از هندوستان سوغاتی چی بخریم؟

جاذبه‌های گردشگری بمبئی
از هندوستان سوغاتی چی بخریم؟

سفر کردن همیشه با خرید سوغات همراه بوده است. سفر بدون سوغات معنا ندارد. حالا می‌خواهد خریدن سوغات برای خودتان باشد یا برای دیگران. سوغاتی یعنی همان نشانه‌هایی که همیشه به یادمان می‌آورند در مقطع و زمانی خاص از زندگی‌مان کجا بودیم و چه کردیم. سوغاتی یعنی نگهبان با وفای خاطره‌ها، یعنی یادگاری‌ها. اما در سفرها همیشه این سوال برایمان پیش می‌آید که بهتر است چه چیزی بخریم؟ چیزی که احتمالا خیلی گران نباشد، در عین حال مرغوب باشد و نیز نشان و نمادی از مکانی که به آن سفر می‌کنیم هم باشد. در سفرتان با  تور هندوستان به کشور تنوع نژاد‌ها و زبان‌ها و ادیان و مذاهب، با ما همراه باشید تا به معرفی آداب خرید و معروف‌ترین سوغاتی‌های این کشور رنگارنگ بپردازیم.

 

چگونه خرید کنیم؟

در هندوستان به مانند دیگر کشورهای توریستی، مراکز خرید و بازارهای سنتی به تعداد فراوان وجود دارند اما همانطور که می‌دانید غالبا میان‌ کالاها و اجناسی که در این دو محل برای خرید عرضه می‌شوند، زمین تا آسمان تفاوت هست. در مراکز خرید غالبا کالاهای لوکس و برندهای مطرح سرتاسر دنیا به فروش می‌رسند اما در بازارها، اغلب کالاهای سنتی و بومی عرضه می‌شوند.

 

 

بازار سنتی هندوستان

 

 

بنابراین شک نکنید که برای خرید یادگاری‌های سفرتان حتما به بازارهای سنتی سر بزنید اما به یاد داشته باشید که در بازارهای سنتی قیمت اجناس غالبا متغیر و نامقطوع است و این امر درست برخلاف مراکز خرید است که قیمت‌های کالاهایشان معمولا مقطوع هستند. پس هنگامیکه قصد خرید از بازارهای سنتی را کردید، سعی کنید کالای مورد نظرتان را از چند مغازه قیمت بگیرید و بعد به هنگام خرید، عادت مخصوص ایرانی‌ها، یعنی چانه زدن را به هیچ وجه فراموش نکنید. تا جایی که می‌توانید سعی کنید قیمت پیشنهادی فروشنده را بشکنید و کالای مورد نظرتان را ارزان بخرید.

 

چی بخریم؟

هندوستان برای خرید سوغات پر است از صنایع دستی چشم‌نواز، لباس‌های زیبا، خوراکی‌ها و ادویه‌های خاص و زیورآلات خوش‌نما که با هم نگاهی به تنوع آنها می‌اندازیم.

 

صنایع دستی

صنایع دستی یکی از بزرگترین مولدهای اشتغال کشور هند است که هرساله کمک زیادی به میزان صادرات این کشور انجام می‌دهند. این صنایع طیفی از پارچه‌ها و مسنوجات تا ظروف مختلف و مجسمه‌های چوبی و فلزی را شامل می‌شوند. اما نکته‎‌ی حائز اهمیت در صنایع دستی هندوستان آن است که هر منطقه در این کشور، صنایع دستی خاص و مربوط به خودش را دارد.

 

 

سوغاتی‌های هندوستان

 

 

پس بهتر است به هر منطقه‌ی این کشور که سفر می‌کنید، یک سوغات از صنایع دستی آن منطقه را به عنوان یادگاری بخرید. در برخی مناطق این کشور می‌توان شال‌ها، پیراهن‌ها، لباس خواب‌ها، رو بالشی‌ها و به صورت کلی پارچه‌هایی با گلدوزی‌های منحصر به فرد و زیبا خردید و در دیگر مناطق می‌توان مجسمه‌ها و ظرف‌هایی سنتی خرید.

 

ساری

ساری لباس سنتی زنان هند است که به احتمال خیلی زیاد همه‌ی ما نمونه‌اش را در فیلم‌های هندی و در تن‌ بازیگران زن‌ این کشور دیده‌ایم.

 

 

ساری؛‌لباس محلی هندوستان

 

 

ساری‌های رنگارنگ یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌ها و نمادهای کشور هند محسوب می‌شود بنابراین در سفر به این کشور توصیه می‌شود خریدن این لباس را به هیچ وجه فراموش نکنید.

 

ادویه‌های هندی  

ادویه‌هایی که در سرزمین هندوستان کشت می‌شوند و به دست می‌آیند امروزه در سراسر دنیا معروف و پر کاربرد شده‌اند. ادویه‌هایی مانند زردچوبه، دارچین، خردل، زیره، تمبر هندی، هل و پودر فلفل.

