۱۱ غذای خوشمزه‌ی ترکی که نباید از دست بدهید

جاذبه‌های گردشگری ترکیه
۱۱ غذای خوشمزه‌ی ترکی که نباید از دست بدهید

ترکیه کشوری زیبا و متفاوت است که در هر گوشه‌اش، جاذبه‌ای دارد و تمام کسانی که با تور ترکیه سفر کرده‌اند را شیفته‌ی خود کرده است. اما یکی از مولفه‌های مهم سفر به ترکیه، چشیدن غذاهای خوشمزه‌ای است که نمونه‌اش را در هیچ کجای دنیا پیدا نخواهید کرد. غذاهایی که ما سعی کرده‌ایم لیست وار، ۱۱ نمونه از بهترین‌های آن را برای شما ذکر کنیم.


۱- مانتی

مانتی نوعی دامپلینگ مخصوص ترک‌هاست که با گوشت گاو یا گوسفند پر می‌شود و بعد از پخته شدن با سس مخصوص گوجه و سیر سرو خواهد شد. همراه این غذا حتما ماست سرو می‌کنند که آن را بسیار خوشمزه‌تر می‌کند. جالب اینکه مانتی محبوب‌ترین غذای ترکی در هند نیز به شمار می‌رود.

 

 ۱۰ رستوران عالی غذاهای ترکی در استانبول


۲- کوفته

هیچ شکی نیست که کوفته معروف‌ترین غذای ترکی در تمام دنیاست. کوفته‌های اصیل ترکی را با گوشت گاو یا گوسفند درست می‌کنند و در سس گوجه‌ی بسیار خوشمزه سرو می‌کنند، اما حالا شما حتی می‌توانید کوفته‌های کاملا گیاهی نیز درخواست کنید. کوفته بخشی از فرهنگ غذایی مردم این کشور است و مردم خود ترکیه نیز آن را به شدت دوست دارند. کوفته‌های خوشمزه استانبول نیز بسیار معروف هستند و طعم بی‌نظیری دارند.

 


۳- لاهماجون

گردشگرانی که زیاد به ترکیه سفر می‌کنند، این غذا را با نام "پیتزای ترکی" صدا می‌زنند. ترکیبات غذا بسیار ساده است و شامل یک پایه‌ی خمیر می‌شود که روی آن را با گوشت چرخ کرده طعم‌دار پر می‌کنند و درون فر می‌گذارند. موقع سرو غذا نیز با سالاد، لیمو و سبزی لاهماجون را سرو می‌کنند. غذایی ساده و در عین حال خوشمزه که احتمالا همه از آن خوششان خواهد آمد.

 

 بهترین رستوران‌های محله سلطان احمد


۴- منه‌من

متاسفانه در منوی رستوران‌ها کم‌تر این غذا را مشاهده خواهید کرد، غذایی بسیار خوشمزه که به عنوان صبحانه و شام واقعا عالی است. پایه غذا از پیاز، فلفل سبز و قرمز و پونه درست شده که خیلی ریز خرد و سرخ می‌شوند و در نهایت تخم مرغ زده شده را به آن اضافه می‌کنند.

 


۵- شیش کباب

شیش کباب همان کباب خودمان است که در هر جای ترکیه می‌توانید آن را پیدا کنید زیرا یکی از کباب‌های معروف ترکیه است. این غذا در رستوران‌های لوکس و در جایگاه‌های غذاهای خیابانی سرو می‌شود. از گوشت ماهی و مرغ تا گوشت گاو و گوسفند را نیز شامل می‌شود و گاهی می‌توانید نمونه‌های کاملا گیاهی آن را نیز در سفر به ترکیه سفارش دهید.

 


۶- دونر

دونر را خیابان‌های ایران نیز می‌توانید پیدا کنید. ساندویچی که از گوشت مرغ یا گوساله یا گوسفند درست می‌شود و به شکلی متفاوت کباب می‌گردد. سپس گوشت در لایه‌های نازک بریده شده و در ساندویچ همراه سالاد و سس تند سرو می‌شود. البته ترکیب ماست و سیر نیز همیشه در ترکیه کنار این غذا سرو می‌شود.

 

  با گران‌ترین رستوران‌های استانبول آشنا شوید


۷- اسکندر کباب

این غذا از نوارهای گوشت گوسفند درست شده که در سس گوجه و بر روی نان و برنج قرار می‌گیرند. نام آن را نیز از ساکند فاندی گرفته شده که یکی از شاهان عثمانی بود که در بورسا زندگی می‌کرد. این غذا نیز در بین محلی‌های ترکیه از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 


۸- کوربا

سوپ ساده‌ای که می‌توانید پایه آن را موقع سفارش عدس یا گوجه انتخاب کنید. در زمینه‌ی گوشتی که در آن استفاده شده هم انتخاب‌های معمول است و هم می‌توانید بین مغز و زبان انتخاب کنید تا با آن‌ها برایتان سرو شود.

 

 ۸ رستوران جذاب و شیک در خیابان استقلال استانبول


۹- کوزو تاندیر

این غذا از آن دست مواردی است که بهتر است در رستوران‌های خوب آن را امتحان کنید. گوشت گوسفند با استخوان که به مدت طولانی پخت و سپس گریل شده و همراه با سس مخصوص سرو می‌شود. یک غذای بسیار خوشمزه که البته می‌توان نمونه‌های نسبتا متفاوتی از آن را در یونان یا قبرس نیز جستجو کرد.

 


۱۰- پیده

این غذا در همه‌ جای ترکیه پیدا می‌شود و عموما قیمت زیادی هم ندارد. خمیر آن به خوبی ورزش داده شده و بعد از اینکه رویش را با مخلوطی از گوشت و گوجه و پیاز پر می‌کنند درون فر می‌گذارند. خمیر عالی این غذا که ترد و خوشمزه می‌شود، از دلایل مهمی فوق‌العاده بودن پیده به حساب می‌آید.

 

 ۷ رستوران درجه یک ساحلی در بدروم


۱۱- یاپراک سارما

این غذا در واقع همان دلمه‌ی خودمان است که تنها شیوه‌ی پیچیدن آن متفاوت بوده و نسبت به بعضی دستورهایی که در ایران از آن استفاده می‌شود، میزان گوشت بیشتری دارد. دلمه در بین گردشگران اروپایی که به ترکیه می‌آیند، به شدت پر طرفدار است. غذایی خوشمزه و سالم که تقریبا همه جای ترکیه می‌توانید آن را سفارش دهید.

 

۲۱ مهر ۱۳۹۸

نظرات کاربران