قبل از بازدید از ایاصوفیه استانبول، تاریخ و معماری آن را بشناسیم

جاذبه‌های گردشگری استانبول
قبل از بازدید از ایاصوفیه استانبول، تاریخ و معماری آن را بشناسیم

اگر قصد بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری را به هنگام سفرتان با تور استانبول دارید بهتر است قبل از هر چیز راجع به هر کدام از آنها کمی مطالعه کنید تا از دیدن آنها بیشتر لذت ببرید. به راحتی می‌توان گفت مسجد ایاصوفیه یکی از مکان‌ها و ساختمان‌های تاریخی و بی‌مانند در استانبول و همینطور در دنیاست. این ساختمان ابتدا به عنوان کلیسا ساخته شد و کلیسای بزرگ نام گرفت اما پس از فتح استانبول، محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کردند.

 

تاریخچه ایاصوفیه استانبول


مسجد ایاصوفیه یک شاهکار معماری بینظیر و مهم در هردو دوره بیزانس و امپراتوری های عثمانی بوده و همواره نیز به عنوان نماد عرفان مسیحی قرون وسطی در نظر گرفته شده است. ساختمان فعلی آن در سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور ژوستین یکم ساخته شد. بازسازی این بنا توسط دو معمار به نام‌های ایسیدوروس و آنتییوس انجام شده است. محمد دوم پس از فتح استانبول دستور داد تا کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. پس از آن نیز سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود. در نهایت پس از حکومت افراد مختلف و گذر زمان، پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاتورک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده‌است.

 

 برج گالاتا، نمادی از زیبایی‌های استانبول

 

 

ایاصوفیه استانبول

 

 

کلیسای اول و دوم ایاصوفیه


در زمان امپراطوری کنستانتین دوم، کلیسای اول که به نام کلیسای بزرگ شناخته می‌شد، در کنار محلی که قصر شاهنشاهی در یک طرف و در طرف دیگرش کلیسای کوچکی به نام حاجی آیرین قرار داشت، ساخته شد. بعدها پس از وقوع شورشی کلیسای اول تقریباً کاملاً سوزانده شد و سپس تئودئوس دوم دستور ساخت کلیسای دوم را داد. دو گروه بزرگ در شهر وجود داشتند که به نام گروه‌های سبز و آبی معروف بودند و تضاد آنها مجددا باعث آغاز شورش دیگری شد که منجر به آتش زدن بناها و کلیسای دوم گردید. برخی از سنگ‌های مرمر کلیسای دوم در طول مدت آتش‌سوزی و خرابی کلیسا از بین نرفته و هنوز هم موجود می‌باشند.

 

بازدید از برج دختر استانبول؛ برجی افسانه‌ای در دل تنگه‌ی بسفر

 

 

ایاصوفیه استانبول

 

 

کلیسای سوم ساختمان فعلی ایاصوفیه


در سال ۵۳۲ میلادی، ژوستینین یکم تصمیم به ساخت یک کلیسای بزرگتر و با عظمت تر را گرفت. او از ایسیدور میلتوس، فیزیکدان معروف و آنتمیوس ترالس، ریاضیدان معروف آن زمان، برای نقشه‌کشی بنای کلیسای سوم کمک گرفت. برای ساخت ایاصوفیا یا کلیسای سوم، ژوستینین دستور وارد نمودن بهترین مواد را از سراسر امپراتوری داد که شامل ستون‌های Hellenistic از معبد Artemis، سنگ‌های بسیار بزرگ از مناطق دورافتاده، سنگ آذرین از مصر، مرمرهای سبز از Thessaly، سنگ‌های سیاه از منطقه بسفور و سنگ‌های زرد از سوریه بود. برای ساخت کلیسای سوم بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در طول ساخت کار می‌کردند.

 

توپکاپی استانبول؛ بزرگترین موزه اشیای پیامبر اسلام در جهان

 

 

ایاصوفیه استانبول

 


در نهایت در سال ۱۴۵۳ پس از تصرف استانبول توسط ترکان عثمانی، ایا صوفیا به مسجد ایا صوفیا تبدیل گردید.

 


لباس مناسب برای بازدید از ایاصوفیه


برای بازدید از مساجد ترکیه، بهتر است لباسی مناسب و پوشیده بر تن داشته باشید. اگرچه ایاصوفیه هم اکنون موزه است اما به خاطر اینکه این ساختمان قبلا عبادتگاه بوده، مناسب‌تر است با لباس‌های پوشیده‌تری همچون شلوار یا دامن بلند وارد این مکان شوید.

 

 

ایاصوفیه استانبول

 


هزینه بازدید از موزه ایاصوفیه


قیمت بلیط ورودی مسجد ایاصوفیه ۴۰ لیر ترکیه است و ورودی برای نوجوانان زیر ۱۲ سال سال خارجی رایگان است. اما برای بازدید از حرم ایاصوفیه از کودکان بالای ۶ سال غیر ترک ورودی دریافت می شود.
بازدید از مسجد ایاصوفیه ترکیه برای بچه ها و نوجوانان زیر ۱۸ سال ترکیه ای رایگان است.
بازدید از مسجد ایاصوفیه برای شهروندان ترک بالای ۶۵ سال رایگان است.
برای پرسنل و بازنشستگان وزارت فرهنگ و گردشگری به همراه همسر و فرزندان آنها نیز ورودی رایگان است.
بلیط ایاصوفیه را به صورت آنلاین می‌توانید از سایت زیر خریداری نمایید.

 

مسجد رستم پاشا، گنجینه‌ای پنهان در استانبول

 

 

ایاصوفیه استانبول

 


https://ayasofyamuzesi.gov.tr/en

 


دسترسی به مسجد و موزه ایاصوفیه


دسترسی به این مکان گردشگری و همچنین مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی‌های این منطقه از طریق وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با چندین ایستگاه در محله سلطان احمد بسیار آسان است.

 

 

ایاصوفیه استانبول

 


ترکیه، استانبول، محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی، نزدیک کاخ توپکاپی
Sultanahmet area (old town), nearby Topkapi palace

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

نظرات کاربران