گشت و گذاری تاریخی در کوش آداسی؛ شهر باستانی ترکیه

جاذبه‌های گردشگری کوش آداسی
گشت و گذاری تاریخی در کوش آداسی؛ شهر باستانی ترکیه

کوش آداسی جزیره‌ای به وسعت ۲۶۴ کیلومتر مربع است و در نوار ساحلی منطقه‌ی اژه قرار دارد. با تور کوش آداسی نوروز 97 به این جزیره که امروزه به عنوان یکی از اصلی‌ترین نقاط گردشگری کشور ترکیه به حساب می‌آید سفر می کنید. چرا که جزیره‌ی سواحل دنج و آرام و بناهای باستانی و باشکوه کشور ترکیه است. طبق شواهد تاریخی و باستانی این منطقه از کره‌ی زمین ۵ هزار سال قدمت دارد و همواره در کش و قوس‌های اقلیمی، جغرافیایی و سیاسی قرار داشته است. این شهر بارها مورد حمله و تصاحب کشورها و حکومت‌های مختلف قرار داشته و از این رو به لحاظ بناهای باستانی غنای قابل توجهی دارد.

در سفرتان به همراه تور کوش آداسی اگر می‌خواهید در طول تاریخ به گذشته پیش بروید در این مقاله‌ی کوتاه همراه ما باشید تا یک به یک بناهای تاریخی این جزیره را خدمتتان معرفی کنیم.


۱- شهر تاریخی پرینه (Priene)


این منطقه که یکی از قدیمی‌ترین منطقه‌‌های کوش آداسی و کشور ترکیه به حساب می‌آید قدمتش بازمی‌گردد به ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و زمان یونان باستان. زمانیکه ستون‌ها و خرابه‌های به جامانده از آن، بندرگاه و محل داد و ستد بوده‌اند. پرینه در ۴۰ کیلومتری مرکز کوش آداسی قرار دارد و معماری بناهای به جامانده از آن به دوران کلاسیک و یونان باستان تعلق دارند. طبق شواهد باستان شناسی این شهر در قرن دوم میلادی یک بار زیر سیل و گل و لای مدفون شده است و دوباره سر سالم از زیر آوارها و خرابی‌ها بیرون آورده است. معبد آتنا به همراه آمفی تئاتر ۶۵۰۰ نفری از مهمترین بناهای به جامانده از این شهر هستند که در هر ساعت از شبانه‌روز بدون هیچ محدودیت خاصی می‌توانید از آنها دیدن کنید.

 

priene


۲- معبد آرتمیس


آرتمیس یکی از عجایب هفتگانه‌ی جهان به حساب می‌آید که در منطقه‌ی افه سوس کوش آداسی قرار دارد. قدمت این معبد طبق نظر باستان‌شناسان بازمی‌گردد به ۵۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح. آرتمیس در محل داد و ستد زندگی روزانه‌ی مردم قرار داشته است و همه روزه بازرگانان و تجار و همینطور مردم عادی نذورات خود را به این معبد می‌آورده و همین جا بوده است که عبادت می‌کرده‌اند. در سفرتان با تور کوش آداسی اگر قصد بازدید از این بنا را دارید باید بدانید درب‌های این معبد تنها از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر به روی بازدیدکنندگانش باز است.

 

artemis-temple


۳- کلیسای سنت جان


سنت جان کلیسایی که طرحی به زیبایی یک صلیب باشکوه دارد در منطقه‌ی افه سوس کوش آداسی واقع شده است. این کلیسا در قرن ششم میلادی توسط اسقف هیپاتیوس ساخته شده است و از گذشته تا به امروز یکی از شگفتی‌های کوش آداسی به حساب می‌آید. دیواره‌ها و ستون‌های مرمرین آن به هنگام طلوع و غروب آفتاب انعکاس‌های باشکوهی از یک کلیسا را بر روی ویرانه‌های آن می‌سازند. برخی از مسیحیان معتقدند این معبد محل دفن یوحنا یکی از معروف‌ترین حواریون حضرت مسیح بوده است. کسانیکه قصد بازدید از این کلیسا را دارند باید بدانند همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر مسئولان این کلیسا میزبان گردشگران و شهروندان کوش آداسی هستند.

 

basilica-st-john


۴- خانه ورجین ماری


این خانه که امروزه بیشتر به یک کلیسا شبیه است، خانه‌ی واپسین روزهای عمر حضرت مریم بوده است. ورجین ماری یک نمونه از معماری رومی است که تماما از سنگ ساخته شده است و در سال ۱۹۴۵ مورد بازسازی قرار گرفته است. با رفتن به منطقه‌ای که این بنا در آن قرار دارد می‌توانید زیبایی‌های منحصر به فردی از جلوه‌های طبیعی درختان کاج بلند و گل‌های رنگارنگ را ببینید و از نزدیک با آداب و محل زندگی حضرت مریم آشنا شوید.

 

house-of-virgin-mary

 

مسئولان نگهداری از این بنا هرروز از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر میزبان بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان هستند و از آنها با روی باز استقبال می‌کنند.


۵- شهر تاریخی میلتوس


میلتوس نیز به مانند پرینه از شهرهای باستانی و یونانی کوش آداسی به حساب می‌آید اما مانند پرینه زیر گل و لای مدفون نشده است. این شهر تا قرن چهاردهم میلادی محل زندگی مردمان دوران سلجوقی بوده است و یک بار نیز توسط رومیان به طور کامل بازسازی شده است. امروزه آمفی تئاتر، حمام‌ و موزه‌ی میلتوس از دیدنی‌های بسیار ارزشمند آن به حساب می‌آیند و چند دیوار قلعه‌ی بیزانسی و بقایای معبد آپولو نیز در این شهر قابل مشاهده هستند.

 

miletus


۶- معبد دیدایما


معبد دیدایما در منطقه‌ای به همین نام در کوش آداسی واقع شده است و ستون‎های به جامانده از معبد آپولو در آن قرار دارد. این معبد دومین معبد بزرگ دوران هلنیستی بوده است و رفتن به آن شما را با خرابه‌های باشکوهی از دوران کهن مواجه می‌کند.

 

didyma-temple

۰۹ بهمن ۱۳۹۶

نظرات کاربران

قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: