راهنمای گشت و گذار در تفلیس با متروی شهری

جاذبه‌های گردشگری تفلیس
راهنمای گشت و گذار در تفلیس با متروی شهری

شهر تفلیس مترویی دارد با دو خط که در یک ایستگاه با هم برخورد می‌کنند. برای مایی که تجربه متروی تهران را داریم، در سفرمان با تور گرجستان به شهر تفلیس، این مترو شاید کمی خلوت‌تر، کم جنب و جوش تر و البته قدیمی‌تر به نظر بیاید، اما در باطن آن کمی اوضاع فرق می‌کند.
به نسبت وسعت تفلیس، وجود خطوط مترو کمی عجیب به نظر می‌رسد، مخصوصا اینکه هزینه‌ی وسایل نقلیه عمومی همچون تاکسی در این شهر خیلی بالا نیست، با این حال آشنایی با خطوط مترو و داشتن یک نقشه درست از آن، می‌تواند شما را بدون دردسر و بدون تحمل بار ترافیک در ساعات شلوغی به مقصد مورد نظر برساند.

 

راهنمای سفری هنرمندانه به تفلیس؛ شهر تاریخ و هنر

 


مترو یا تاکسی؟


اگر چه هزینه تاکسی در تفلیس به مراتب از بسیاری شهرهای گردشگرپذیر دنیا کم‌تر است، با این حال اگر مقایسه کنید، هنوز هزینه وسایل عمومی‌تری همچون مترو و اتوبوس بسیار به صرفه‌تر از مترو خواهد بود. فاصله ایستگاه‌های مترو از یکدیگر، پای پیاده ۲۰ دقیقه خواهد بود و این خطوط به همه‌ جای شهر کشیده نشده‌اند، البته بسیاری از محل‌های اصلی گردشگرپذیر را شامل می‌شوند.

 

پنج مکان دیدنی در تفلیس که باید ببینید

 


اولین چیزی که در موقع ورود به ایستگاه باید به سراغش بروید بلیط مترو است. بلیط‌ها به صورت کارت بوده و ۲.۵ لاری قیمت دارند و اگر بخواهید می‌توانید دفعات بعد آن‌ها را با مبلغ بیشتری شارژ کنید. یک مدیریت درست می‌تواند بلیط شما را تا پایان سفر معتبر نگه دارد. هر سفر در متروی تفلیس نیم لای هزینه در بر خواهد داشت، بدون اینکه مسافت شما بین ایستگاه‌ها محاسبه گردد. پس جواب اینکه بهتر است با مترو در تفلیس رفت و آمد کنید یا با تاکسی، بر اساس هزینه صد در صد مترو! اما قبلش باید نگاهی به نقشه بندازید ببینید مسیرتان به ایستگاه‌های مترو می‌خورد یا نه.

 

 

metro-card

 


نکته: عموما صف‌های تهیه بلیط در بعضی ایستگاه‌ها شلوغ می‌شود، پس میزان مورد نظر و پول خود را باید از قبل در نظر بگیرید تا مشکلی در بادجه پدید نیاورید.

 


دو خط مترو


همانطور که گفتیم دو خط مترو در تفلیس وجود دارد که اولی در دهه ۶۰ میلادی و دومی در دهه ۹۰ گسترش پیدا کرده‌اند. این دو خط در ایستگاه vagzlis square یا همان ایستگاه قطار بین‌المللی به یک دیگر متصل می‌شوند، جایی که اهالی گرجستان می‌توانند از قطارهای داخلی به قطارهای بین‌المللی سوار شوند.

 

 

metro-station-02

 

 

راهنمای حمل و نقل در تفلیس؛ شهر سفرهای تاریخی

 

 

این ایستگاه همچنین به میدان آزادی که از جمله پرطرفدارتین مناطق گردشگری تفلیس محسوب می‌شود هم نزدیک است. متاسفانه همچون متروی تهران، نقشه‌ی ایستگاه‌های درون قطار آنگونه که باید و شاید شما را راهنمایی نمی‌کنند، پس از نقشه‌ای که در زیر برایتان آورده‌ایم استفاده کنید تا با مناطق مختلف آشنا شوید. استفاده از یک نقشه آنلاین موقع سفر به تفلیس به شدت توصیه می‌شود.

 


قطارها


قطارهای مترو تفلیس بسیار عالی و تمیز هستند و از قطارهای کثیف بسیاری کشورهای اروپایی خبری نیست. عبور و مرور هم تقریبا طبق برنامه ریزی زمانی که از قبل اعلام می‌شود انجام می‌شود، اما انتظار دقت قطارهای ژاپنی را در گرجستان نداشته باشید.

 

 

train

 


پله‌های برقی


یکی از نکات جذابی که در هنگام استفاده از پله‌های برقی متوجه خواهید شد، آرامش مردم در مورد استفاده از این اموال عمومی است. به ندرت (تقریبا بعید) است شما کسی را ببینید که بر روی پله‌های برقی راه برود یا اینکه حتی تکان اضافی بخورد! راه رفتن روی پله‌های برقی مختص ایران نیست و در خیلی از کشورهای شلوغ دنیا که همه چیز روی دور تند قرار دارد و همیشه مردم در حال دویدن هستند کاملا امری طبیعی است. همین باعث می‌شود در متروهای تفلیس که بعضی از آن‌ها عمق زیادی دارند، همیشه با پله برقی‌های روشن و کاملا سالم طرف باشید که برای کسانی که سخت پله‌ها را طی می‌کنند بسیار مهم است.

 

 

escalator

 


امنیت


از این بابت کاملا باید خیالمان در تور تفلیس و اقامت در این شهر راحت باشد. جدا از اینکه فضای کلی متروهای تفلیس آرام و مردم همیشه در ایستگاه‌های مختلف حضور دارند، پلیس نیز در محیط هر ایستگاه دیده می‌شود و در داخل قطارها هم همیشه هستند پلیس‌هایی که اوضاع را زیر نظر دارند.

 

 

 map

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

نظرات کاربران