تنگه‌ی بسفر و زیبایی‌های تاریخی

جاذبه‌های گردشگری استانبول
تنگه‌ی بسفر و زیبایی‌های تاریخی

 ترکیه فصل مشترک قاره‌های آسیا و اروپاست و به همین دلیل فرهنگ آن هم تلفیقی از هر دو فرهنگ شرق و غرب کره زمین است با تورترکیه به استانبول شهر فستیوال‌های رنگ‌، هنر بروید درهوای مطبوع ودل انگیز به دیدن مکان‌های دیدنی استانبول بروید. تنگه‌ی بسفر همان باریک راه دریایی‌ در استانبول است که قسمت آسیایی ترکیه را از قسمت اروپایی‌اش جدا می‌کند. این تنگه که محل اتصال دو دریای سیاه و مرمره به یکدیگر است یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاذبه‌های تاریخی کشور ترکیه به حساب می‌آید. در استانبول همه روزه تورهای دریایی زیادی برای گشت و گذار در این تنگه‌ی ۳۰ کیلومتری برگزار می‌شود که مسافران بیشماری دارد. اگر شما هم می‌خواهید به این تنگه و زیبایی‌هایش سفر کنید با توراستانبول همراه باشید تا با هم سری به این مکانی که هم آسیاست و هم اروپا بزنیم.

 پل بسفر
پلی معلق و فولادی که ۱۱۵۰ متر طول و ۳۹ متر عرض دارد و بر روی تنگه‌ی بسفر ساخته شده است. این پل که کار ساختش سه سال به درازا کشیده شده است، بین اورتاکوی در قسمت اروپایی و بیلربیی در قسمت آسیایی استانبول واقع شده است. ارتفاع این پل از سطح آب ۱۰۵ متر است و حرکت بر روی آن درحالیکه آب زیر پای شما در جریان است لذت خاصی را برای شما به ارمغان می‌آورد. به گفته‌ی هرودوت ساخت اولین پل روی تنگه‌ی بسفر به زمان داریوش بزرگ، پادشاه هخامنشی بازمی‌گردد که او دستور ساخت پلی روی این تنگه را صادر می‌کند تا راه ورود به منطقه‌ی بالکان برای سپاهیانش باز شود.

 

 

پل بسفردراستانبول

 


 کاخ دولما باغچه
دولما باغچه مرکز اداری اصلی فرماندهان عثمانی پس از کاخ توپکایی بوده است. این کاخ که ۲۸۵ اتاق و ۴۶ هال دارد یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تنگه‌ی بسفر است که در قسمت اروپایی این تنگه و محله‌ی بشیکتاش ترکیه واقع شده است. مساحت کلی این باغ ۱۱۰ هزار متر مربع است که بنای این کاخ ۴۵ هزار متر آن را اشغال کرده است. همه روزه در این کاخ تورهایی برای بازدید از درون آن برگزار می‌شود که شرکت در این تورها خالی از لطف نیست.

 

 

کاخ دولما باغچه در استانبول

 

نکته‌ی مهم و جالب در بازدید از این کاخ آن است که شما برای حفظ پاکیزگی و مراقبت از این کاخ، در طول بازدیدتان از فضای داخلی کاخ باید از کفش‌های نایلونی آبی رنگ استفاده کنید. کاخ‌های سلطنتی نزدیک تنگه‌ی بسفر اما فقط محدود به دولما باغچه نمی‌شوند. شما در بازدیتان از این تنگه می‌توانید به کاخ‌های توپکایی، بیلربی و دو کاخ دیگر دوره‌ی عثمانی که اکنون موزه شده‌اند هم سر بزنید.


مسجد اورتاکوی
مسجد اورتاکوی یکی از نمادهای تنگه‌ی بسفر و به طورکلی استانبول و ترکیه است. بر روی بسیاری از تمبرهای این کشور و نیز کارت پستال‌های قدیمی و جدید ترکیه، عکس این مسجد حک شده است. اورتاکوی مسجدی باشکوه با سبک معماری باروک است. مناره‌ها و گنبد این مسجد، مرمرهای سفید نمای این مسجد، سقف بلند و محراب و منبر این مسجد، همه و همه جلوه‌ای جادویی به آن بخشیده‌اند. اورتاکوی در محله‌ی بشیکتاش و درست کنار آب و تنگه واقع شده است می توانید هنگام غروب آفتاب در رستوران‌های کنارآب بنشینید به همراه تماشای منظره زیبای غروب از خوردن غذاهای خوشمزه ترکی لذت ببرید.

 

 

مسجد اورتاکوی در استانبول

 


محله‌های اطراف بسفر
دور و اطراف بسفر پر از محله‌هایی‌ست زیبا که جان می‌دهند برای گشت و گذار و قدم زدن. بِبِک یکی از این محله‌هاست. پارک ببک، اسکله‌ی ببک و رستوران‌ها و کافه‌های این محله که عطر خوش قهوه ترکی فضای آن پیچیده یکی از پاتوق‌های اصلی گردشگران و مسافران تنگه‌ی بسفر است. بوتیک‌ها برندهای معروف و جواهر فروشی‌های شیک این محله را چند سالی‌ست که در میان دیگر محله‌های اطراف بسفر خیلی مشهور کرده است با خرید از مراکزخرید لوکس ولاکچری استانبول لذت سفرخود را دو چندان کنید.

 

 

محله های اطراف بسفر

 

 

امیرگان از دیگر محله‌های اطراف بسفر است. این محله‌ی زیبا و آرام بیشتر به خاطر پارک سرسبزش، امیرگان کوروسو معروف است. امیرگان کورورسو در خود یک موزه و سه عمارت چوبی مربوط به قرن نوزدهم را دارد و در فصل بهار دامان انواع لاله‌های رنگی می‌شود. این محله و پارک هر ساله میزبان فستیوال گل‌های لاله است که در فصل بهار برگزار می‌شود.

 

 

بسفردر استانبول

 


کانلیکا نیز از دیگر محله‌های اطراف بسفر است که اگر دوست دارید به بافت قدیمی‌تر این تنگه سری بزنید حتما باید آن را ببینید. در این محله تعداد زیادی خانه‌های چوبی وجود دارد و بافت آن هنوز بافت یک روستاست.

۲۱ آبان ۱۳۹۶

نظرات کاربران