۹ کاری که در مالزی نباید انجام دهید!

جاذبه‌های گردشگری مالزی
۹ کاری که در مالزی نباید انجام دهید!

مالزی کشوری عمدتا مسلمان نشین است که پیشینه‌ای بسیار قدیمی و مردمی به غایت، پایبند به اصول و رسم و رسومات خود هستند. در همچین جوامعی، همچون دیگر کشورهای دنیا بایدها و نبایدهایی وجود دارد که بهتر است قبل از سفر به همراه تور مالزی نوروز 97 به این کشور زیبا از آن‌ها با خبر باشید.

 

حقایق شگفت انگیزی که شما را علاقه مند سفر به مالزی می کند


۱- در مالزی با سر مردم کاری نداشته باشید!


اگر چه مردم مالزی همانطور که گفته شد اغلب مسلمان هستند، اما آموزه‌های بودایی و فرهنگ مردم این مناطق به گونه‌ای است که آن‌ها سر را با ارزش‌ترین عضو بدن می‌دانند. دومسئله در این باب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، یکی اینکه به هیچ وجه با دست سر کسی را لمس نکنید و دیگر اینکه اگر کسی نشسته بود، به هیچ وجه وسیله‌ای را از روی سر او رد نکنید. این دو کار، اعمالی بسیار زشت در فرهنگ این مردم محسوب می‌شود.

 

 

چگونه تنهایی به مالزی سفر کنیم؟

 

۲- زبان انگلیسی

 

نلسون ماندلا روزی گفته بود: اگر با زبانی با من سخن بگویید که آن را متوجه می‌شود، شما با سر (مغز) من صحبت کرده‌اید و اگر با زبان مادری‌ام با من به صحبت بنشینید، آن حرف را با قلب من در میان گذاشته‌اید. مردم مالزی نیز مخصوصا در شهرهای گرشگرپذیر، اغلب در حد رفع نیاز انگلیسی را بلد هستند، اما اگر واقعا بخواهید با مردم ارتباط برقرار کنید و در بازارها راحت‌تر خرید نمایید، بهتر است کمی از جملات معمول مردم محلی را بیاموزید.

 

 

language

 


۳- در مالزی با دست و پا اشاره نکنید


این مورد در تمامی مردم شرق آسیا وجود دارد. آن‌ها اشاره با انگشت یا با پا را کاری ناشایست می‌‌دانند. اگر خواستید چیزی را به کسی نشان دهید بهتر است آن را توصیف کنید یا اینکه دستتان را تا زاویه‌ای نه چندان مستقیم بالا بیاورید و همزمان توضیح دهید. اما اشاره با پا، یا هل دادن وسایل با پا به هیچ وجه کار درستی به حساب نمی‌آید.

 

 

pointing

 

 

۱۰ دلیل مهم برای سفر به مالزی


۴- آداب میهمانی در مالزی


اولین چیزی که باید درمورد مالزی بدانید این است که در هنگام ورود به اماکن شخصی، خانه‌ها و یا مراکز مذهبی، حتما باید کفش‌های خود را در بیاورید. فشردن دست مردان کاری پسندیده محسوب می‌شود اما برای فشردن دست زنان هیچگاه پیشقدم نشوید، مگر اینکه آن‌ها ابتدا دست دراز کردند. مردم محلی عموما در هنگام دست دادن هر دو دست خود را به سمت شما دراز می‌کنند. اگر بعد از صرف غذا کسی از جمع باد گلو زد، احساس ناخوشایندی نداشته باشید، چون این کاربه هیچ وجه در مالزی ناپسند محسوب نمی‌شود.

 

 

people

 


۵-  در مالزی برای انجام کارها از دست چپ استفاده نکنید


در فرهنگ این مردم، دست چپ عموما برای امورات تمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کل آن را تمیز نمی‌دانند. پس بهتر است برای همه‌ی کارها از دست چپ استفاده کنید. مثلا اگر به غذاخوری مالزیایی رفتید و دیدید که بعضی‌ها با دست غذایی را می‌خورند، حتی اگر چپ دست هستید نیز از آن دست برای غذا خوردن استفاده نکنید، اگر نمی‌توانید، چنگال درخواست کنید!

 

غذاهای محبوب و سنتی مالزی را حتما امتحان کنید


۶-  در مالزی از سیاست و دین صحبت نکنید


سیاست و دین دو مسئله بسیار حساس در مالزی محسوب می‌شود. صحبت از آن (حتی اگر فرضا به امور این کشور واقفید) به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم. مخصوصا بحث در مورد مذهب که با توجه به تنوع دینی در بخشی از مردم کشور، این مسئله از حساسیت بسیار بالایی میان مردم برخوردار است.

 

 

polotic

 


۷- ورود و خروج به معابد بودایی


یک اصل کلی در مورد این کار وجود دارد که البته بسیاری از مسافرین از آن بی‌خبرند و البته مردم محلی نیز خرده‌ای به گردشگران نمی‌گیرند. برای اینکه وارد محل‌های اینچنینی شوید، بهتر است ابتدا پای چپ خود را داخل ببرید و برای خروج نیز پای راست را ابتدا خارج کنید. در هنگام ورود حتما کلاه از سر بردارید و به هیچ وجه با لباس‌های باز، شلوار کوتاه یا لباس‌های کثیف ونامرتب داخل نشوید.

 

۷ جاذبه‌ی گردشگری کوالالامپور؛ ابرشهر توریستی مالزی

 

 

temple

 


۹- در مالزی از هر دو دست خود استفاده کنید


وقتی از محلی خرید می‌کنید یا اینکه از کسی چیزی می‌گیرد یا چیزی می‌دهید، بهتر است از هر دو دست خود استفاده کنید. این کار نشانه‌ی احترام شما برای طرف مقابل محسوب می‌شود.در نظر داشته باشید که بسیاری از کسانی که قبلا به این کشور سفر کرده‌اند، ممکن است لیستی طولانی از بایدها و نبایدها پیش شما بگذارند، اما جدا از مسائلی که در بالا برای شما لیست کردیم، نکات دیگر چیزهایی نیست که بخواهید حتی ذره‌ای نگرانش باشید.
مالزی کشوری گردش‌گر پذیر است که سالانه میلیون‌ها نفر با تور مالزی به آن مسافرت می‌کنند. همچنین مردم محلی نیز از ادیان و نژادهای مختلف هستن و به خوبی می‌دانند (شاید بهتر از هر جای دیگر) که چطور با کسانی که از فرهنگ و آدابشان مطلع نیستند به گرمی برخورد کنند، آن‌ها میهمان‌نوازی فوق‌العاده‌اند.

 

 

hanshake

۰۷ بهمن ۱۳۹۶

نظرات کاربران

هیراد

مالزی واقعا خیلی خیلی قشنگه