کارهایی که به هیچ وجه نباید در آذربایجان انجام دهید!

جاذبه‌های گردشگری باکو
کارهایی که به هیچ وجه نباید در آذربایجان انجام دهید!

فرهنگ مردم آذربایجان تلفیقی از فرهنگ مردم ایران، ترکیه و روسیه است و در این بین آداب و رسوم و البته سیاست بومی منطقه نیز تاثیر به سزایی بر آداب و فرهنگ مردم آن گذاشته است.

با توجه به اینکه برای سفر به هر کشوری ابتدا باید در مورد این آداب و بایدها و نبایدهایش دانست، تا در نهایت به اشتباه کاری که نباید را انجام نداد، بهتر دیدیم چند نمونه از مهم‌ترین نکات برای سفرتان با تور باکو به این کشور زیبا را برایتان ذکر کنیم تا حتما زمان سفر مدنظر داشته از آن‌ها دوری کنید. نکاتی ساده که رعایت آن‌ها به هیچ وجه سخت نیست.


به هیچ وجه از ارمنستان حرفی به میان نیاورید


آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ سال‌های سال است که در جنگ به سر می‌برند. این منطقه متعلق به خاک آذربایجان است اما ارامنه بر آن حکم‌فرما هستند. هزاران هزار آذری در این بین مجبور به ترک خانه‌هایشان و سرزمین مادری‌شان شدند و این اوضاع نابسامان میان دو کشور مدت‌هاست که ادامه دارد. نه اینکه سخن از ارامنه شما را دچار مشکل کند، اما با توجه به خشم و حتی کینه‌ی مردم دو کشور نسبت به یکدیگر، صحیح نیست که حرفی از ارمنستان در آذربایجان گفته شود.

 

armenia


از ارمنستان چیزی با خود نداشته باشید


پوشیدن تی‌شرت‌هایی همچون "من ارمنستان را دوست دارم" یا هر چیزی که اشاره‌ای به ارمنستان دارد را به طور کلی فراموش کنید که با توجه به گفته‌های بالا مسلما می‌دانید که کار درستی نخواهد بود. با این حساب در نظر داشته باشید که کسانی که مهر ارمنستان را در پاسپورت خود داشته باشند، ممکن است مدتی در هنگام ورود مورد ارزیابی سازمان مهاجرت قرار بگیرند یا اینکه حتی از ورودشان به آذربایجان جلوگیری شود!

 

armenia


آشغال نریزید


وقتی وارد باکو می‌شوید یک چیز نگاه شما را به خود جذب می‌کند: تمیزی بی حد و حصر و خیابان‌ها و مراکز مختلف! البته ریختن آشغال همچون چندین کشوری که قانون برای مجازات این عمل دارند، با برخورد قضایی همراه نخواهد شد، اما تابویی در آذربایجان به حساب می‌آید که در صورت انجام بسیار زشت و ناپسند بوده ممکن از برخورد محلی‌ها را در پی داشته باشد. البته شاید در شهرهای دور افتاده‌تر شما همچین تمیزی را نبینید، اما در مورد باکو رعایت این مسئله امری بسیار مهم است.

 

راهنمای گردشگری باکو شهری پر از لذت‌های به یادماندنی

 

baku-boulevard


چیز بدی از آذربایجان به محلی‌ها نگویید


آذربایجانی‌ها به شدت مردم ناسیونالیستی هستند و بسیار هم مهمان‌نواز و خون گرم. پس دلیلی ندارد که با گفتن چیز بدی در مورد کشورشان یا گلایه بی‌مورد آن‌ها را آزرده خاطر کنید. این کشور شبیه به خیلی جاهای دنیا نیست که نسبت به حکومت یا کشورشان گلایه‌هایی داشته و آن‌ها را بلند بگویند. مضاف بر اینکه مسلما محلی‌ها از کاستی‌های کشورشان باخبرند و نیازی نمی‌بینند که شما هم آن‌ها را گوشزد کنید.

 

baku-locals


با بانوان به نیکی رفتار کنید


اگر چه این یک امر بسیار ساده و اساسی در رفتار هر کسی است، اما کمی این مسئله در آذربایجان سختگیرانه‌تر دنبال می‌شود. رفتار آقایان در این کشور با خانم‌ها بسیار از سر احترام است بدون در نظر گرفتن آیین و نوع پوشش زن‌ها و آذری‌ها نیز انتظار این را دارند که میهمانانشان نیز این احترام و رفتار مناسب را با خانم‌ها داشته باشند.

 

baku-women


از فرودگاه تاکسی کرایه نکنید


در بسیاری از کشورهای دنیا این رویه وجود دارد. اگر برایتان هزینه بیش از اندازه تاکسی مهم نیست، می‌توانید به سراغ تاکسی‌های بسیار گران قیمت فرودگاه بروید! در غیر این صورت کمی از فرودگاه پیاده به بیرون بروید تا به ایستگاه اتوبوسی برسید که هر نیم ساعت به مرکز شهر می‌رود و بسیار راحت و عالی هم هست. تقریبا بدون هزینه با کمی صرف وقت به شهر یا به ایستگاه مترو ۲۸ مِی خواهید رسید که آن هم به تمام مراکز باکو راه خواهد داشت. مسیر هم خیلی طولانی نیست و به سرعت می‌توانید در شهر به محل مورد نظر خود برسید.

 

taxi-airport


پاسپورت خود را همیشه همراه داشته باشید


بر اساس قانون آذربایجان، مسافرینی که به این کشور می‌آیند، باید همیشه پاسپورت خود را همراه داشته باشند. ممکن است پلیس خیلی محترمانه در سطح شهر از شما بخواهد که پاسپورت خود را به او نشان دهید و با یک بررسی کوتاه از شما عذرخواهی کرده و در نهایت به مسیر خود ادامه دهید. همین چند ثانیه کوتاه اگر پاسپورتی همراه شما نباشد ممکن است دچار دردسر شوید. یک نسخه کپی از پاسپورت را هم مثل همیشه در خانه‌ی خود در ایران پیش نزدیکان و یک نسخه هم در هتل نگهداری کنید.

 

passport


سریعا هدایا را قبول نکنید


بله، تعارف در آذربایجان هم رایج و است و یک اصل کلی می‌گوید، دو بار درخواست را با متانت رد کنید و در نهایت بار سوم هدیه‌ای که به شما می‌دهند را قبول کنید. این یک رویه کلی و مورد قبول در فرهنگ این مردم به حساب می‌آید، همانطور که آن‌ها هم اگر چیزی بهشان تعارف کنید همینکار را می‌کنند، پس اصرار کنید!

 

gift-giving


دست‌هایتان را به نشانه‌ی OK بالا نیاورید


آنچه در فرهنگ مردم غربی به نشانه OK مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است ما نیز از آن استفاده کنیم، در فرهنگ مردم آذربایجان نشانه‌ای زشت و ناپسند است، پس به هیچ وجه از آن استفاده نکنید.

 

ok

۱۳ فروردین ۱۳۹۷

نظرات کاربران

جواد دلپسند

یاشاسن آذربایجانم جان قوربان آذربایجانا
قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: