دبی کیدزانیا؛ پارک بازی کودکان در دنیای بزرگ‌ترها

جاذبه‌های گردشگری دبی
 دبی کیدزانیا؛ پارک بازی کودکان در دنیای بزرگ‌ترها

KidZania پارک آموزشی مخصوص کودکان است که در آن بچه‌ها کارهای بزرگ‌ترها را در قالب بازی و در دنیای کوچک این پارک تجربه می‌کنند. این محل در یکی از طبقات Dubai Mall از مجموعه‌ی مراکز خرید مناسب کودکان در دبی ، بنا شده و منطقه وسیعی از این مرکز خرید را اشغال کرده است. شما با تور دبی فرزندانتان را به این شهر کوچک که بخش‌های زیادی از دنیای واقعی را در قالبی مینیاتوری پدید آورده می‌برید.

بیمارستان، اداره پلیس، آتش‌نشانی، رستوران، سوپرمارکت، کارخانه، تئاتر، ساختمان در حال ساخت و سالن زیبایی. تک تک این مراکز با وسواس بسیار خوبی ساخته شده‌اند تا در عین ایمنی لازم برای انجام امور توسط خود بچه‌ها، از المان‌های دنیای واقعی نیز در آن‌ها یافت شود تا تجربه کاملی را برای کودکان رقم بزند.

قانون ورود به پارک
در بدو ورود یک گیت هواپیمایی کوچک تهیه دیده شده تا کودکان و مادر و پدر آن‌ها یک بلیط دریافت کرده و اطلاعاتشان در سیستم ثبت شود. با اینکار هم بچه‌ها کاملا به دنیای جدید وارد می‌شوند و هم عوامل پارک دیگر به هیچ بچه‌ای اجازه نمی‌دهد به بیرون از پارک برود مگر با مادر و یا پدر که ابتدا با آن ثبت نام کرده است.

 

 

kidzania در دبی

 

هر کودک در بدو ورود ۵۰ KidZos که در واقع پول رایج این شهر است دریافت می‌کند. این پول را کودکان می‌توانند در هر جایی همچون سوپرمارکت یا رستوران خرج کنند. عموما به والدین اجازه داده نمی‌شود که در امور اینچنینی دخالتی کنند و تصمیم‌گیری‌ها را بر عهده خود کودکان می‌گذارند. اما برای دریافت پول بیشتر هر کودک باید کاری انتخاب کند تا از آن پول در بیاورد. می‌تواند درون بیمارستان دندان‌پزشک شود، یا خانه‌ای را رنگ کند یا خلبان شود و یا حتی در رستوران غذا سرو کند. این هم به انتخاب خود او بستگی دارد.

 

 

مسابقات المپیک در kidzania در دبی

 

کودک نباید مسابقات ورزشی را هم از یاد ببرد. مسابقاتی همچون بوکس، دومیدانی، دارت و بسیاری از این دست که همگی با مراقبت کامل از طرف مربیان و با شبیه‌سازی تمام موراد دنیای واقعی انجام می‌شود.

 

کودکان کارمند می‌شوند
در مجموعه این پارک و در بخش‌های مختلف بیش از ۸۰ نوع کار مختلف وجود دارد که در واقع همه بخش‌های آموزشی برای کودکان محسوب می‌شود. برای مثال وقتی کودکی رانندگی را انتخاب می‌کند در حین انجام کار مربیان به اون روش‌های مراقبت و مسائل ایمنی را آموزش می‌دهند، یا وقتی آتش‌نشان می‌شود به اون می‌گویند که چه کارهایی را نباید انجام دهد و وقتی قرار است دندان‌پزشک شود برای او از روش‌های مراقبت از دندان می‌گویند.

 

 

کار کودکان در kidzania در دبی

 


این پارک با کارها و مراکز مختلفش می‌تواند روزی مفرح در عین حال آموزنده را برای کودکان رقم بزند. شغل‌های مختلفی در هر مرکز وجود دارد که به ترتیب کودکان را با فضا و مسائل مربوط به کار آشنا می‌کند.

 

کارت شهروندی KidZania
یکی از نکات جالب KidZania کارت‌های شهروندی آن است. این مرکز شعبه‌های مختلفی در سطح دنیا دارد و روی هر کدام از این‌ کارت‌ها هلوگرام مخصوص به آن کودک ثبت می‌شود.

 

 

پارک kidzania در دبی

 

 

اگر دوباره به این پارک یا شعبه‌ی دیگری از آن در هر جای دنیا مراجعه کنید، کارهای جدیدی که کودک یاد می‌گیرد به لیست تجارب آن اضافه می‌شود. یک بار می‌تواند آتش‌نشان باشد و بار دیگر در رستوران آشپزی کند.

 

 

کودکان آتش‌نشان در kidzania در دبی

 

 

انجام یک کار هنری
بخش نقاشی مفصلی هم در این پارک تدارک دیده شده که کودکان بتوانند با تجهیزات مختلف و البته با فراق بال هر چه می‌خواهند بکشند و با رنگ‌ها بریز و بپاش راه بیاندازند. در بخش‌های هنری دیگر نیز می‌توان به تئاتری اشاره کرد که کودکان جمع می‌شوند و با یکدیگر تئاتری اجرا می‌کنند.

 

 

حلقه‌های کودکان در پارک kidzania در دبی

 

هزینه‌ها
قیمت بلیت‌ها هم در این دنیای کوچک همچون دنیای واقعی متفاوت است.

بلیت اکونومی: برای هر کودک به همراه والدین ۱۵۰ درهم است که یک روز کامل می‌تواند کودک به تمام فعالیت‌ها دسترسی داشته باشد و ۵۰ KidZos نیز به او تعلق می‌گیرد. یک گزینه اضافه هم وجود دارد که ۱۰۰ درهم هزینه بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت که خارج از صف کودک وارد بازی‌ها می‌شود و ۱۰۰ KidZos به او تعلق می‌گیرد. یک سری تخفیف‌ها هم در رستوران و سوپرمارکت برای این بلیت وجود خواهد داشت.


بلیت بیزینس عادی: ۲۲۵ درهم خواهد بود که جدا از تمام تفریحات به بخش بیزینس کلاس هم دسترسی خواهد داشت. با پرداخت ۷۰ درهم بیشتر گزینه پلاس برای این بلیت هم فعال می‌شود که تمام گزینه‌های قبلی را به همراه می‌آورد.


به ازای هر کودک یک ولی می‌تواند وارد پارک شود و به ازای هر کودک اضافی باید مبلغ ۹۵ درهم پرداخت کرد. ۹۵ درهم هم برای کودکان بین ۲ تا ۳ سال دریافت می‌شود.


این هزینه‌ها غیر از مراسم سالیانه‌ است که در آن برنامه‌های جذاب و از پیش تعیین شده‌ای برگزار می‌شود. حضور کودکان در همچین برنامه‌هایی ۶۳۰ درهم هزینه در بر خواهد داشت.

 

نمونه این پارک جذاب و دیدنی پیش از این در مالزی راه‌اندازی شده بود که سالانه میلیون‌ها گردشگر برای این تجربه‌ی به‌یادماندنی فرزندانشان به یکی از ۱۰ جاذبه‌ی گردشگری کوالالامپور سر می‌زنند.

۰۵ آذر ۱۳۹۶

نظرات کاربران