راهنمای گردشگری لارناکا

جاذبه‌های گردشگری قبرس اروپایی
راهنمای گردشگری لارناکا

لارناکا سومین شهر بزرگ قبرس و قدیمی‌ترین شهر آن است که بر روی شهر باستانی کیتون ساخته شده است. دریای آرام و زیبا با سواحل نرم شنی و آفتاب گرم، غروب‌های زیبا، مردم مهمان‌نواز، بازی‌های مفرح آبی، آثار باستانی مسلمانان و مسیحیان و ... محیطی مناسب برای تعطیلات جهانگردان فراهم آورده است

اقتصاد لارناکا از سال 1975 در حال رشد است بطوریکه فرودگاه لارناکا و بندرهای آن محل ورود 80 درصد از کالاهای جزیره قبرس را تشکیل می دهند از اینرو این شهر برای کشور قبرس از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار است.صنعت رو به رشد دیگر در این شهر ساخت و ساز آپارتمانها و ویلاهایی است که توسط شرکتهای سرمایه گذاری ساخته می شوند وبا شریط ویژه به خریداران عرضه می شوند.صنعت توریسم در این شهر از جایگاه ویژه ای برخوردار است بطوریکه سه چهارم نیروی انسانی در بخش خدمات در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

لارناکا در قرن چهاردهم پیش از میلاد توسط یونانیان باستان تاسیس گردید و بنام کیتون معروف بوده است.مانند اکثر شهرهای قبرس ، لارناکا در سال 450 قبل از میلاد به تصرف امپراطوری هخامنشی درآمد و مجدادا به تصرف لشکر آتن درآمد.بعد ازآن حکومت بیزانس دراین شهر بوده تا اینکه عثمانی ها وارد این شهر شدند.در سال 1878 دولت بریتانیا در این شهر حکم فرمانی می کرد تا سال 1960 که قبرس به استقلال دست یافت.

اکثر فروشکاه ها در لارناکا در مرکز شهر و در اطراف خیابان های Ermou و Phaneromeni واقع شده اند. این فروشگاه های متنوع اقلام مختلف از لباس و کیف و کفش، صنایع دستی و سوغاتی و لوازم سوفالی را در خود جای داده اند.اکثر فروشگاه ها با برندهای معتبر نیز در این منطقه وجود دارند. این فروشگاهها از اواسط مرداد تا اواسط شهریور از تخفیف های 50 الی 80 درصدی برخوردار هستند.

این شهر با وجود محیط بسیار صمیمی و دوستانه اش مکانی ایده آل برای افرادی است که به زندگی در محیطی امن و ساکت می اندیشند . مرکز این شهر به نام خیابان فینیگوودس یا خیابان نخل با رستوران های محلی مرکز تفریح و استراحت مردم به شمار می آید. مسجد حلا سلطان معروف به تکه در نزدیکی دریاچه نمک که در زمستان پذیرای هزاران فلامینگو است زیبایی خاصی به این شهر داده است .امنیت این شهر با توجه به بافت محلی آن نسبت به سایر شهرهای قبرس بیشتر است.

یکی از مکانهای دیدنی شهر لارناکا کلیسای لازاروس است که یکی از کلیساهای ارتودوکس در این شهر است و در خیابان مقبره واقع شده است .میگوند لازاروس برادر حضرت مریم بوده است که در این کلیسا به خاک سپرده شده است.یکی دیگر از مکانهای دیدنی شهر لارناکا تکیه حلا سلطان واقع در5 کیلومتری شهر نزدیک سواحل دریاچه نمک است.بروایتی حلا سلطان عمه پیامبر اسلام بوده که همراه اعراب برای تبلیغ و تبیین دین اسلام به این شهر آمده است و در این مکان بخاک سپرده شده است و عثمانی ها به یادبود وی مسجدی در این مکاه بنا کرده اند.قلعه لارناکا یکی از مکانهای دیدنی این شهر بوده که توسط ترک ها در 1625 ساخته شده است. این قلعه در حال حاضر بصورت موزه و پارک درامده است همچنین در طول ماه های تابستان با اجازه از مدیرآثار باستانی نمایش تئاتر روباز در آن انجام می گیرد. در خارج از شهر در راه به لیماسول قنات قدیمی به نام کامارس وجود دارد که توسط عثمانی ها ساخته شده است.با توجه به نزدیکی آیاناپا به لارناکا پارک آبی آفرودیت و کارتینگ کنار آن در آیاناپا جایی است که بیشتر گردشگران به آنجا می روند.

بزرگترین فرودگاه کشور قبرس فرودگاه بین المللی لارناکا است در فاصله 5 کیلومتری جنوب این شهر واقع شده است.سرویس عمومی شامل اتوبوس تاکسی و تاکسی های عمومی امکان تردد شما را به تمام شهرها فراهم می کند . ارزانترین سرویس عمومی اتوبوس است که در خطوطی منظم و با شماره های خاص بین شهرها حرکت می کنند. بعد از آن تاکسی های عمومی است که شما را ازدرب منزل به محل مورد نظر می رسانند ولی صرفا برای شما و در ساعت مورد نظر شما نمی آیند .این سرویس های عمومی ساعات تردد خاصی دارند از اتوبوس گرانتر و از تاکسی ارزانتر هستند. وسیله دیگر تاکسی های اختصاصی هستند که شما را ازدرب هتل یا محل اقامت به محل مورد نظر می رسانند و از اتوبوس ها و تاکسی های عمومی گرانتر می باشند.

راهنمای گردشگری لارناکا,مقتدر سیر تابان

اصلی‌ترین خیابان لارناکا، خیابان فینیگوودس یا همان خیابان نخل است که برای اهالی شهر هم جایی دوست‌داشتنی است؛ عصرها می‌شود در یکی از کافه‌های این خیابان برای مدتی نشست و قهوه یا نوشیدنی‌های لیمویی سفارش داد یا در میان مغازه‌ها و فروشگاه‌های فینیگوودس چرخید و صندل حصیری و لباس‌های سبک و خنک ساحلی خرید. چند تا رستوران معروف هم این‌جا هستند که کباب‌چوبی‌های بی‌نظیری دارند.

راهنمای گردشگری لارناکا,مقتدر سیر تابان

در این مسجد مقبره حلاسلطان عمه پیامبر واقع شده است که در زمانیکه عثمانیها بر این جزیره تسلط داشتند، ساخته شده است.

راهنمای گردشگری لارناکا,مقتدر سیر تابان

اسقف این کلیسا، لازاروس بوده که به خواست حضرت مسیح زنده شده و با تبعید یهودیان تا پایان عمر در لارناکا و این کلیسا زندگی کرده است. موزه‌ی بیزانسی نیز در داخل محوطه‌ی کلیسای لازاروس قرار دارد و مجموعه‌‌ای از آثار باستانی ، سکه‌ها و اشیای تاریخی قبرس را در خودش نگه داشته

۲۷ خرداد ۱۳۹۴

نظرات کاربران