 

 

ادویه‌های هندی

 

 

درصد زیادی از غذاهای هندی را این ادویه‌ها تشکیل می‌دهند و در سفر به این سرزمین خرید آنها خالی از لطف نیست. چراکه تا مدت‌ها بعد از سفرتان می‌توانید در طبخ غذایتان از آنها استفاده کنید و مزه‌ی خاص غذایتان می‌تواند یاد و خاطر شما را ببرد به زمانیکه مسافر این کشور بودید.

 

 

ادویه‌ی هندی

 

 

چای  

هندوستان بزرگترین تولید کننده‌ی چای جهان است و احتمالا ما ایرانی‌ها بزرگترین مصرف کننده‌ی چای جهان. در هیچکدام از مهمانی‌ها و دورهمی‌های ما نیست که چای مصرف نشود و اصلا چای یکی از اجزای اصلی وعده‌های غذایی ما را تشکیل می‌دهد.

 

 

چای هندی

 

 

برای اثبات این ادعا کافیست به صبحانه و استکان چای شیرین سر سفره اشاره کنیم. بنابراین خرید چای از هندوستان را فراموش نکنید.

 

 

مزرعه‌ی چای در هندوستان

 

 

گیاهی بومی که در شمال شرقی این کشور می‌روید و امروزه در سراسر دنیا انواع پر طرفدار مختلفی مثل دارجیلینگ، آسامی، ماسالا و سبز کشمیری دارد.

 

 

مزرعه چای هند در کشمیر

 

 

جواهرات

در فرهنگ زنان هندی، زیورآلات جایگاه بسیار مهمی دارند. اگرچه‌ی همه‌ی زیورآلاتی که در این کشور تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند از جواهرات نیستند اما جواهرات این کشور، هم به لحاظ طراحی و هم به لحاظ طلا مرغوبیت خاص خود دارند.

 

 

جواهرات هندی

 

 

ولی در خرید آنها باید بسیار احتیاط کرد. باید حواس خریدار شش دنگ جمع باشد که سرش کلاه نگذارند. چراکه اکثر خریداران قادر نیستند بدل را از اصل تشخیص بدهند.

 

 

جواهرات هندی

 

 

همین امر خطر خرید را افزایش می‌دهد. بنابراین برای خرید جواهرات هندی توصیه می‌شود حتما به مراکز خرید معتبر بروید.

 

جواهرات هندی

 

 

عطر

عطرهای دست‌ساز هندی بسیار خوشبو و مطبوع هستند. درست است که شاید یک سر و گردن از برندهای معروف اروپایی پایین‌تر باشند اما بوی خاصی که دارند، هروقت مشام را پر می‌کنند یک آرامش خاصی به آدم می‌دهند که توصیه می‌شود خریدن آنها را به لیست‌تان اضافه کنید.

 

 

عطر‌های هندی

 

 

گانش

گانش خدای مذهب هندوئیسم است که سری فیل‌گونه دارد و شکمی بزرگ. مجسمه‌های چوبی، برنجی، گچی و پلاستیکی این خدا، در جای‌جای هندوستان، در ابعاد بزرگ و کوچک دیده می‌شود و به فروش می‌رسد.

 

 

مجسمه‌ی گانش هندی

 

 

 پیروان مکتب هندوئیسم معتقدند این مجسمه خوش یمن است و برای شخصی که آن را دارد خوش‌شانسی می‌آورد.

 

 

مجسمه‌ی گانش هندوستان

 

 

بنابراین بد نیست شما هم از این فرصت استفاده کنید. این مجسمه را به عنوان یادگاری بخرید شاید که برای شما هم خوش شانسی بیاورد.

 

 

گیاهان طبی آبورودا

اگر اهل طب سنتی، ماساژ و ریلکسیشن هستید از خرید داروهای مربوط به این امر در هندوستان غفلت نکنید. نگران مرغوبیت‌شان هم نباشد. برندهای معتبر این داروها در کشور هندوستان به فروش می‌رسند.

 

 

گیاهان طبی هندوستان

 

 

به طورکلی هر وقت به سفر می‌روید خرید کنید و لذت ببرید اما به چیزهایی که می‌خرید دقت کنید. به مرغوبیت‌شان، به قیمت‌شان و به تأثیر و خاطراتی که بعدها در زندگی‌تان خواهند گذاشت.  

 

۱۹ شهریور ۱۳۹۶

نظرات کاربران

سمانه

سلام چای هند و ادویش و عطرهاش معروفه درسته؟ این محصولات در ایران هم هست؟ به ایران صادر هم میشه اگه نه چرا نه؟

سمانه

بعد این همه مدت اومدم تایید کردی جواب ندادی چرا پسر ایرونی که الهی نسلتون منقرض بشه

مدیر سایت مقتدر سیر

اکثر چای‌های موجود در بازار از سیلان هستند اما چای محصول هندوستان هم گاهی در بازار یافت می‌شود. چای دارجلینگ و آسام از معروف‌ترین‌های آن‌ها هستند. ادویه‌ها نیز گاها اعلام می‌شود که محصول هندوستان هستند اما واقعی بودن این تبلیغات چندان قابل اعتماد نیست.
قیمت نقدی تور (هر نفر):
تعداد مسافران:
تعداد ماه‌های بازپرداخت:
فاصله هر قسط (ماه):
مجموع تسهیلات:
مجموع بازپرداخت تسهیلات:
مبلغ هر قسط: