برترین رستوران‌های ایروان در سال ۲۰۲۲

جاذبه‌های گردشگری ایروان
برترین رستوران‌های ایروان در سال ۲۰۲۲

غذا برای مردم ارمنستان از اهمیت ویژه‌ای برخرودار است. ارمنی‌ها نه تنها به غذا اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، بلکه غذاهای سنتی این کشور اهمیتی فرهنگی نیز برای جمعیتش دارد. به همین دلیل در سال ۲۰۱۷ نشریه نشنال جئوگرافی ایروان را به عنوان یکی از ۶ مقصد غذایی غیر منتظره در جهان معرفی کرده است. پس مطمئن باشید وقتی به تور ارمنستان می‌روید، رستوران‌ها و کافه‌های بسیار زیادی برای صرف غذا پیدا خواهید کرد که هر کدام به نوعی جزو بهترین‌ها به حساب می‌آیند. اما ما لیستی برای شما تهیه کرده‌ایم و بهترین رستوران‌ها را برای وعده‌های غذایی مختلف به شما معرفی خواهیم کرد.

 

کوتاه درباره غذاهای ارمنی

در واقع غذاهای ارمنی به دو دسته تقسیم می‌شوند که تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در حال حاضر غذاهای شرق ارمنستان بیشتر به عنوان غذاهای محلی این کشور شناخته می‌شوند. غذاهایی مثل خاش که گوشت آرام پز است که با لواش و لیمو سرو می‌شود. خورواست نیز که خیلی شبیه به کباب بوده نیز از جمله همین غذاها به حساب می‌آید. غذاهای غرب ارمنستان اما به غذاهای ترکی شباهت دارد و در واقع به جاهایی مربوط است که در حال حاضر خیلی از مردمش در ترکیه زندگی می‌کنند. البته در دهه‌ی اخیر خیلی از غذاهای غربی دوباره به سفرهای مردم و همچنین رستوران‌ها برگشته‌اند.

 

بهترین رستوران‌های روفتاپ ایروان

۳ چیز که درباره رستوران‌های ارمنستان باید بدانید

خیلی توضیح طولانی در این رابطه نمی‌دهیم اما باید بدانید که سیگار کشیدن در بهترین رستوران‌های ایروان مجاز است و در بعض از موارد رستوران‌ها به دو بخش تقسیم شده که در یکی از این بخش‌ها اجازه‌ی سیگار کشیدن داده می‌شود. خوشبختانه این مهم کم کم در حال تغییر است و می‌توان امیدوار بود در سال‌های اخیر تعداد رستوران‌های بدون سیگار در این شهر بیشتر شود. فراموش نکنید که در رستوران‌های این شهر می‌توانید غذاهای کاملا گیاهی بسیار خوبی پیدا کنید. همچنین نوشیدنی‌ بخشی از وعده‌های غذایی در ارمنستان بوده و در ایروان به هر رستورانی که بروید، بازه‌ی بزرگی از انتخاب‌ها پیش روی شما گذاشته می‌شود.

بهترین رستوران‌ها برای صرف صبحانه در ایروان

رستوران آبوویان 12 (Abovyan 12)

این رستوران را با نام دالان (Dalan) نیز می‌شناسند و به هیچ وجه نباید آن‌جا را با ورودی محقرش داوری کنید، به محض ورود به این رستوران، عاشق فضای زیبا و دوست داشتنی‌اش خواهید شد. این رستوران جدا از سالنی که دارد، دارای یک باغ بزرگ است و انواع گل‌ها و گیاهان در آن‌جا رشد کرده و شما امتیاز غذا خوردن در چنین فضایی را خواهید داشت. برای صبحانه یک منوی گسترده از قهوه و چای تا انواع میوه‌های تازخ، نان‌های مختل، پنیر و صبحانه‌های گرم وجود دارد. همچنین می‌توانید پکیج صبحانه ارمنی را نیز برای خود سفارش دهید. این مکان در مجموع جایی گران برای سفارش غذا به حساب نیامده و رستورانی با قیمت متوسط محسوب می‌شود.

آدرس: Abovyan street, near the Charles Aznavour Square

 

کافی شاپ گرین بین (Green Bean)

اگر چه از نظر تکنیکی این مکان رستوران نیست اما منوی پر و پیمان آن برای صبحانه و دیگر وعده‌هایی غذایی، باعث شده تا آن‌جا را به عنوان یک رستوران به شما معرفی کنیم. جایی که می‌توانید انواع غذاهای کاملا اورگانیک را برای صبحانه سفارش دهید که شامل قهوه‌های مختل، چای و دمنوش و انواع غذاهای گرم و سرد می‌شود. گرین بین برای صرف صبحانه بسیار محبوب بوده و منو آن بیشتر به صبحانه‌های کلاسیک غربی معطوف است اما بعضی گزینه‌های محلی را نیز می‌توانید در آن‌جا پیدا کنید. محیط گرم و آرامش بخش و تنوع بالای شیرینی‌ها از دیگر امتیازات گرین بین به حساب می‌آید.

 

معرفی خوشمزه‌ترین غذاهای حلال ایروان

آدرس: 10 Amiryan St, Kentron

 

رستوران کرامبز برد فکتوری (Crumbs Bread Factory)

از دیگر جاهای خاصی که برای صرف صبحانه به شما پیشنهاد می‌کنیم، کرامبز برد فکتوری است که البته سه شعبه مختلف در ایروان دارد اما محبوب‌ترین برای ما شعبه ماشتوتس (Mashtots) خواهد بود که نزدیک به خانه اپرا و درست جلوی پارک ساریان (Saryan) قرار گرفته. این مکان به نان‌های خانگی تازه، شیرینی‌های خوشمزه، سالادهای معرکه و ساندویچ‌های سالمش معروف است و یکی دیگر از جاهای معروف برای صرف صبحانه در نظر گرفته می‌شود که جوانان ارمنی عاشقش هستند. اگر اهل غذاهای کاملا گیاهی هم هستید، در کرامبز برد فکتوری، گزینه‌های متنوعی برای سفارش پیدا خواهید کرد.

آدرس: 37 Mesrop Mashtots Ave

 

بهترین رستوران‌ها برای صرف نهار، شام و نوشیدنی‌های عالی

رستوران تاورن ایروان (Tavern Yerevan)

این رستوران را باید معروف‌ترین محل برای خوردن غذا در ایروان به حساب آورد. جایی که با دکور خاص خود، لباس‌ها سنتی کارکنانش و غذاهایی که به سبک کلاسیک پخت می‌شوند، شما را پرت می‌کند به دهه‌ها قبل در ایروان. منو این رستوران ۱۰۰ درصد مربوط به غذاهای سنتی ارمنستان است و در آن‌جا خبری از غذاهای غربی و ساندویچ نیست. در کنار کیفیت بسیار بالای غذاهای این رستوران، سعی شده تا فضایی شاد و جذاب نیز برای مشتریان به وجود آورده شود. خوانندگان که با لباس‌های محلی آهنگ‌های سنتی برایتان می‌خوانند و همچنین برخورد گرم مسئولان رستوران در به وجود آوردن این فضا کمک شایانی می‌کند. در مراجعه به رستوران تاورن، حتما دلمه‌های فوق‌العاده این رستوران را امتحان کنید.

آدرس: 5 Amiryan St

 

رستوران و بار روفتاپ اَدآسترا (AdAstra)

این رستوران بخشی از هتل ۵ ستاره رادیسون بلو (Radisson Blu) به حساب می‌آید و از جمله بهترین رستوران‌های شهر برای صرف غذا محسوب می‌شود. مکانی لوکس و جذاب که جذا از غذاهای فوق‌العاده‌اش، دسرهای معرکه‌ای هم برای سفارش دارد که همگی عالی هستند. مخصوصا اگر اهل باقلوا باشید که حتما در اَدآسترا باید یکی برای خود سفارش دهید. منو این رستوران بیشتر مربوط به غذاهای بین‌المللی، انواع استیک، ساندویچ‌ و کباب‌ها شده و دو بار مجزا از هم نیز برای این مکان در نظر گرفته شده است. فراموش نکنید که اَدآسترا یک رستوران و بار روفتاپ بوده و با توجه به این که در منطقه‌ای مرتفع واقع شده است، یکی از بهترین مناظر را در میان رستوران‌های ایروان دارد.

 

خیابان‌گردی، بهترین تفریح در ایروان

آدرس: 1 Azatutyan Ave

 

رستوران لواش (Lavash)

یکی دیگر از رستوران‌های بسیار معروف ایروان که هم از نظر غذاهایی که پخت می‌کند، شباهت زیادی به رستوران تاورن دارد با این تفاوت که نگاهی مدرن‌تر داشته و فضای آرام‌تری هم دارد. از نظر امتیازهای گردشگران در سایت تریپ‌ادوایزر، در حاض حاضر رستوران لواش بهترین در کل ایروان است و این مهم به خاطر غذاهای معرکه‌ای است که در آن‌جا پخت شده و به روی میز می‌رود. غذاهای سنتی که از بهترین و تازه‌ترین مواد اولیه تهیه شده‌اند.

