بهترین و معروفترین سوغاتی‌هایی که باید در سفر به استانبول بخریم

جاذبه‌های گردشگری استانبول
بهترین و معروفترین سوغاتی‌هایی که باید در سفر به استانبول بخریم

این مطلب هم برای همه کسانی است که اسم سوغاتی را در سفرهایشان ممنوع کرده‌اند، اما ته دلشان دوست دارند توی بازار سنتی استانبول بین ادویه‌ها و شیرینی‌ها و بوی قهوه قدم بزنند و کیسه خریدشان را پر از سوغاتی‌های ریز و کوچک و دوست داشتنی برای عزیزانشان و از همه مهم‌تر خودشان بکنند. اگر هنوز پول‌هایتان را خرج نکرده‌اید بهتر است لیستی از کسانی که میخواهید برایشان در سفر با تور استانبول سوغاتی بگیرید تهیه کنید.

 

چای ترکی

 

چای ترکی، یکی از قانون‌های سرزمین عثمانی است. در طول تاریخ همواره چای ترکی به عنوان نمادی از مهمان نوازی مردم این سرزمین شناخته می‌شد. ترکیب چای ترکی مثل چای اصیل ایرانی و بدون شیر است. در ترکیه هم چای در قوری دم کشیده میشود و در استکان‌های کمرباریک پرطرفدار با نقش و نقوشی از بناهای پرطرفدار یا چهره اصیل مردم سرزمین ترک سرو میشود. در طی سال‌های اخیر و با بیشتر شدن توریست و مسافران به استانبول، بعضی از انواع دم نوش‌ها نیز در بین پرطرفدارترین نوشیدنی‌های کوچه و بازار و کافه‌های استانبول قرار گرفته است.بسته بندی‌های مختلفی از چای در بازار و فروشگاه‌های سوغاتی وجود دارد، شاید بد نباشد به بازار استانبول سر یزنید و از بین گیاهان مختلف هم دم‌نوش مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و دم کنید.

 

 تجربه‌ی گشت‌وگذاری خاص در بازار بزرگ استانبول

 

 

چای ترکی

 

 

نگاهی به لیستتان بیندازید،اگر چند بسته چای خریده اید ، می‌توانید برای محل کار یا افراد رسمی‌تر در لیستتان ببرید.

 

لوکوم، شیرینی جذاب استانبول

 

کمتر کسی می‌تواند در برابر جذابیت لوکوم مقاومت کند. لوکوم در طعم‌ها و مزه‌های مختلف ردیف به ردیف، در بازار و شیرینی فروشی‌های استانبول دیدنی و خوردنی است. بسته‌بندی‌های جذاب و مختلفی برای لوکوم موجود است. حتی بعضی از بسته‌های چوبی، بسیار قیمتی و ارزشمند هستند. اگر طعم و مزه خاصی را دوست دارید، بهتر است در مورد مزه و مواد تشکیل دهنده‌ی آنها از مغازه دار بپرسید.

 

 ۹ خوشمزه‌‌پزی در استانبول برای نوش جان کردن دسرهای لذیذ ترکی 

 

 

 لوکوم، شیرینی جذاب استانبول

 

 

چشم نظر

مردم سرزمین ترک، چشم نظر را نه به عنوان یک سوغاتی که به عنوان یک اعتقاد در زندگیشان به همراه دارند. شما هم اگر دوست دارید از چشم بد به دور باشید یا حتی دوست دارید رنگ آبی منحصر به فرد چشم نظر را در خانه‌تان داشته باشید، بد نیست از تنوع گسترده‌ای که در مدل و طرح‌های چشم نظر هست استقبال کنید. چشم نظر به عنوان مگنت یخچال، جاکلیدی، بشقاب‌های تزئینی، گوشواره و خیلی چیزهای دیگر در بازارهای ترکیه و سوغاتی فروشی‌ها موجود است.

 

 

 چشم نظر

 

 

ادویه

ترکیه از آن کشورهایی است که تنوع ادویه‌ها و بوی فوق العاده آنها، هوش از سر شما می‌برد. استانبول و باراز بزرگ ادویه را مقصد قرار دهید و در کوچه پس کوچه و مغازه‌های ریز و درشت آن ناپیدا شوید. ذوق و سلیقه ادویه فروش‌های استانبول در بسته بندی، ادویه را به یکی از سوغاتی‌های محبوب استانبول تبدیل کرده است. بسته‌بندی‌هایی در شیشه‌های زیبا یا پارچه‌های خوش رنگ که ردپای استانبول در آن نمایان است.

 

 استانبول؛ سرزمین هم‌نشینی تاریخ عثمانی و ادویه‌های خوشمزه! 

 

 

ادویه 

 

 

نقش و نگار با اصالت

رنگ و نقش دیواره‌ها و سقف کاخ توپ کاپی، مسجد سلطان احمد، ایاصوفیه، حمام خرم سلطان و  قصر دلماباغچه در خود این دیدنی‌ها باقی نمانده اند و روی کاشی‌های دست ساز و خوش رنگ و لعاب هم به جای مانده اند. دیوارکوب‌ها و وسایل دکوری جذابی که با طرح‌های اسلیمی و عثمانی طراحی شده‌اند، یکی از سوغاتی‌های با اصالت از استانبول است. بسته به علاقه می‌توانید رنگ و طرح مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. حتی اگر بشقابی که دوست داشتید به دیوار بالای میز غذاخوریتان بزنید، گیره نداشت، نگران نباشید، خوش ذوقان ساکن استانبول به همه چیز درباره سوغاتی فکر کرده اند و گیره مخصوص نصب به دیوار مجزا به شما می‌دهند تا بتوانید هر روز و هربار هنگام غذا خوردن نقش و نگار آبی و زرد استانبول را به یاد بیاورید.

 

 

 نقش و نگار با اصالت

 

 

تار و پود عثمانی

یکی از سوغاتی‌های جذاب و قابل استفاده از استانبول انواع فرش و گلیم است. شاید به نظرتان برسد که چنین چیزی حجم زیادی را میگیرد. اما نگران نباشید. همانطور که قبلا هم گفته بودیم؛ صنعت گردشگری در ترکیه به همه چیز فکر کرده است. روکش‌های کوسن، تکه‌های کوچک فرش و گلیم برای گذاشتن در کنج محبوب خانه و همچنین رومبلی‌ها با طرح‌های جذاب همه آن تنوعی که مدنظر شماست را در نظر گرفته اند. پس اگر شما هم به دنبال طرح  فرش و گلیم محبوبتان هستید دلتان را به کوچه های پیچ در یپچ بازار استانبول بسپارید و راهی شوید. شاید بد نباشد وقتی را صرف دیدن موزه فرش در  استانبول کنید تا اطلاعات بیشتری هنگام خرید فرش داشته باشید.

 

 

تار و پود عثمانی

 

 

انعکاس استانبول

تصور کنید از سفر برگشته اید و بعد از چند هفته، وارد خانه می‌شوید و چراغ را روشن می‌کنید . سرتان را که بالا می‌آورید، پرت می‌شوید به بازار بزرگ استانبول. جایی که صدها حباب شیشه‌ای خوش رنگ آویزان شده بود . انعکاس نور و بوی ادویه‌ها، استانبول را محبوب همیشگی شما کرده بود.

 

 

انعکاس استانبول

 

 

یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید برای خودتان به یادگار بیاورید، نمونه‌ای از شیشه کاری‌های دست ساز استانبول است. طرح و رنگ در شیشه‌کاری‌های استانبول غوغا می‌کند. اگر نگران بسته‌بندی هستید باید خیالتان را راحت کنیم که برای حمل در هواپیما هیچ مشکلی نیست و بسته بندی‌های بسیار محکمی برای حباب لوستر و چراغ وجود دارد. اما اگر باز هم نگران هستید می‌توانید از کارهای کوچکتری انتخاب کنید که به عنوان جا شمعی استفاده می‌شوند.

 

۲۴ تیر ۱۳۹۷

نظرات کاربران