استانبول را پیش از تجربه‌ی تفریح‌های دریایی تنگه‌ی بسفر ترک نکنید

جاذبه‌های گردشگری استانبول
استانبول را پیش از تجربه‌ی تفریح‌های دریایی تنگه‌ی بسفر ترک نکنید

تنگه بسفر یکی از خاص‌ترین نقاط دنیا محسوب می‌شود. منظره‌ی زیبایی که بخش آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا می‌کند. مسیر آبی فوق‌العاده‌ای که مرزی برای جداسازی‌ست هم پلی برای یکی‌سازی. بسیاری از گردشگرانی که با تور استانبول می‌آیند، علاقه دارند تا گشتی آبی نیز در این آب‌ها بزنند.

قایق‌ها و کشتی‌های کوچکی برای تورهای ۲ تا ۶ ساعته و در بعضی موارد بیشتر در این منطقه وجود دارد که اغلب در اواسط بهار شروع به کار می‌کنند و تا در اوایل پاییز به کار خود خاتمه می‌دهند. اما هستند بعضی که اوایل زمستان نیز به کار خود ادامه می‌دهند. به طور کلی هم شرکت‌های خصوصی و هم شرکت‌های دولتی اقدام به ارائه خدمات در این رابطه می‌کنند، اما در نهایت قیمت تمام شده در دو بخش مختلف، متفاوت نخواهد بود.

 

 

تنگه بسفور

 

 

اگر چه با یک گشت دو ساعته کشتی‌های کروز به راحتی می‌توانید تمام دیدنی‌های این خطه زیبا را مشاهده کنید، اما اگر وقتتان تنگ نیست و حاضرید کمی هزینه بیشتر کنید، حتما از تورهای ۶ ساعته استفاده کنید، مخصوصا آن‌هایی که ساعتشان به غروب آفتاب نزدیک‌تر است.

 

 

مسجد آبی

 

 

دیدنی‌های مسیر
در طول این مسیر آبی به هر سمت که نگاه کنید مکانی تاریخی، یا منظره‌ای زیبا مشاهده خواهید کرد. خیلی کوتاه به چند نمونه از جاذبه های گردشگری استانبول که قبل از ترک آن باید دید، اشاره می‌کنیم تا به شکل‌های مختلف سفر بپردازیم:


قلعه دختر: برجی زیبا که همچون جزیره‌ای کوچک در میان آب خودنمایی می‌کند، سازه‌ای با قصه‌‌ی شاه پریانی که در دل خود دارد و نسل به نسل مردم استانبول آن را برای خود و مسافران تعریف کرده‌اند.

 

 

قلعه دختر

 

 

کاخ توپکاپی: قصری که سلاطین و حکم‌رانان عثمانی در آن زندگی می‌کردند. این بنا در سال ۱۴۶۰ به دستور سلطان محمد بنا شده است.

 

 

کاخ تپکاپی

 

 

بندر استانبول: بندر این شهر با رفت و آمدها و تنوع قایق‌های رنگارنگی که در دل خود دارد، یکی از مناظر زیبای استانبول محسوب می‌شود. پس قبل از اینکه به فکر رستوران‌ها و کافه‌های استانبول باشید، ابتدا از آب و از فاصله‌ای دور زیبایی‌هایش را برانداز کنید.


مسجد اورتاکوی: یکی از مساجد زیبای ترکیه که با معماری خاصش تلفیقی از هنر اسلامی با سازه‌های مسیحی را نمایان می‌کند، درست در مسیر سواری شما بر روی آب قرار دارد و شما می‌توانید از زاویه‌ای که نمای آن کامل پیداست به این مسجد زیبا بنگرید.

 

 

مسجد اورتاکوی

 

 

همانطور که گفته شد اینها تنها بخشی از زیبایی‌های این مسیر فوق‌العاده‌ است و شما می توانید در جزایر استانبول شیرینی محلی با قهوه بخورید و دوباره در طول راه سوار بر کشتی یا قایق خود، هر لحظه باید به نقطه‌ای برای دیدن زیبایی‌های استانبول خیره شوید.

 

انواع قایق‌ها و انواع تورها
انواع سفرها و خدماتی که می‌توانید از شرکت‌ها دریافت کنید بسیار زیاد است. سفرهای دو ساعته به سه شکل انجام می‌شود. یا باید با کروزهای خصوصی و یا دولتی بروید که جمعیت زیادی را سوار می‌کنند و عموما هزینه‌ی کمی دارند. چیزی بین ۱۲تا ۲۰ لیر. اما در این شکل سفرها ازدحام جمعیت ممکن است به اندازه‌ای باشد که جلوی لذت بردن شما از از مناظر بگیرد.

 

 

قایق های بسفور

 

 

دومین شکل قایق‌های موتوری هستند که می‌توانند با جمعیت کم‌تر و هنوز با صرف هزینه‌ای کم شما را در این بخش بگردانند. فضا در این قایق‌ها کم‌تر است اما جمعیت کم‌تر باعث می‌شود به راحتی از منظره لذت ببرید.
کروزهای خصوص و سفرهای نسبتا گرانقیمت‌تر که از قیمت‌های حدودی ۳۰ لیر شروع می‌شوند می‌تواند روشی بهتر اما هزینه‌برتر برای گردش کوتاه شما در طول دو ساعت باشد.
اما سفرهای شش ساعته یکی از بهترین روش‌ها برای لذت بردن از یک تور یک روزه در استانبول خواهد بود. اگر زمان کافی دارید می‌توانید با استفاده از کشتی‌های کروز به گردشی دلنشین بروید که با غروب خورشید و بعضا صرف شام همراه خواهد بود.
امکاناتی که در طول سفرهای اینچنینی برای شما تدارک دیده می‌شود می‌تواند قیمت تمام شده آن را برای شما مشخص کند. تنوع تا حدی است که قیمت‌ها از ۴۰و ۵۰ لیر شروع شده تا مرز ۵۰۰ لیر هم افزایش می‌یابد.
برای مثال سفری ۵ساعته با یک کروز نسبتا معمولی، با سرویس رایگان برای رساندن شما به اسکله که جمعیت قابل توجهی نیز سوار می‌کند و در آن با نوشیدنی رایگان از شما پذیرایی می‌شود چیزی حدود ۵۰ لیر برای شما تمام خواهد شد. عموما در این نوع سفرها کمی موسیقی و آواز نیز خواهید داشت.
اما وقتی سوار یک قایق کروز خصوصی می‌شوید که تنها خانواده حاضر در آن شمایید به همراه چند خدمه و می‌توانید غروب آفتاب را روی عرشه آن با نوشیدنی‌های رایگانی که سرو می‌شود به نظاره بنشینید باید چیزی حدود ۴۸۰ لیر پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل سرویس رایگان تا اسکله و شام بسیار خوب نیز می‌شود. البته کروزهای بزرگ با مراسمات مختلف و جمعیت نسبتا کم و شام‌های مجلل نیز قیمت‌هایی اینچنینی دارند.

 

قایق کروز

 

ساعت‌های سفر
در تابستان عموما سفرهای کوتاه یا از ساعت دو آغاز می‌شود یا ساعاتی نزدیک به غروب آفتاب و سفرهای بلند نیز حدود ۴ آغاز می‌شود که هم روشنایی روز را در بر بگیرد و هم زمان شام هنوز بر روی کشتی باشید.
در این بین اما روزهای خاص نیز وجود دارند. اول اینکه شرکت‌های خصوصی و قایق‌های بزرگ تقریبا در تمام سال مسافر سوار می‌کنند، مراسماتی همچون سال نوی میلادی نیز شب‌هایی خاص محسوب می‌شود که ساعت بیشتر و برنامه‌های متنوع‌تری را در بر می‌گیرد.

۰۴ آذر ۱۳۹۶

نظرات کاربران