آدرس: 21 Tumanyan St

 

رستوران تاپاستان (Tapastan)

تابستان از آن‌جاهای معرکه‌ای برای صرف غذا به حساب می‌آید که وقتی چند نفره به این محل بروید، حتما همگی غذاهایتان را با هم به اشتراک خواهید گذاشت، چون طعم همگی آن‌ها عالی است. تاپاستان از جمله رستوران‌های قدیمی در شهر نیست اما بهخاطر کیفیت غذاهای بین‌المللی که به روی میز می‌برد و نوشیدنی‌های متنوعی که دارد، به سرعت به محبوبیت بالایی هم بین مردم محلی و هم بین گردشگران رسیده و با فضایی گرم، مفرح و دوست داشتنی، عاشق آن‌جا خواهید شد.

 

تجربه چشیدن طعم قهوه‌هایی عالی در ایروان

آدرس: 6 Martiros Saryan street

 

شِرِپ (Sherep)

اگر به دنبال رستورانی شیک هستید که هم غذایی خوشمزه در آن‌جا بخورید، هم نوشیدنی‌های متنوعی را امتحان کنید و شب‌ها نیز با صدای موسیقی زنده حسابی برقصید، شرپ گزینه‌ی مناسب شما خواهد بود. البته مطمئن شوید که از قبل جایی برای خود رزرو کرده‌اید چون این محل شب‌های به شدت شلوغ می‌شود. رستوران دارای فضای بدون سیگار هم بوده و می‌توانید در فضایی آرام و بدون دود، غذاهای بسیار خوشمزه‌ای که به روی میز می‌رود را امتحان کنید. شرپ رستوران گران قیمتی است و منو متنوعی از غذاهای گرجی و بین‌المللی و همچنین انواع دسرهای خوشمزه دارد با این حال از جمله جاهای بسیار با کیفیت برای سفارش غذا در این شهر نیز به حساب می‌آید.

آدرس: Amiryan 1

 

بهترین رستوران‌های ارزان در تفلیس

لاماهجون‌های الی (Elie’s Lahmajun)

لاماهجون نوعی غذای خاص است که در دید کلی شبیه به پیتزاهای ساده به نظر می‌رسد. نان‌هایی گرد که بر روی آن پنیر ریخته می‌شود و مدل‌های مختلف گیاهی و گوشتی دارد. الی رستوران نسبتا ارزانی است اما کیفیت لامهاجون‌هایی که ارائه می‌کند واقعا عالی بوده و تنها یک بار رفتن به آن‌جا کافی‌ست که دوباره بخواهید در سفرهایتان به ایروان، دوباره به این رستوران مراجعه کنید. نکته جذاب در مورد رستوران الی این است که تمامی لاماهجون‌های آن گوشتی نبوده و گزینه‌های متنوعی برای گیاه‌خواران نیز در آن‌جا وجود دارد.

 

برگزاری جشن آب در ارمنستان

آدرس: 25 Movses Khorenatsi

 

اوست (Ost)

یکی دیگر از غذاهای محلی محبوب در ایروان، خاچاپوری است که "اوست" از جمله بهترین و ارزان‌ترین رستوران‌ها در ایروان به حساب می‌آید. جایی که خیلی سریع به غذای خود می‌رسید و جمعیت زیادی را می‌بینید که برای چشیدن این غذای کلاسیک و خوشمزه به آن‌جا می‌آیند. خاچاپوری غذای پیچیده‌ای نیست و نونی مخصوص است که با پنیر و یک تخم مرغ پخت می‌شود اما در عین حال خوشمزه و سالم است. همچنین برای صرف صبحانه نیز می‌توانید آن‌ها را میل کنید.

آدرس: 20 Mesrop Mashtots Ave

 

زاتار پیتزا (Zatar Pizza)

یکی دیگر از رستوران‌های با کیفیت در ایروان که دارای یک تراس بزرگ نیز هست و در آن‌جا می‌توانید انواع غذاهای محلی را با قیمتی پایین سفارش داده و در نهایت غذایی خوشمزه میل کنید. در کنار پیتزاهای مخصوص محلی که این رستوران به آن معروف است، سوپ‌های محلی فوق‌العاده خوشمزه‌ای نیز در آن‌جا پخت می‌شود که خوردنشان را به شما پیشنهاد می‌کنیم. زاتار پیتزا جایی بسیار ارزان است و اگر کمی انتظارات خود را پایین بیاورید، از سفارش غذا در این محل حسابی لذت راضی خواهید بود.

آدرس: Hanrapetutyan 24, Mher Mkrtchyan St

۲۱ خرداد ۱۴۰۱

نظرات کاربران