خصوصیات یک پارک تفریحی نیست. همانطور که از اسمش پیداست این پارک یک مرکز فرهنگی هم هست. در جایی که کمی آنطرفتر خانه هنرمندان بزرگ روسیه قرار دارد و البته نام یکی از شهیرترین ادیبان روسیه را هم یدک می‌کشد.این مکان که در سال 1928 به دست مِلنیکوف، معمار ساختارگرای مشهور شوروی ساخته شده، از اولین نمونه­‌های خودش بود و بعدها الگوی بسیاری از پارک­‌های کشورهای هم­جوار شد.


پیاده راه گورکی پارک

 


پارکی که از دو بخش تشکیل شده. بخش اول که فضایی تفریحی و سرگرم کننده برای کودکان و طرفداران هیجان و سرگرمی است و دارای زمین تنیس، شهربازی و وسایل بازی مهیج (که برخی از آنها در بازسازی سال 2011 خارج شدند) فضای سوارکاری، قایق سواری و بانجی جامپینگ است و در تابستان نیز یک سینمای روباز فیلم‌های قدیمی و جدید را نمایش می‌دهد. همه این فضا -چیزی در حدود 15000 متر مربع- در زمستان تبدیل به یک زمین بزرگ اسکیت روی یخ می­‌‍شود که در نوع خود بی­‌نظیر است.  بخش دوم و قدیمی‌تر پارک از جنگل­ها و باغستان­هایی تشکیل شده که در اصل ترکیبی از دو پارک قدیمی نِسکوچنی ( در روسی به معنای شادی آور) و گالیتسینسکی است. فضایی که چشم­‌اندازهای زیبایی دارد و می­‌تواند محفلی باشد برای دوستان و عاشقانی که می­‌خواهند با طبیعت خلوت کنند. 
ساختمان­‌های قدیمی‌تر را نیز در این بخش می‌توان مشاهده کرد. ساختمان­‌هایی مثل چند خانه تابستانی، سالن بزرگ تئاتر گرین و همچنین نخستین بیمارستان شهری که ساخته شده..شهربازی گورکی پارکدر این فضا محوطه‌ای وجود دارد که پخش تلویزیونی یکی از بازی‌های معروف روسیه به نام «کی؟ کجا؟ کِی؟» در آن انجام می­‌شود. مقابل درب ورودی، درست روبروی خانه هنرمندان روسیه و در نزدیکی محوطه گالری مشهور «تریتیاکوف»، قبرستان یادبود کشته‌‎شدگان روسیه قرار دارد. مجموعه‌ای از مجسمه‌های جالب توجهِ صاحب منصبان شوروی نیز در این فضا قابل رویت است.  رستوارن معروف اُزبکی چیهانا نیز در این پارک می تواند میزبان خوبی برای افرادی باشد که پس از یک گردش و سیاحت عصرگاهی می­‌خواهند دمی را بیاسایند بعلاوه که وجود ایستگاه مترو در نزدیکترین فاصله با پارک دسترسی به آن را آسان می­کند. اگر البته ایستگاه­‌های متروی مسکو را جزء جاذبه­‌های دیدنی­‌اش به حساب نیاوریم!

مجموعه‌‌های تفریحی گورکی پارک

پس از بازسازی 7 سال پیش، پارک گورکی بار دیگر به عنوان میراثی درخشان از دوران شوروی در مسکو خودنمایی می­‌کند و قابل رقابت با بزرگترین پارک‌های جهان است. با توجه به افزایش سفرها و تورها به روسیه، پارک گورکی در کنار بی‌شمار مکان دیدنی و فرهنگی دیگری که در سرزمین سرما وجود دارد می­‌تواند لحظات شیرینی را برای هر مسافری رقم بزند تا هم از جاذبه های بصری و تفریحی پارک دیدن کند هم اینکه ببیند کیلومترها این طرفتر مردم چگونه اوقات عصرگاهی و شبانه خود را در تابستان سپری می­‌کنند.گورکی پارکیک پارک بزرگ که در کنار مجموعه­‌ها و مکان­های دیدنی هم­جوارش این منطقه را تبدیل به یکی از توریستی­‌ترین و جذاب­‌ترین مناطق مسکو می­‌کند.

 

۲۱ مرداد ۱۳۹۶

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: